IAU yrittää rikkoa sopimuksia. Lakot vastuuttomia.

Anonyymi-ap

IAU jatkaa lakkoiluaan. Lakoista ei ole mitään hyötyä. Lakkoiluissa menetettyjä ansioita ei työntekijät saa ikinä takaisin. Lakkojen takia peruutettujen lentojen takia myös muut sivulliset työntekijät joutuvat kärsimään ja asiakkaat. Finnairin maine toimijana on vaakalaudalla. Finnair on menettänyt kymmeniä miljoonia tuloksesta, mikä kostautuu tulevaisuuden lomautuksina, irtisanomisina ja leikkauksina.

IAU on syypää. IAU:n lakoista päättävät ovat syyllisiä. Keitä nämä puskissa lymyilevät ovat? Vastuuttomia ihmisiä.

IAU rikkoo sopimuksia, kuten Putin, joka ei kunnioita kansainvälisiä sopimuksia ja yrittää vallata Ukrainan.

IAU:n kanssa on tehty säästötoimista sopimus, jonka IAU ja Palta ovat yhdessä sopineet ja allekirjoittaneet. Siinä sovittiin, että koronavuosien takia tekemättä jääneitä korotuksia ei kompensoida myöhemmin. EI KOMPENSOIDA MYIÖHEMMIN.

Nyt IAU yrittää rikkoa tätä sopimusta. Yleinen linjaus ei tunnu riittävän.

Lakoissa menetettyjä ansioita ei saa koskaan takaisin. Se on tosiasia.

Tosiasia on myös, että liittoon kuuluminen on vapaaehtoista, eikä liiton määräämään työtaistelutoimeen ole pakko osallistua. Työt eivät ole lakossa.

Kassaan pitää kuulua, jos haluaa ansiosidonnaisen. YTK on suurin kassa.

Sama palkka, kuuluuko liittoon tai ei.

Työnantaja voi irtisanoa luottamusmiesjärjestelmän tietyin edellytyksin. Tällöin luottamusmiesten tilalle valitaan lain mukaiset luottamusvaltuutetut, jotka edustavat kaikkia työntekijöitä.

Onko insinööri parempi työntekijöiden edustaja kuin ay-vehtaaja? Sitä voi jokainen miettiä kohdaltaan. Paikallisen sopimisen yrityksissä palkkakehitys on ollut parempi kuin Hakaniemen heiluttelemissa.

Työt eivät ole lakossa.

4

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan samaa mieltä..en luota enää Finnairiin

    • Anonyymi

      Samaa porukkaa kuin AKT, joka sulki satamat kuukaudeksi vuosi sitten. Voi vittu mitä jengiä. 25 000 työtöntä lisää ja bkt:stä leikkautui 2 miljardia. Voi vittu mitä jengiä.

      Laki suojelee ihmistä. Lakkolakeja pitää muuttaa, ettei IAU:n ja AKT:n kaltaiset järjettömyydet ole mahdollisia ilman rangaistuksia.

      Kai meillä Suomessa joku roti pitää olla vahingoittamisen korvaamiseksi? Vahingonkorvausvelvollisuus?

      Lakoista päättäneet ja lakkoiluun pakottaneet vastuuseen.

    • Anonyymi

      Myydään Finnair. Lakkoilijat koneisiin ja koneet Siperiaan.

    • Anonyymi

      Kuka ostais ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      65
      1310
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      132
      1270
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe