Varikkotien maankaatopaikan jätteet

Anonyymi-ap

Varikkotien tuntumaan on viety laittomasti betonijätettä, jossa on PAH yhdisteitä ja asbestia. Miten näin on päässyt käymään. Kenen laiminlyönnistä on kysymys??

56

1178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paha sanoa Pah-yhdisteistä näin kansakoulupohjalta. Mutta meiltähän on viime vuosina purettu Särkelän pikkukoulu, vuokra-asunto Sepäntieltä, aikkarin takaa asuntola etc.

      Onko purku-urakoinnit annettu yksityisille firmoille tai kunnalle, eikä valvonta ole pelannut? Kysyn vaan, kun en tiedä. Mutta eihän läjät synny itsekseen.

      Joku tietää varmasn kunnan tekniseltä puolelta.

      • Anonyymi

        Myrkkyjä ja pahoja ne helekutissa ovat. Kemijärven rannalla vielä. Kaloissaki


    • Anonyymi

      Asia varmaan tutkitaan.

    • Anonyymi

      Tekevälle sattuu.

    • Anonyymi

      Lain ja määräysten mukaan esim. kerrostalon purkuun tarvitaan rakennusvalvonnalta purkulupa.
      Purkulupa edellyttää vastaavan työnjohtajan hyväksyntää ennen kuin purkutyöt voidaan aloittaa.
      Sitä ennen on tehtävä haitta-ainekartoitus, jonka mukaan tehdään purkusuunnitelma.
      Ympäristöviranomainen ja rakennustarkastaja vaatii määräysten mukaisesti puretun jätteen siirtoasiakirjaa, josta ilmenee mihin purkujäte on sijoitettu.
      Lisäksi kaikki EM.DOKUMENTIT ON luettavissa tarkastavilla viranomaisilla LUPAPISTEESTÄ (netissä oleva rakennuslupajärjestelmä, jonka kautta rakennuslupa asiat hoituu nykyään)
      Jos Varikkotielle on nyt viety luvatonta kerrostalon purkujätettä, niin miten on onnistuttu ohittamaan tarkastusviranomaiset, jotka ovat tehneet purkukohteiden loppukatselmukset. Siis hyväksynnän??

      • Anonyymi

        Purkutyön tilaaja kaupungin organisaatiossa on lisäksi tällaisissa purkukohteissa tilaajan erikseen nimeämä paikallisvalvoja, joka on perinteisesti ollut talonrakennussektorin työnjohdon täysammattilainen, joka tietää lait ja määräykset, jotta voi valvoa aukotta ja tehokkaasti.
        Siltikin Varikkotien suunnalla on epämääräistä purkujätettä lain vastaisesti............ MIKSI????


      • Anonyymi

        Juuri näin. Joku tässä ketjussa pettää. Miehiä on kuin vironsusia hallinnossa: lautakunta, ympäristöviranomainen, rakennustarkastaja, tekninen johtaja ja hänellä pikkupomoja kipittämässä ympärillä.

        Mitä sanotaan tehdyissä tarkastuspapereissa. Muistan asuntolan purkukohteesta, että työmaa oli jonkin aikaa seis. Olisiko kysymys jätteiden hävitysproseduurista?


    • Anonyymi

      Eikös joku rakennusmestari Saarijärvi ole häärännyt tämän asian kimpussa kaupungilla. Siltä pitäs odottaa nyt tiedotetta mitä aikoo tehdä. Noi on helevetin vaarallisia jätteitä. PAH yhdisteet kun menee perintökiertoon alkaa mutantteja muutoksia.

    • Anonyymi

      Polysykliset aromaattiset hiilivedyt eli PAH-yhdisteet (engl. polycyclic aromatic hydrocarbons) ovat yhteen liittyneistä aromaattisista renkaista koostuvia hiilivetyjä. PAH-yhdisteitä syntyy, kun orgaaninen aine, esimerkiksi puu, palaa epätäydellisesti. Monet PAH-yhdisteet aiheuttavat syöpää tai mutaatioita.

    • Anonyymi

      Polysykliset aromaattiset hiilivedyt (PAH-yhdisteet) on luokiteltu syöpävaarallisiksi yhdisteiksi. PAH-yhdisteitä sisältävän materiaalin käsittely edellyttää suojautumistoimenpiteitä, joiden selvittämiseksi on tarpeen tehdä materiaalista PAH-analyysi. Tietoa rakennusmateriaalien PAH-yhdisteiden pitoisuudesta tarvitaan oikeanlaisen jätteenkäsittelyn valinnassa.

    • Anonyymi

      Miten asbesti vaikuttaa ihmiseen?
      Altistuminen asbestipölylle voi aiheuttaa keuhkopussin paksuuntumia eli pleuraplakkeja, asbestoosi-nimistä keuhkojen toimintaa rajoittavaa pölykeuhkosairautta, keuhkosyöpää, keuhkopussin ja vatsakalvon syöpää eli mesotelioomaa sekä kurkunpää- ja munasarjasyöpää.

      • Anonyymi

        Vitsit. Miten niiden kaupungin työntekijöiden suojaus. Oliko ne hoidettu. Kuka hoiti homman kaupungin teknisellä puolella. Vastuuta


    • Anonyymi

      Tällä mitään merkitystä, ei muuta ko kunnan kirstu auki ja rahalla maksaa…

    • Anonyymi

      Asia varmaan selviää kunnes Saarijärvi palaa töihin, turha täällä on spekuloida.

    • Anonyymi

      Uutisoitiinkin, että Kemijärven kaupunki hoitaa homman, kas kun sattui betonijätteen seassa olemaan pah-yhdisteitä ja asbestia. Miutoin siellä ei nyt työskennellä. Näin seisoi uutisoinnissa.
      Joo, sattui siis näin olemaan.

      Voi kysyä, millaiseen altistukseen työntekijät joutuivat. Oliko suojaus asianmukainen? Ei varmaan ollut, kun ei oikein tietty koko asiasta. Liekkö koskaan kuulleetkaan? Perästä kuuluu.

      Uutinen ei kertonut, että kunta pahoittelee tai oli inhimillinen erehdys. Sattui nyt käymään näin.
      Kuinka näitä sattumia soppaan tuleekin - tälläkin saralla?

      Kuinka monta muuta mokaa puruissa ja rakennushommissa on, kun kukaan ei ole näkemässä? Tuskin nämä keissit olivat ainutlaatuisia sattumia?

      Työntekijöiden pitäisi päästä altistustutkimuksiin mielellään heti. Muhiminen ei hyvää tee tässä kontekstissa.

      Saarijärvet, Pöyliöt, Ollilat, kuinka tämä prosessi meni niin ku teidän omasta mielestänne? En tiedä, syytänkö väärää puuta, mutta prosesseissa on aina vastuuhenkilöt.

    • Anonyymi

      Mutta ainahan noiden päälle voi rakentaa ihmisasumuksia kuten varikkoalueelle.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuon tutki rikospoliisi.

    • Anonyymi

      Kunnalla on ollut rakennuttamis- ja purkutöissä Tekoäly käytössä jo useampia vuosia.

    • Anonyymi

      Kuka on vastuussa tästä?

      • Anonyymi

        Rakennukset purkanut urakoitsija


      • Anonyymi

        Joku kertoi että, olisi kunnallistekniikan päällikön vastuulla olevia asioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rakennukset purkanut urakoitsija

        Myöskin ankarassa vastuussa on Kemijärven kaupungin organisaatiosta purkutyön tilaajan edustaja, purkukohteeseen nimetty paikallisvalvoja. Hänen tehtävä on valvoa että haitta-ainekartoitukset, siirtoasiakirjat yms dokumentit on luettavissa Lupapisteessä. Toki purkukohteen loppukatselmuksessa pitää (-äisi)rakennustarkastajan todeta myös tuo em.


    • Anonyymi

      Onko tietoa muista kunnan reaktioista kuin aikeista hoitaa asia eli lajitella tai mitä se nyt onkin?

      Joko on selvitetty vastuualueet ja laiminlyönnit, kuten tässä postauksessa niitä luetellaan - jotta olisi ennen ja aikana purkutyön tehdä ja toimittaa?

      Toimittajien pitäisi tuoda esille ja,ottaa ensin selvää, mitä ja kuka on läjitykselle luvat antanut vai mitä nyt onkin tehnyt.

      Jos avoin kakkaläjä olisi, meteli olisi suurempi. Meinaan kakka on luonnontuote eikä levityksestä tai läjityksestä pahaa jäljeä luonnolle aiheuttaisi - pikemminkin päinvastoin.

      Mutta tämä purkuasia pitää hoitaa. Ollaan rankasti myöhässä. Johan sen sortin skeidaa on luontoon, vesistöönkin, valunut.

      Ostin joskus yksiön, jossa kuvittelin vakiovarusteena olevan jääkaappi. Kuvitelmani oli väärä jo alun pitäen. Välittäjä valisti minua: näissä asunnoissa on pyritty kustannussäästöihin. Asukas saa sitten mieluisan mallin valita itse.

      Onko tässäkin kontekstissa pyritty kustannussäästlihin. Ilman kyselyitä ja kyseenalaistamisia asia ehkä olisi jätetty silleen vai?

      Kemijärvi - vihreän metsän ja puhtaan veden välkettä. Jotakin tällaista höpistiin sloganina 80-luvulla, vaikka Stora työsti sedimenttiä Kemijärveen.

    • Anonyymi

      Kaupungille tulossa iso lasku jätteen käsittelystä.

    • Anonyymi

      Eiköhän tämäkin asia selviä aikanaan, turha täällä on mitään omia tulkintoja tuoda esille.

    • Anonyymi

      Kemjärvellä on vielä paljon purettavaa, jos lakien mennään asbestin ja betonin käsittelyssä, vaatisi firmat jolla on asiantuntemus la laitteet. Betonikin vaatisi murskausta. Kallista lystiähän se on.

      • Anonyymi

        Joo, esimerkiksi Asusteen purku on kallis juuri näiden erittelyjen ja läjitysten takia. Kaikki pitää dokumentoida. Sama koskee Kauppakeskusta, Säästöpankkia etc.

        Ei voi oikoa, on mentävä läpi asbestien, pah-yhdisteiden ja muiden toksisten skeidojen. Jokainen käänne, hidaste, ylläri ja pylläri maksavat rutosti.


    • Anonyymi

      Minne asti betonijätteet pitää viedä?

    • Anonyymi

      https://www.metso.com/fi/insights/asiakasjutut/kiviainestuotanto/purkumerkki-murskaa-betonin-melutta-lokotrack-urban-lt96--leukalaitoksella/

      Kaupungilla on tulevaisuudessa paljon betonirakenteiden purkamista, kannattaisi oataa tuollainen kone. Näyttää että raudatkin saa erilleen. Hyvät leuat tuolla vehkeellä on.
      Miten Asusteen talo onko paikalla valettu, elementti rakentamista ei tainnut silloin olla? Paikalla valettu voi olla haastava purkaa, tuskin kaupunki omilla koneilla saa sitä hajalle.

      • Anonyymi

        Oliko elementtejä keksittykään, kun Asustetta on rakennettu? Se on vahvarakenteinen ikkunoiden lomittama rakennus, jota on myöhemmin entrattu, lisätty 1 kerros.

        Mutta asbesti oli jo keksitty. Toksisten yhdisteiden kartoitus on se, mistä aloitetaan.

        Huputusta, höpötystä ja parranpärinää riittää, ennen kuin Asuste lähtee yhtminnekään.

        Mutta kuten joku mainitsikin, betonimöhkäleiden käsittelyä riittää, kun kaikki möhkäleet on muokattu teitten pohjaksi vai mihin ne kelpaavat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko elementtejä keksittykään, kun Asustetta on rakennettu? Se on vahvarakenteinen ikkunoiden lomittama rakennus, jota on myöhemmin entrattu, lisätty 1 kerros.

        Mutta asbesti oli jo keksitty. Toksisten yhdisteiden kartoitus on se, mistä aloitetaan.

        Huputusta, höpötystä ja parranpärinää riittää, ennen kuin Asuste lähtee yhtminnekään.

        Mutta kuten joku mainitsikin, betonimöhkäleiden käsittelyä riittää, kun kaikki möhkäleet on muokattu teitten pohjaksi vai mihin ne kelpaavat?

        Eikös se Ollilan valittanut Asusteen purkamisesta? Joko päätös on tullut? Kyllä minustakin noin upea rakennus ehdottomasti pitää suojella. No leikki leikkinä.
        Eikö sillä akalla ole oikeita hommia? Kiertelis vaikka keskusta-aluetta ja antais tontinomistajille siistimiskehoituksia. Aloittaa voisi Onkimiehentieltä. Siellä on kaksi luvatonta yksityistä kaatopaikkaa tien molemmilla puolin Pöyliöjärven rannassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko elementtejä keksittykään, kun Asustetta on rakennettu? Se on vahvarakenteinen ikkunoiden lomittama rakennus, jota on myöhemmin entrattu, lisätty 1 kerros.

        Mutta asbesti oli jo keksitty. Toksisten yhdisteiden kartoitus on se, mistä aloitetaan.

        Huputusta, höpötystä ja parranpärinää riittää, ennen kuin Asuste lähtee yhtminnekään.

        Mutta kuten joku mainitsikin, betonimöhkäleiden käsittelyä riittää, kun kaikki möhkäleet on muokattu teitten pohjaksi vai mihin ne kelpaavat?

        Kyllä sitä parranpärinää tulee riittämään, kun rakennus on purettu, ja tontti entisöity, ja katsottu sitä summaa mikä tontin hinnaksi tuli.
        Ennustan hinnan liikkuvan pääkaupunkiseudun hintatasossa. Ero kuitenkin on siinä että pääkaupunkiseudulla sen maksavat tulevat asukkaat yritykset. Täällä se jää veronmaksajien vahingoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä sitä parranpärinää tulee riittämään, kun rakennus on purettu, ja tontti entisöity, ja katsottu sitä summaa mikä tontin hinnaksi tuli.
        Ennustan hinnan liikkuvan pääkaupunkiseudun hintatasossa. Ero kuitenkin on siinä että pääkaupunkiseudulla sen maksavat tulevat asukkaat yritykset. Täällä se jää veronmaksajien vahingoksi.

        Se on varma se.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös se Ollilan valittanut Asusteen purkamisesta? Joko päätös on tullut? Kyllä minustakin noin upea rakennus ehdottomasti pitää suojella. No leikki leikkinä.
        Eikö sillä akalla ole oikeita hommia? Kiertelis vaikka keskusta-aluetta ja antais tontinomistajille siistimiskehoituksia. Aloittaa voisi Onkimiehentieltä. Siellä on kaksi luvatonta yksityistä kaatopaikkaa tien molemmilla puolin Pöyliöjärven rannassa.

        Jospa tämä mainitsemasi "akka" tietää kenelle tämän rakennuksen purkaminen olisi kuulunut. Jospa tämä" akka" osaa päätellä mikä tämän tontin oikea käypä asto on. Olisiko tällä samaisella akalla ollut vielä moraali tallella eikä sietänyt katsella poliittista suhmurointia. Tekikö siksi valituksen, meneppä ja tiedä, niin päättelin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jospa tämä mainitsemasi "akka" tietää kenelle tämän rakennuksen purkaminen olisi kuulunut. Jospa tämä" akka" osaa päätellä mikä tämän tontin oikea käypä asto on. Olisiko tällä samaisella akalla ollut vielä moraali tallella eikä sietänyt katsella poliittista suhmurointia. Tekikö siksi valituksen, meneppä ja tiedä, niin päättelin.

        Nämä tietää kyllä jokainen. Siihen ei ketään lonkerosieppoa tarvi neuvomaan. Kiinteistö olisi purkamatta vielä kolmenkymmenen vuoden päästäkin jos se yksityisomistukseen jäisi. Sama koskee Jaakonkadun toisellapuolen olevaa kiinteistöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nämä tietää kyllä jokainen. Siihen ei ketään lonkerosieppoa tarvi neuvomaan. Kiinteistö olisi purkamatta vielä kolmenkymmenen vuoden päästäkin jos se yksityisomistukseen jäisi. Sama koskee Jaakonkadun toisellapuolen olevaa kiinteistöä.

        Kun asia tuntuu olevan noin hallinnassa, pystyykö kukaan asiallisesti kertomaan veronmaksajille miksi kaupunki maksoi aika ruhtinaallisesti purettavasta kiinteistöstä?

        Olisiko pitänyt olla silloin jonkun neuvomassa että näin ei pitäisi tehdä.. Jospa siihen löytyy hyvätkin perustelut. Me tyhmemmät haluaisimme kuulla niistä.


    • Anonyymi

      Tarjousten perusteella se työ kai tehdään. Voi ilmeisesti tekemättäkin jos hinta on pilvissä.

      • Anonyymi

        Kunnan isännöitsijä on todistuksillaan osoittanut korkean pätevyytensä jopa Esaan verrattuna. Eiköhän Asusteen purkukin suju jouhevasti nyt kun isännöitsijä on palanut Pelkosenniemellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunnan isännöitsijä on todistuksillaan osoittanut korkean pätevyytensä jopa Esaan verrattuna. Eiköhän Asusteen purkukin suju jouhevasti nyt kun isännöitsijä on palanut Pelkosenniemellä.

        Asusteen talon kaupunki halusi ostaa ja purkaa? Kuka tällä hetkellä on kauppakeskuksen omistaja, joutuuko senkin ostamaan ennen kun päästään purkamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asusteen talon kaupunki halusi ostaa ja purkaa? Kuka tällä hetkellä on kauppakeskuksen omistaja, joutuuko senkin ostamaan ennen kun päästään purkamaan.

        Ehkä Kauppakeskuksen omistajat eivät ryhdy purkuhommiin vaan myyvät tontin rakennuksineen esimerkiksi kaupungille, joka tekee omat johtopäätökset kuten sähköasentajat konsaan.

        Ajankohta voi venyä lähemmäs 2030-lukua, mutta eihän tässä kiireestä olekaan kysymys: hyvin olemme selvinneet tyhjien aukion ympärillä olevien rakennelmien kanssa jo vuosia.

        ParrunPätkä se vielä lämpimillä on. Iloitkaamme siitä.


    • Anonyymi

      Kemijärven keskusta on täynnä purettavia rakennuksia. Miten niiden purkaminen hoidetaan. Onko kaupungilla rahaa. Ihan hirveännäköinen keskusta. Vouhkataan vaan jostain Ailangan vaarasta 50 km päässä. Hoitakaa kaupungin keskusta viihtyisäksi.

      • Anonyymi

        Taitaa olla Ailanka lähempänä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa olla Ailanka lähempänä.

        60 km, 30 km? Se ei tainnut olla kirjoittajan pointti.


      • Anonyymi

        Se on Ailankatunturi. Suomu on vaara.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on Ailankatunturi. Suomu on vaara.

        Kartassa lukee selvästi Suomutunturi. Muu väittämä on pyhää yksinkertaisuutta.
        On olemassa myöskin Kaunispäätä, Saariselkää, AavasSaksaa, Isosyötettä, ja myös Ruka, tunturi muka. Jne.
        Ei ihme, jos nämä ei mahdu maallikolle oikein päähän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kartassa lukee selvästi Suomutunturi. Muu väittämä on pyhää yksinkertaisuutta.
        On olemassa myöskin Kaunispäätä, Saariselkää, AavasSaksaa, Isosyötettä, ja myös Ruka, tunturi muka. Jne.
        Ei ihme, jos nämä ei mahdu maallikolle oikein päähän.

        Tottahan se on, nimeä annettaessa ei ole otettu selvää tunturin ja vaaran määrittelystä.
        Suomuvaara olisi sopinut paremmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottahan se on, nimeä annettaessa ei ole otettu selvää tunturin ja vaaran määrittelystä.
        Suomuvaara olisi sopinut paremmin.

        Suomutunturin laki oli 1950 luvulle saakka vielä jokseenkin tunturin puuton. 30 luvun vanhoissa kuvissa näkyy hyvin kuinka paljas Suomu silloin vielä oli.
        Nimi on Suomutunturina jo1700 luvun kartoissa ja aivan aiheesta.
        Jos nimen vaihto olisi aina kulloisenkin kehityksen mukaan paikallaan, niin Kemijärven kaupunkikin olisi nykyään kirkonkylä.


    • Anonyymi

      Ei nyt suoraan mutta mutkan kautta asiaan. Päivän Lapparissa oli juttu kemiläisestä röttelöliikerakennuksesta, joka kohtsiltään puretaan. Urakka maksaa noin 300 000 e. Hinta saattaa nousta, jos haitta-aineiden poistaminen vie ennakoitua enemmän aikaa.

      Saman verran vaatii varmaan kemijärveläisten liikerakennusten purku kaikkine haitta-aineineen. Siis 1 iso rakennus maksaa purkuprodukteina 300 000 ja risat euroa.

      On meillä rahareikiä tiedossa. Se on äkkiä miljoona euroa veroeuroja mennyt, kun taivaallinen aukio on siistinä.

      • Anonyymi

        Nykyisi rakennusten purkaminen on kallista, koska betoni pitää murskata, ja asbesti vaati ammattitasoista purkua, ja jäte on ongelma jätettä. Siksi ei ihmettele jos on niitä jotka ihmettelevät Asusteen kiinteistö kauppaa,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisi rakennusten purkaminen on kallista, koska betoni pitää murskata, ja asbesti vaati ammattitasoista purkua, ja jäte on ongelma jätettä. Siksi ei ihmettele jos on niitä jotka ihmettelevät Asusteen kiinteistö kauppaa,

        Mikä on sitten purkamisen vaihtoehto?
        Nykytilanne, tietysti. Näillä mennään.


    • Anonyymi

      Naurettava jätelainsäädäntö ja järjetön EU:n pokkurointi joka jumalan asiassa on tässäkin syynä mikä maksaa. Esimerkiksi betoni ei muutu sen myrkyttömämmäksi vaikka sen jauhaa kuinka pieneksi. Maa sen sijaan muuttuu heti jätteeksi kun se nostetaan rakennuspaikalta auton lavalle.

      • Anonyymi

        Ehkä maaseudulla voisi betonia haudata suurempina palasina kuin hiekaksi jauhettuna. Asbestissa on aivan oikeat määräykset, joita pitää noudattaa.

        Ylensäkin jätehuolto oikeaan suuntaa, jossa ihmiset pakotetaan keräämään jättensä käsittelyä varten.
        Jokainen metsässä liikkuja on huomannut ne polkujen varvilla omatekoiset kaatopaikat. Sieltä löytyy huonekaluista alkaen. Onneksi tästä ollaan pääsemässä eroon.


    • Anonyymi

      Paljonko puhdistus maksaa? Kuka maksaa?

    • Anonyymi

      Asiaan liittyy todennäköidesti myös tutkintapyynnöt ja selvitykset.

    • Anonyymi

      Milloin se asusteen talo puretaan, asbestia paljon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe