Olenko ihan hukassa vai voiko ystävyyden pohjalle rakentaa parisuhdetta?

Olen aikaisemmin toiminut siten että etsiytynyt suoraan suhteeseen ja tämänkin kariutuneen avioliiton jälkeen ajattelin lähteä etsimään ensin ystävyyttä ja mikäli tutustumisen jälkeen kummastakin tuntuu hyvältä ajatus edetä suhde tasolle järki edellä tunnustellen että oliskohan mitään alkeellista mahdollisuutta onnistua siten että kumpikin olisivat onnellisia ja tyytyväisiä.

Deitti sivustot ja sovellukset ei siis tunnu tällä kertaa kovinkaan hyvältä idealta. Niiden kautta voi toki päätyä treffeille ja testaamaan toimisiko seksi puoli, mutta mielestäni mennään väärä pää edellä eikä se random seksi random kumppanin kanssa voi olla hyvää kummallekkaan koska ei toista tunne. Ehkä nyt yleistin oman näkemyksen ja joku voi aiheen kokea mieluisana ja järkevänä testata ennen kuin haluaa päättää onko mahdollisesta kumppanista jatkoon.

Minusta ainakin tuntuu paremmalta kun tunnen kumppanin ja tiedän mistä hän pitää ja hän tietää mistä minä pidän.

Aika mahdottomalle näyttää nykypäivänä tälleen 46 vuotiaana tutustuminen kaveripohjalta henkilöihin jotka jatkossa ehkä saattavat olla kumppaniksi kykeneviä. Tuntuu että mies ja nainen ei jostain syystä voisi olla kavereita, että pitäisi vain taas umpimähkään valita jokin kumppani itselleen ja random rakkauden vuoksi tulla epäsopivaa kumppania puolitiehen vastaan joka aiheuttaisi ajanmittaan tilanteen jossa kumpikaan ei ole onnellinen koska jos molemmat tulevat pois mukavuusalueeltaan tullen kumppania puolitiehen vastaan niin ei se ole kummallekkaan mukavaa.

Missä on se paikka jossa ihmiset eivät etsi kumppania vaan kykenevät tutustumaan ihmisiin ilman ajatusta parisuhteesta mutta jos se hyvin tutustumisen jälkeen tuntuu kummastakin hyvältä ajatukselta edetä niin siitä sitten vaan. Missä nää ihmiset on?

Taidan ettii ihan mahdottomia, mutta ikävä tosiasia on että kaava: Treffit -> Panemaan -> Oli kivaa, yhteen tuntematta toista -> Tutustuminen toiseen ja ajatusmailmaan ja tulla ainakin puoliväliin vastaan kumpikin -> Molemmat on onnettomia -> Eri teille... Tämä on jo todettu toimimattomaksi.

Liekkipeli ja muut treffi sovellukset ei kauheesti puhuttele, rahastusta ja pinnallista kertovat kaikki yhteen ääneen. Silti uskon että tuolla jossain kuljeksii minulle oikea persoona. Tämän päivän katselin asuntoni ulko-ovea, ei tullut minua kotoa hakemaan. Kyllä se vielä joku päivä.

4

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen demiseksuaali ja tarvitsen aikaa siihen, että oppisin tuntemaan uuden ihmisen ensin kunnolla, jotta voisin olla läheisemmin tekemisissä hänen kanssaan.

    • Anonyymi

      Ystävyyden pohjalta voi rakentaa parisuhdetta, mutta silloin ystävyyden pitää syntyä neutraalissa tilanteessa eikä treffeillä. Ihmiset voi tuntea toisensa töissä, harrastuksen tai yhteisten ystävien kautta tai vaikka naapureina ja jutella muuten vaan vaikka elämästä ja sen jälkeen ihastua ja edetä suhteeseen.

      Itse näen, että kestävässä suhteessa kaksi ihmistä samansuuntaisen arvomaailman ja yhteen sopivien luonteiden lisäksi tuntee toisiaan kohtaan seksuaalista vetoa. Kun tutustutaan ensin ihmisenä arvomaailman ja luonteiden sopivuuden kautta, seksualinen vetovoima voi olla vahvasti läsnä, vaikka se pysyisi piilossa. Ihminen ei vaikka työssä tai harrastuksessa niin vaan tee seksuaalista aloitetta. Kuitenkin pelkkä ystävyys ei useimmille riitä parisuhteeksi ja ystävyyspohjaisessa liitossa on siksi myös vaaransa: jos vetovoima on niin heikko, että sitä pystyy pitkään vastustamaan sinkkuna ollessaan, ei vetovoima välttämättä kestä kuin hetken ja seksi loppuu suhteesta ennen pitkää. Ystävyys onnistuu helpoiten samanlaisen ihmisen kanssa, mutta parisuhteessa samanlaisuuden lisäksi pitää olla erilaisuutta, jotta jännite säilyy pitkässäkin suhteessa.

      Jos haluat tutustua ensin, mieti missä harrastuksessa voisit tavata sinulle oikean tyyppisiä naisia ja valitse naisille tyypillisempi harrastus, jossa kommunikoidaan harrastamisen ohessa esim, partio, ratsastus, harrastelijateatteri, kuoro, vapaaehtoistyö jne. Toinen vaihtoehto on mennä mukaan sinkkutapahtumiin tai sinkkuristeilyyn, ja jutella mahdollisimman monen kanssa elämästä (paitsi, jos kiinnostava ihminen osuu kohdalle kannattaa puhua hänen kanssaan enemmän). Seksiin ei tarvitse mennä, jos itse haluaa tutustua ensin henkisellä puolella. Veikkaan kuitenkin, että jos oikean tyyppinen hyvin kiinnostava ihminen osuu kohdalle ja päädytään lähekkäin vaikka tanssiessa, on intuitio niin vahva, että se on menoa samantien. 😉

    • Anonyymi

      Näitäpä itsekkin miettineenä. Nyttemmin kun ikää tullut, mut nuorekkaana kuitenkin kelannu.
      Haluis tutustua ensin kunnolla ihmiseen, sen jälkeen jatkaa miten jatkaa.
      On tullut vastaan hyviä ihmisiä, mut sitten elämäntilanteet vaan vetää erilleen. Ei jaksa enää semmoista.
      Olis kiva löytää loppuelämän kumppani, mitäpä sitä muuta vois toivoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      139
      1697
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      289
      1286
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      905
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe