Mukava hybridipyörä hakusessa

Anonyymi-ap

Olen pitkästä aikaa hankkimassa pyörää itselleni (nainen, 45-v, pk-seutu). Pyöräilin joskus paljonkin työmatkoja ja tykkäsin vauhdikkaasta menosta, mutta nyt siitä on ollut useamman vuoden tauko. Ongelmani on kroonisesti jumissa olevat hartiat, minkä vuoksi sporttinen ajoasento tuntuu epämukavalta. Olisiko suositella mukavaa hybridiä jossa saisi tarvittaessa vähän pystymmän ajoasennon? Kiitos paljon avusta!

13

250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pyöräliike ! Mene katsomaan ja mieti. Kokeile ja mieti. Siitä se lähtee aukeamaan.

    • Anonyymi

      Oikea koko on kaiken tärkein seikka. Usein näkee liian suurella pyöräileviä. Se ei ole miellyttävää.

    • Anonyymi

      Jos aikoo ajaa pitkän lenkin tai retkellä fillarilla, tärkeintä on pyörän ergonomia. Ei sen nopeus ja keveys.

      • Anonyymi

        Kyllä "keveys", eli paino vaikuttaa myös. Mitä kevyempi pyörä ja kuski ovat yhteenlaskettuna, niin sitä vähemmän energiaa kuluu näiden liikuttamiseen, eli pyöräilyyn.

        "Keveys" rullaavuutena, eli vastuksen vähäisyytenä vaikuttaa toki myös. Mitä vähemmän joutuu tekemään työtä, kun rullaavuus on hyvä ja vastus pientä, niin sitä vähemmän kuluu jälleen kerran energiaa pyöräilyyn.


      • Anonyymi

        Kyllähn nopeudella on merkitystä pitkällä matkalla. Renkailla on iso merkitys tässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä "keveys", eli paino vaikuttaa myös. Mitä kevyempi pyörä ja kuski ovat yhteenlaskettuna, niin sitä vähemmän energiaa kuluu näiden liikuttamiseen, eli pyöräilyyn.

        "Keveys" rullaavuutena, eli vastuksen vähäisyytenä vaikuttaa toki myös. Mitä vähemmän joutuu tekemään työtä, kun rullaavuus on hyvä ja vastus pientä, niin sitä vähemmän kuluu jälleen kerran energiaa pyöräilyyn.

        Kuskin paino + pyörän paino on oikea tapa laskea tuo koska pyörä ei liiku itsekseen. Jos pyörä painaa 8kg tai 10kg, ero kuskin paino mukaanluettuna on muutaman prosentin ero. Aika merkityksetön normaaliajossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuskin paino pyörän paino on oikea tapa laskea tuo koska pyörä ei liiku itsekseen. Jos pyörä painaa 8kg tai 10kg, ero kuskin paino mukaanluettuna on muutaman prosentin ero. Aika merkityksetön normaaliajossa.

        Jokaista kiloa joutuu kuitenkin kuskaamaan mukana, oli se paino sitten kuskissa tai pyörässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokaista kiloa joutuu kuitenkin kuskaamaan mukana, oli se paino sitten kuskissa tai pyörässä.

        Myötätuulessa ja tasamaastossa liike-energia kuljettaa painavaa kuskia kuin litran mittaa.


    • Anonyymi

      Mikäli vanha ajoasennoltaan "liian sporttinen" fillari on vielä tallessa ja sen ohjaustanko on suoraa mallia niin siihen voisi saada erityyppisellä ohjaustangolla pystymmän ja rennomman ajoasennon.

      Ohjaustangon pitäisi olla enemmän taaksepäin kaareutuva, myös kahvojen osalta, mallikuva esim Helkama Jääkäri polkupyörän ohjaustanko. Myös nousukulma pitäisi olla jyrkempi, Nousukulmaa saa myös lisää vaihtamalla ohjainkannatin (eli stemmi) kulmaltaan jyrkempään.

      Englanniksi löytyy hakusanalla "handlebar backsweep" sekä "riser bar".

      Haittapuolena voi olla tangon vaihdossa että jarru sekä vaihdevaijerit jäävät liian lyhyeksi mikäli nousua on liikaa entiseen verrattuna.

      Tässä olisi ainakin melko edullinen keino hyödyntää vanhaa fillaria. Uusia ohjaustankoja saa noin 20€ alkaen hinnoilla, stemmejä suurinpiirtein samoilla hinnoilla. Vanhat kahvatupit jos saa ehjänä irti niin ei maksa mitään.

      Mikäli vaijerit jäävät liian lyhyiksi niin se toki nostaa hintaa ainakin vaihtotyön osalta melkoisesti.

    • Anonyymi

      Kun hintaluokka on katsottu, tärkeintä on pyörän ergonomian sopivuus itselle sekä pyörän laatuvaikutelma ja keveys. Keveys on yleensä suoraan suhteessa hintaan, laatuun sekä lopulta hyötysuhteeseen ja nopeuteen.

      Ajomukavuutta voi MERKITTÄVÄSTI säätää satulan ja tangon korkeudella, satulan pehmeydellä, satulan ja tangon välisellä etäisyydellä sekä kädensijoilla. Netistä löydät ohjeet, miten etäisyydet mitataan ja säädetään.

      Jos käytät pyörää useinkin sateella tai kauppakassina, tarkasta että kurasuojat ja tavaratelineen saa helposti kiinni.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos haluaa pystyn ajoasennon niin eikö silloin pitäisi ostaa Citypyörä eikä Hypritipyörää?

      • Anonyymi

        "Hypritipyörää"

        Käykö Hypritiksi Jopo?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      139
      4735
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      77
      2706
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1717
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1186
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      924
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      873
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe