Tässä harmikselle nostalgiaa.
Listasimme 10 tavallista sanaa, joita harva enää käyttää https://www.is.fi/menaiset/vapaalla/art-2000011211569.html
Vanhankantaisia sanoja. Tuleeko palstalaisille muita vastaavia mieleen?
Sanat .. nuo niin ihmeelliset..
14
166
Vastaukset
- Anonyymi
Noista sanoista kaveria tulee käytettyä.
Typhooniin siirryttiin viinakaupan kautta. Terveessä taloudessa tietenkin käytettäisiin yleisnimeä viinakauppa ja eri viinakaupoilla olisi sitten omat erisnimensä.
Tapparan mies puhuu myös siirtosummista, joiden aika loppui Bosman-päätökseen ja suunnilleen lakkautti viimeisen orjakaupan muodon. Edelleen puhuttiin tsekkivahvistuksista, ja on kulunut aikapäiviä siitä kun ulkomaalaisen oletettiin lähtökohtaisesti olevan muuta porukkaa parempi.
Tuosta 10-15 vuotta aiemmin hihiteltiin jo pelkästään sitä että joku Kunta Kinte lennätetään toiselta mantereelta edustamaan paikallista Työväen Palloilijoita.
Ja vielä yksi urheilutermi. Libero. Jalkapallossa. Kuka enää muistaa sellaisia.Mitäs paikkaa libero pelaa? En ole mikään urheilutietäjä,mutta veikkaisin alempaa keskikenttää..
Kuukkelihan tuon tietäisi,ei maksa vaivaa kuukkeloida. :)Pikku-pirpana kirjoitti:
Mitäs paikkaa libero pelaa? En ole mikään urheilutietäjä,mutta veikkaisin alempaa keskikenttää..
Kuukkelihan tuon tietäisi,ei maksa vaivaa kuukkeloida. :)Mennään ilman kuukkelia. En ole jalkapalloilija, koska jalkapallo on enemmän etelämaalaisten ja tasankojen peli. Ja nimenomaan peli, ei urheilua.
Libero on melko uusi keksintö, ehkä 60- tai 70-luvulta ja vähän myöhemmin sellaista käyttivät melkein kaikki, paitsi englantilaiset. Libero viittaa sanana vapaaseen ja tarkoittaa suunnilleen sitä, että on puolustuksen vapaa pelaaja, jolla ei ole määrättyä roolia vaan ikään kuin vapaa auttamaan siellä missä apua tarvitaan, mutta myös nousemaan mukaan hyökkäyksiin toisen kuin topparit, eli ne puolustuslinjan keskellä makaavat tyypit, jotka nousevat vain erikoistilanteisiin jolloin joku ottaa heidän paikkansa. Kuuluisia maailmanmestariliberoita on ainakin Franz Beckenbauer.- Anonyymi
Pikku-pirpana kirjoitti:
Mitäs paikkaa libero pelaa? En ole mikään urheilutietäjä,mutta veikkaisin alempaa keskikenttää..
Kuukkelihan tuon tietäisi,ei maksa vaivaa kuukkeloida. :)Englantilaisessa pelitavassa libero on alin puolustaja joka kaveeraa maalivahdin kanssa. Saksalaisessa pelitavassa libero liikkuu kentällä vapaasti siirtyen pelin aikana aina sinne minne painopiste on siirtymässä tai halutaan siirtyvän.
Anonyymi kirjoitti:
Englantilaisessa pelitavassa libero on alin puolustaja joka kaveeraa maalivahdin kanssa. Saksalaisessa pelitavassa libero liikkuu kentällä vapaasti siirtyen pelin aikana aina sinne minne painopiste on siirtymässä tai halutaan siirtyvän.
Yksi muutos joka lienee osaltaan hävittänyt Liberot kentiltä liittyy sääntömuutokseen. Ennen pallon sai pelata maalivahdille niin että tämä ottaa sen käteen. Kun tuo kiellettiin tuli tarve maalivahdille, joka osaa pelata jaloilla. Ja kun on maalivahti joka osaa pelata jaloilla niin maalivahtia myös käytetään pallon kierrättämiseen ja puolustukseen vähän kuin tyhjästä ilmaantui ylimääräinen pelaaja.
scrg kirjoitti:
Mennään ilman kuukkelia. En ole jalkapalloilija, koska jalkapallo on enemmän etelämaalaisten ja tasankojen peli. Ja nimenomaan peli, ei urheilua.
Libero on melko uusi keksintö, ehkä 60- tai 70-luvulta ja vähän myöhemmin sellaista käyttivät melkein kaikki, paitsi englantilaiset. Libero viittaa sanana vapaaseen ja tarkoittaa suunnilleen sitä, että on puolustuksen vapaa pelaaja, jolla ei ole määrättyä roolia vaan ikään kuin vapaa auttamaan siellä missä apua tarvitaan, mutta myös nousemaan mukaan hyökkäyksiin toisen kuin topparit, eli ne puolustuslinjan keskellä makaavat tyypit, jotka nousevat vain erikoistilanteisiin jolloin joku ottaa heidän paikkansa. Kuuluisia maailmanmestariliberoita on ainakin Franz Beckenbauer.Kiitos erinomaisesta täsmennyksestä.
- Anonyymi
äteritsiputeritsibaari
jossain LapissaÄteritsiputeritsipuolilautatsibaari muistaakseni. Sallassa. Jossain "lähistöllä" oli Äteritsiputeritsijänkä tms.
On tavallaan helppo kuvitella näiden kummallisten paikannimien syntyhistoria. On joku kituista käkkärämäntyä kasvava suo, johon täysijärkisellä ihmisellä eikä muullakaan hyttystä isommalla elukalla ole mitään asiaa. Kalasääksikin lentää paikan yli mielellään selällään.
Ja sitten tulee joku yliopisto-opiskelija tekemään sinällään arvostettavaa harjoittelua ja täydentämään mustia tai valkoisia alueita kartalla. Että miksikä kutsutaan sitä suota tuolla Erokonniityn takana oleva Peräkorven takana.
Ja haastattelun kohteena oleva Talonpoika ei ihan ymmärrä ylioppilaan tarkoitusperiä, mutta on hänellä sentään mielivitusta ja sana hallussaan. Joten siltä seisomalta suo sai nimekseen "Hallavanhevonisonvitunjaperseensuo".
Ei nyt äkkiistään tule vastaavia mieleen, mutta kaveria minäkin
- Anonyymi
g-e-s-t-a-p-o
- Anonyymi
Mitäs niillä lapsilla on, jos ei kavereita? Päiväkerhossa muksut on jotain kilpimiehiä ja diilereitä.
- Anonyymi
Ai hurja, se onkin totta.
https://www.is.fi/perhe/art-2000011196085.html
Siis lähiöpäiväkodissa lapset jo jotain gettomasoja, jotka ryöstelee mummoja ja puukottavat tosiaan, että hoitajatkin pelkää. Luin vaan otsikon.
- Anonyymi
Pitkäripanen, dekki, putkikameli, lätsä, tahvot, ätmi ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798