'Tiedotustilaisuus'

Kun maassa on tapahtunut merkittävä rikos, teeveessä esitetään mahtipontinen näytelmä, jossa hymyilemättömät kivikasvot istuvat pönäkästi pöydän takana rivissä ja kertovat vuorotellen, miten neuvokkaasti heidän edustamansa organisaatio on toiminut ja miten 'kriisiapua' on saatavissa.

Kertovat, miten hyvin yhteistyö eri viranomaisten kesken on sujunut ja miten tehokkain harjoituksin tilanteeseen on varauduttu. Sen sijaan itse tapahtumasta ei kerrota muuta, kuin kelloaikoja, milloin organisaatiot ovat saaneet tietoonsa mitäkin.

Tiedon salaaminen selitetään aina samalla syyllä: tutkinta on kesken. Mahoa spektaakkelia nimitetään tiedotustilaisuudeksi, mutta katsoja on saanut KAIKEN tietonsa jo ennen sitä mediasta.
17241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

ne on niitä rituaaleja mitä kansa vaatii, samanlaista kun kirkossa toimitukset

Äänestä
  • Mahtaako kansa todella näitä 'tiedotustilaisuuksia' vaatia? Paremminkin tuntuu, että ovat esiintyjälähtöisiä. Tarvitsevat patsastella ja tuoda esiin MERKITTÄVÄÄ asemaansa ja taitoansa.

    Kirkon rituaaleilla on kuitenkin kansan keskuudessa kysyntää, vaikka nykyään jo vähäistä. Ap.

    Äänestä

Kuhan kiillottavat omaa pintaansa ja haluavat naamansa telkkariin. Mitä oli ennakoitu ennen tapahtumaa. Vs.nuorten pahoinvointi? Netti? Lisää tik tokkia? Lisää tappelun raiskaamisen ihannointia?

Äänestä

Et vain ymmärrä näitä käytäntöjä. Siitä tietysti (jälleen kerran) on kysymys.

Äänestä
  • Ennen television tuloa 50-luvulla tallaisia patsasteluja ei voinut olla olemassakaan, eikä ollut pitkään aikaan television tulon jälkeenkään. Nykyihmisillehän ne ovat ilman muuta selviä asioita, joita ei edes mietitä, mitä ne oikeasti palvelevat.

    Mutta yksi on varma. Ainakaan tietoa ei 'tiedotustilaisuuksissa' anneta. Funktio on joku muu.

    Äänestä

Eivät kaikki ole saaneet tietoa tapahtumista mediasta. Joitakin ei kiinnosta seurata "mediaa" koko ajan.

Hyvä että pidetään tiedotustilaisuuksia!!

Äänestä

Asiasta toiseen- myös sellainen liirumlaarumkorupuhe saattaa olla monenkin organisaation ässä hihasta kun jotain yllättävää tapahtuu- tämä tämmöinen ei ole lainkaan organisaatiolle arvojen mukaista ja aa kaaheeta kuulemme tästä aivan ensimmäistä kertaa

Äänestä

En ole vuosiin seurannut telkkua, satunnaisesti näen kotiväellä käydessä mitä töllössä on meneillään. Multa jää kaikki noi näkemättä, mutta luen medialehtiä.

Pysyy ajantasalla, vaikkea töllöä omistaisikaan.

Niin, hyvä olisi pohtia miksi näin käy kun käy. Suomessakin pahoinvointi on pelkästään lisääntynyt, vaikka elämme taloudellisesti ehkä vaurainta aikaa ja teknologian herlkuja on kaikilla. Mutta puutuuko nuorilta ne välittävät ihmiset elämästään koko pienen elämän?

Jasu

Äänestä
  • Mikään laite ja sovellus kun ei korvaa rakastavia vanhempia, läheisiä ja turvallista elinympäristöä.

    Jasu

    Äänestä

Mikä nyt tässäkin jurppii... Ei se ole mahtipontinen näytelmä vaan tiedostustilaisuus, jossa kerrotaan vain viralliset faktat.

- Sheena

Äänestä
  • Juuri sitä pönäkkänä patsastelevat linssiluteet toivovat, että sitä ei huomattaisi.

    Äänestä

  • Sheena on henkilö, jonka päänsisäiset luulot ovat varmempia kuin asioihin perehtyneen silminnäkijän.

    Kun ennen pedohysteriaa 70-luvulla silminnäkijä kertoi, että oli ruotsalainen muoti, jolloin jopa murrosikää lähellä oleva tyttö uimarannalla saattoi olla aivan alasti, ja vaikka silminnäkijä itsekin kertoi tällaisen nähneensä.

    Sheena selitti näkemisen olevan valetta, koska hänen mukaansa sellaista muotia ei ollut.

    Äänestä

Niin. Olihan se "parempi" kun ei jerrottaisi faktoja missään ja annettaisiin juorujen ja kuvitelmien vapaasti levitä.

Äänestä

Sheenalle vaikeinta on 'kasvojen menetys'. Kun kerran on tullut polkaisseeksi pianoon, sitä pitää puolustaa pysyvästi.

Äänestä
  • Mistähän sinä näitä kasvoja luot näille palstasedän huuhaahahmoille? Tai siis kenestä oikeammin.

    Äänestä

Ja yleensä vihervasemmisto kokoontuu keksimään heti kaikkia kieltolistoja miten "tämäkin tapahtuma olisi ollut estettävissä. Toisinsanoen alkaa ideologinen politikointi, jossa rikosta hyväksikäyttäen aloitetaan aina poliittisen vastapuolen tai heidän kannattajiin liittyen erinäisten esineiden ja asioiden kieltosuunnitelmat.
Lähinnä pyrkien saamaan ne lainkuuliaiset asiaan mitenkään liittymättömät syyttömät ihmiset kärsimään, koska ideologia.

Äänestä
  • Käsittääkseni asia ei ole poliittinen, eikä ole minkään puolueen intresseissä valehdella tässä asiassa. On kyse yksinomaan Sheenan henkilökohtaisesta tarpeesta olla menettämättä kasvojaan, tulla otetuksi vakavasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun maassa on tapahtunut merkittävä rikos, teeveessä esitetään mahtipontinen näytelmä, jossa hymyilemättömät kivikasvot istuvat pönäkästi pöydän takana rivissä ja kertovat vuorotellen, miten neuvokkaasti heidän edustamansa organisaatio on toiminut ja miten 'kriisiapua' on saatavissa.

Kertovat, miten hyvin yhteistyö eri viranomaisten kesken on sujunut ja miten tehokkain harjoituksin tilanteeseen on varauduttu. Sen sijaan itse tapahtumasta ei kerrota muuta, kuin kelloaikoja, milloin organisaatiot ovat saaneet tietoonsa mitäkin.

Tiedon salaaminen selitetään aina samalla syyllä: tutkinta on kesken. Mahoa spektaakkelia nimitetään tiedotustilaisuudeksi, mutta katsoja on saanut KAIKEN tietonsa jo ennen sitä mediasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu