Sähköpyörän akun lataaminen

Anonyymi-ap

Knnattaako akku päästää tyhjäksi ennen uutta latausta?

9

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä siellä on jotain sisällä olla.

    • Anonyymi

      Aiemmin akut olivat sellaisia, että suositeltiin lataamista mahdollisimman tyhjästä täyteen. Latauskapasiteetin sanottiin laskevan muuten toimien joka lautauksella.

      Uudet akut ovat erilaista tekniikkaa. Niiden kannalta ei ole paljonkaan väliä, missä vaiheessa lataat. Oikeasti vastausta pitäisi kysyä sähköpyörän myyjältä tai akun valmistajalta. Uuden pyörän ohjekirjassa tuo tieto varmasti on.

    • Anonyymi

      Ohjeista olen lukenut, että pitää välttää aivan täyteen lataamista ja tyhjäksi päästämistä. Itse lataan täyteen, kun on reissu tiedossa, mutta en säilytä akkuja täyteen ladattuina.

      • Anonyymi

        Mitä jos ei saa akkua ajamalla vajaaksi? Vaikka ennen talvea, kun talvella ei tule ajettua ja 720Wh akun vajaaksi ajaminen vaatii näköjään tuntikausien polkemisen, että edes yksi led sammuu akun kapasiteetti-indikaattorista? Onko se nyt niin vaarallista säilyttää täyteen varattua li-ion akkua talven yli?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä jos ei saa akkua ajamalla vajaaksi? Vaikka ennen talvea, kun talvella ei tule ajettua ja 720Wh akun vajaaksi ajaminen vaatii näköjään tuntikausien polkemisen, että edes yksi led sammuu akun kapasiteetti-indikaattorista? Onko se nyt niin vaarallista säilyttää täyteen varattua li-ion akkua talven yli?

        Litium ioni akkujen optimaalinen varaus pitempiaikaisessa säilytyksessä on 80%, talvikuukaudet eivät juurikaan tyhjennä käyttämätöntä akkua.

        Pintapuolisen googlettelun perusteella litium ioni akun pitkäaikainen säilytys täyteen ladattuna kuluttaa akkukennoja enemmän kuin 80% saakka ladattuja.


    • Anonyymi

      Vaseliinia kannattaa laittaa akun napoihin ettei hapetu

    • Anonyymi

      Luulisi, että asia otetaan ohjelmallisesti huomioon: koskaan ei yliladata eikä koskaan päästetä liian tyhjäksi.

      Käytännössä akussa siis olisi aina "piileviä" varoja, eikä 100 % kapasiteetista ole koskaan käytössä, vaan 80 - 90 %. Se lisäisi akun kestoa, koska ääriolosuhteet ovat aina huono asia.

    • Anonyymi

      Tyhjäksi ei kannata ajaa koskaan. Täyteen voi ladata sillä vaikka pyörän mittari sanoo että 100 peosenttia lataus, ei siltiin aivan täynnä ole.

      Jos akkua ei käytetä pitkään aikaan niin 80 prosentin varaus hyvä. Ja kerran pari talven aikana voi käyttää hetken aikaa laturissa.

      • Anonyymi

        Voi ottaa myös huomioon, että ajossa lämmenneen akun voi ladata myös vasta jäähtyneenä. Silloin sen vastaanottokyky ja kestoikä paranee.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6410
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6243
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6205
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      4002
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2425
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2365
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1329
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1138
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      970
    Aihe