Kaupan liitto osti toukokuussa kokeeksi 14 eri tuotetta suositusta kiinalaisesta Temu-verkkokaupasta. Yksikään tuote ei olisi täyttänyt eurooppalaiselle myyjälle asetettuja vaatimuksia.
Vaateostokset läpäisivät kemialliset testit, eli niistä ei löytynyt esimerkiksi kiellettyjä väriaineita. Työn jälki sen sijaan oli huonoa. Vaatteet eivät vastanneet markkinapaikalla ollutta kuvaa tuotteesta tai materiaali oli ohutta ja läpikuultavaa. Tuotemerkinnät eivät myöskään olleet vaatimusten mukaiset, liitto erittelee.
Olen ostanut mm. vaatteita Temusta 3 viime vuoden aikana, samanaikaisesti olen osta myös entisten suomalaisten valimistajien tuotteita (ilm. lisensseillä tehtyjä, mm. Luhta, Rukka, Halti ym.)
Temulta tulleissa on laatu osittein jopa parempaa, mitat ilmoitetaan verkkokaupassa tarkemmin ja ne ovat pitäneet paikkansa lähes kaikissa. Ompelutyö on usein siistimpää kiinalaisissa, esim. langanpätkiä saa katkoa lähes kaikista Kiinassa ja muissa Aasian maissa tehdyistä ns. suomalaisita vaatteista. Hintoja ei voi verrata, laajasti kuvattuna kun suomeen tuotu vaate maksaa yli 240 €, vastaava Kiinasta lähetetty on 30-40 €.
Hintaa on siksi vaikea verrata, kun ei tiedä mikä se oikea hinta on, jos ovh vai mikä lie, ilmoitetaan tuo joku n. 200, se aika pian maahantuojan verkkokaupassa tai myymälässä on alennuksessa -30%, pian - 50 ja sitten -70 %. Kauppojen ketjuliikkeillä ne voi olla vieläkin halvemmalla.
On kiva tietysti pukeutua entisen suomalaisen valmistan nuttuun kun siinä on suomalaisten brändien logot, muuten vaate ei käytössä ole välttämättä yhtään erilainen.
Huolissaan täällä kyllä näytetään olevan, vaikka millaisia vertailuja tehdään, milloin minkin kateellisen liiton taikka järjestön toimesta. Ainoat missä on vaatteille kohtuullisen järkeen käypä hinnoittelu ovat suurien kauppaketjujen myymät vaatteet, ns. omat merkit, ne tuotteet ovat alkujaankin jossain määrin järkeviä hinnoiltaan.
Kaupan liitto osti 14 eri tuotetta Temu-verkkokaupasta
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinan kommunismia ei kannata tukea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672495Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1842162Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.472093Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1232010Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331835Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1901544Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2201485Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261255Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171241Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva1961036