Tulos ei ole yllätys, Erika sopisi enemmän pornoleffaan kuin laulukilpailuun..
https://www.is.fi/viihde/art-2000011237150.html
Suomalaisten mielipide on nyt selvitetty: KAJ vastaan Erika Vikman – selkeä tulos
IS:n teettämä kysely paljastaa, kumman euroviisuedustajan suomalaiset toivovat voittavan.
Kuuntele juttu
Elina Karjalainen
12:19
Suomalaisten viisusuosikki on Ruotsia edustava vöyriläinen KAJ-yhtye, selviää Ilta-Sanomien teettämästä kyselystä.
Kyselyn mukaan 35 prosenttia suomalaisista toivoo KAJ:n voittoa vuoden 2025 Euroviisuissa. Suomen euroviisuedustaja Erika Vikmanin voittoa puolestaan toivoo 21 prosenttia suomalaisista.
KAJ oli erityisesti naisten suosikki, sillä 39 prosenttia naisista kertoi toivovansa yhtyeen voittoa. Miehillä vastaava luku oli 30 prosenttia. 24 prosenttia naisista ja 18 prosenttia miehistä toivoi Erika Vikmanin voittavan Euroviisut.
MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY
KAJ on erityisesti vanhemman ikäpolven mieleen, sillä yhtye oli suosituin yli 80-vuotiaiden keskuudessa. Yli 80-vuotiaista vastaajista 45 prosenttia ilmoitti yhtyeen suosikikseen. Pienintä kannatus oli sen sijaan 25– 34-vuotiaiden joukossa, joista KAJ:n voittoa toivoi 26 prosenttia.
Vikman oli suosituin 18–24-vuotiaiden vastaajien keskuudessa. Heistä 27 prosenttia toivoi Vikmanin viisuvoittoa. Pienintä kannatusta Vikman keräsi 65–79-vuotiaiden ikäryhmässä, jossa Vikmanin voittoa toivoi 17 prosenttia vastaajista.
42 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoi, ettei voittajalla ole heille merkitystä.
Kyselyyn vastasi 1023 henkilöä. Kyselyn virhemarginaali 95 prosentin luotettavuustasolla on noin 2,9 prosenttia molempiin suuntiin.
Ruotsin euroviisuedustaja KAJ on suomalaisten suosikki. Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Taloustutkimus Oy:n toimitusjohtaja Jari Pajunen sanoo, että Vikmanin voimakasta naista edustava linja voi olla joillekin liikaa.
– Lisäksi tämän ilmentämisen esillepano eli voimakas seksuaalinen lataus, joka on kyllä aika ilmeistä ylipäätään Euroviisuissa muissakin esityksissä, ei miellytä kaikkia, Pajunen pohtii.
Erika Vikmanin voittoa toivoo 21 prosenttia suomalaisista. Kuva: GEORGIOS KEFALAS
Kyselyn otos kertoo kuitenkin vain suomalaisten mielipiteestä, Pajunen huomauttaa.
– Euroviisuäänestäjät voivat olla sitten eri ryhmä. Mutta eikös kansainvälisessä vedonlyönnissäkin KAJ ole edellä.
Euroviisujen finaali kisataan lauantaina 17. toukokuuta. KAJ esiintyy finaalissa saunateemaisella kappaleellaan Bara Bada Bastu ja Erika Vikman kappaleella Ich Komme. Vikman kilpailee 13. esiintyjänä ja Ruotsia edustava KAJ 23:ntena.
KAJ vastaan Erika Vikman, suomalaiset tykkäävät Enemmän KAJ:n kappaleesta
18
119
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa kuitenkin huomata, että Suomesta ei voi äänestää Erikaa.
- Anonyymi
Eli siis KAJ on se ketä äänestetään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli siis KAJ on se ketä äänestetään.
Euroviisuissa on muitakin kilpailijoita Kaj ja Erika.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Euroviisuissa on muitakin kilpailijoita Kaj ja Erika.
Ja parempia laulajia,en katso euroviisuja,eivät ole enää laulukilpailuja.Mietin jos Katri Helena tulisi laulaa tissit paljaina ,pikkuhousut,joissa kaistale vaossa.pyörittäs takapuoltaan tai Paula Koivuniemi laulaisi Aikuinen nainen,tuntee leikit rakkauden.heittäs alkkarit ja menis hinkkaa itseään jotain bändin jäpää vasten.Nyt naurattaa.
- Anonyymi
Ei ole pornoa.
Pornografian voi määritellä sisällön, tarkoituksen tai vaikutuksen mukaan. Sisällön näkökulmasta pornografia määritellään seksuaalisesti yksityiskohtaiseksi sukuelinten ja sukupuoliaktien kuvaukseksi, jolla ei ole taiteellista, kulttuurillista tai sosiaalista arvoa.
Seksikäs esitys on ja sääntöjen mukainen, kun vähän lisää laitettiin on nahkaa pepun päälle. Hyvä nyt.- Anonyymi
Voi hakvattu. Raajat leväällään, naintiliikeitä sikanaan, voiko revittää haaroja enempää. Mikä on laulun osuus, onko laulu kilpailiu, vaiko pornomainos. Suosittelen Erikan siirtymistä pornon puolelle, tosin on jo edemennyt sillä puolella.
- Anonyymi
Tehtiin erikalle lantio tuolla uudella asulla. Kun on luontojaan tasapaksu.
- AnonyymiUUSI
On pornoa tuo Vikamanin esitys! Laulaa orgasmistaan!
Moraalin rappio, säädyttömyys ja yleisen irstailun salliminen on vallannut suomalaiset!
Sivistys olikin vain pintasilaus!
- Anonyymi
Minusta Erika on parempi.
Aito, tautava, luonnollinen, mukava, sanavalmis ja reipas.- Anonyymi
Erikaa moititaan niukasta vaatetuksesta, mutta Kaj:n saunojat ne vasta typeryksiä ovat, kun niillä on saunassa paljon enemmän vaatetta päällään kuin Erikalla saunan ulkopuolella.
- Anonyymi
Sairas maa, ei kannusta omiaan. Pitäkää tunkkinne.
- AnonyymiUUSI
Ei irstailua pidä kannustaa vaan hävetä, ja isosti!
- AnonyymiUUSI
Suomihan kannattaa KAJ ta eli Suomalaista bändiä.
Nyt vaan äänestämään tänään ja Suomalainen KAJ voittoon .
Kaksoisvoiton mahdollisuus edelleen.
- Anonyymi
Kummankaan viisu ei varsinaisesti korvia hivele. Tähdenlentoja biisi avaruudessa. Kajn esitys hyvin harrastelijamainen. Erika sentään näyttää jonkinmoiselta rivoutuneelta halpisversiolta ison maailman staroista.
- AnonyymiUUSI
Hävettää vikmamin irstailut. Onneksi on KAJ!
- AnonyymiUUSI
Se näyttää halvimmalta pervolta pornohuoralta,. esitys suoraan pornofilmistä.
Tämän alemmaksi pohjalle ei voi paljon enää vajota.
Mikä häpeä suomelle ja suomalaiselle älykkäille kunnollisille naisille. - AnonyymiUUSI
LUTKIEN LUTKA.
- AnonyymiUUSI
Koska ei voi äänestää Suomen edustajaa en todellakaan äänestä Ruotsin edustajaa.
Jos eivät halua edustaa kotimaataan, ei heidän pidä ääniämmekään saada.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692733
- 632664
- 681792
- 241627
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91480- 151392
- 461234
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197