Miksi kitara särisee?

Anonyymi-ap

Moikka, oisko kellään vinkkejä, mitä tehdä jos kitaran kielet särisee. Mulla on siis nylonkielinen kitara, joka on tähän asti toiminu ihan hyvin, vaikka ei olekaan mikään kallis kitara.
Olen nyt kuitenkin huomannut, että kolme alinta kieltä (E, A, D) särisee kakkosnauhan kohdalta. Kieli vapaana ei särise ollenkaan, eikä muiden nauhojen kohdalta, mutta jostain syystä ainoastaan kakkosnauhan kohdalta särisee. Mikä tähän vois auttaa/ mistä vois johtua? Häiritsee huomattavasti soittamista.
Kiitos vastauksista jo etukäteen🥰

4

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Joko kaula on kiero, väärin säädetty tai kielet on liian alhaalla. Soita kaikilla kielillä kaikki kohdat läpi. Jos kahdesta eri kohdasta samalla kielellä tulee sama ääni, on kaula kiero ja vaatii säätöä. Harvemmin ne kielet on liian alhaalla mut jos joku on höylännyt tallaa liian matalaksi....

    • Anonyymi

      Mistä saa niitä Epiphonen kaularaudan suojuksen kiinni pitäviä pieniä ruuveja. Hukkasin niistä yhden. Rautakaupassa ei ole niin pieniä ruuveja. Mikä se koko mahtaa olla?

    • Anonyymi

      Jos kitara särisee vain yhden nauhan kohdalta johtuu se todennäköisesti siitä että kyseinen nauha on liian matala tai seuraava nauha liian korkea. Laita suorakulma nauhojen päälle ja katso keinuuko se jonkun nauhan päällä tai jääkö joku nauha irti siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe