IS Extran laihduttava leipä?

Anonyymi-ap

Minulla ei ole IS Extraa, mutta voisiko joku IS Extran lukija ystävällisesti kertoa, että onko tuossa uutisessa kyse ruisleivästä vai jostakin muusta ihmeleivästä? Onko jollakin IS Extra ja voi tuon jutun käydä lukemassa, kiitos.

https://www.is.fi/terveys/art-2000011250861.html

19

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mä mietin samaa. Varmaan ruisleipä. Täysjyväruisnäkkäri varmaan on hyvä? En ymmärrä, miksei näihin voi kukaan vastata.

      • Anonyymi

        Leipä jonka syönti laihduttaa jopa kilon viikossa. Uskoisko?


      • Anonyymi

        -En ymmärrä, miksei näihin voi kukaan vastata.

        Miksi et vastaa itse?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        -En ymmärrä, miksei näihin voi kukaan vastata.

        Miksi et vastaa itse?

        Hän ehkä kysyi siksi, ettei tiennyt vastausta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän ehkä kysyi siksi, ettei tiennyt vastausta.

        En kysynyt, vaan kysyin miksi näihin ei voi kukaan vastata.


    • Anonyymi

      Ekana täytyy ryypätä pää niin turvoksiin ,ettei pottu eikä lepä mahu suuhun🤔

    • Anonyymi

      Mitä enemmän leipää syö sitä enemmän laihtuu? Mikähän ihmeleipä semmonen joka aiheuttaa miinuskalorit?

      • Anonyymi

        Kaikkea sitä keksitäänkin ja ihmiset uskoo. Siis normaalit ruokatavat ja liikuntaa ovat ne ainoat tavat kun halutaa painon pudotusta . Usein ihmiset syö liikaa ylisuuria annoksia. , kaksi lämmintä ateriaa päivässä ja tavallinen liikunta , ei siis mitään ekstreemiä liikunta muotoa. . 50 luvulla oli kaikki hoikkia m siksi että he söivät normaalisti , ei siis mässäilty silloin . Äitini oli sellainen 48 kg painava. Siis söi sen minkä tarvitsi ja ei mässäillyt liian kanssa.
        Kun hänestä tuli eläkeläinen niin alkoi kakkujen ja suklaan syöminen , lihoi kovasti ja varmaan painoi paljon yli sata kiloa . Ja kun kysyin hänen painoaan niin tuli vihaiseksi. .
        Yksi Alladin aski meni häneltä illalla kun katseli televisiota
        Ja vaikka miten yritti infoa antaa niin ei mennyt jakeluun ..


    • Anonyymi

      Taas höpötystä

      • Anonyymi

        Tottakai on maksun takana kuten kaikki muutkin asiat jotka ovat ns sanan helinää


    • Anonyymi

      Perustui tähän tutkimukseen, jossa ruisryhmä laihtui 12 viikossa kilon enemmän kuin vehnäryhmä:
      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34620312/

      Tiivistelmä

      Tausta ja tavoite: Havainnointitutkimuksissa runsas täysjyväviljojen käyttö on käänteisesti yhteydessä painoindeksiin (BMI) ja kehon rasvapitoisuuteen, mutta interventiotutkimuksissa tulokset ovat vaihdelleet. Täysjyväviljoista ruis on kuitupitoisin, ja runsaasti kuitua sisältävät ruisateriat ovat lisänneet kylläisyyttä jopa kahdeksan tunnin ajaksi verrattuna raffinoitua vehnää sisältäviin aterioihin. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, miten runsaskuituisten ruisvalmisteiden käyttö vaikuttaa painon ja kehon rasvan vähenemiseen verrattuna raffinoituihin vehnävalmisteisiin energiaa rajoittavassa ruokavaliossa.

      Menetelmät: Kahden viikon alustavan jakson jälkeen 242 ylipainoista tai lihavaa (BMI 27–35 kg/m²), 30–70-vuotiasta miestä ja naista satunnaistettiin (1:1) käyttämään joko runsaskuituisia ruisvalmisteita tai raffinoituja vehnävalmisteita 12 viikon ajan, noudattaen samalla hypokalorista ruokavaliota. Paino ja kehon koostumus (kaksoisenergiaröntgenabsorptiometria) mitattiin viikoilla 0, 6 ja 12, ja paastoverinäytteet otettiin. Subjektiivista ruokahalua arvioitiin 14 tunnin ajan viikoilla 0, 6 ja 12.

      Tulokset: 12 viikon jälkeen ruisryhmän osallistujat olivat laihtuneet keskimäärin 1,08 kg ja kehon rasvapitoisuus oli vähentynyt 0,54 prosenttiyksikköä enemmän kuin vehnäryhmässä (95 %:n luottamusväli (LV): 0,36–1,80, p < 0,01 ja 0,05–1,03, p = 0,03). C-reaktiivisen proteiinin pitoisuus oli 28 % matalampi ruisryhmässä verrattuna vehnäryhmään 12 viikon intervention jälkeen (LV: 7–53, p < 0,01). Ryhmien välillä ei havaittu johdonmukaisia eroja subjektiivisessa ruokahalussa tai muissa kardiometabolisten riskien markkereissa.

      Johtopäätös: Runsaskuituisten ruisvalmisteiden käyttö osana hypokalorista ruokavaliota johti 12 viikossa suurempaan painon- ja rasvanpudotukseen sekä alhaisempaan C-reaktiivisen proteiinin tasoon verrattuna raffinoituun vehnään. Painonpudotuseroa ei voitu selittää eroilla ruokahaluvasteessa.

      • Anonyymi

        Kuinkahan paljon laihtumista olisi ollut kun olis vaan jättänyt kaiken leivän pois!?

        Tätä ei jostain syystä vertailla vaan johonkin hiton vehnään. 😄 Joka muutenkin tyhjääkin tyhjempää ja turhaa hiilaria.


    • Anonyymi

      Ilta-Sanomien ingressi lupaa kyllä liikoja, älkää uskoko,

      "Moni painonpudottaja jättää leivän kokonaan lautaselta pois. Tutkimus kuitenkin paljastaa, että tietynlaista leipää suosimalla voi saada kilot karisemaan."

    • Anonyymi

      Moneen ruisleipään on lisätty sokeria, siirappia, mallasta,.. liian makeita.

      • Anonyymi

        Muista haikeudella anopin leipomat leivät , hän se osasi leipomise taidon ,opetti minutkin vaan vaikka miten tekisin hönen ohjeittensa mukaan niin leipä ei tule saman makuista kun hönen tekemänsä, kuitenkin hyvää minunkin leipomaan vaan ei yhtä hyVää kun anopin
        Ennen osasivat tehdä kunnon ruokaa .


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista. Saa edelleen vastata.

      Arvelen, että täysjyväruisleivästä on kyse? Asia kiinnosti sen takia, koska pidän kovasti leivästä ja nimenomaan ruisleivästä. Tärkeää on myös se, mitä leivän päälle laittaa.

    • Anonyymi

      Ihme ettei kuitupitoisen leivän ja täysjyvän vastustajia ole ilmestynyt tämän enempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      31
      5222
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      141
      2444
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      143
      2141
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1947
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1810
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1327
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      174
      1132
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      978
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      889
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      820
    Aihe