Työministerin diipadaapa-puhe taas

Anonyymi-ap

Uusi työministeei ei tänäänkään vastannut suoraan klo 19 uutisissa toimittajan kysymyksiin. Hän laitoi aiemminkin kuultuja ennustuksia nousevista suhdanteista ym. höpönhöpöstä. Satonen otti minulta reilu vuosi sitten tuloista pois 300 €, mutta tämä uusi "herra" ei osaa edes vastata kysymyksiin! Liekö liika selaillut kännykkää!

26

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki kokoomuslaiset ovat valehtelijoita ja kysymyksen kiertelijoitä. Varsinkin jos kyse on työttömyyteen liittyvissä asioissa. Antavat kuvan, että töitä olisi helppo saada vaikka toisasiassa niitä on todella vaikea saada ilman suhteita!

      • Anonyymi

        Nyt tarvittaisiin kovasti takaisin sosiaalipolitiikan rautainen ammattilainen nimeltä Tarja filatov


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt tarvittaisiin kovasti takaisin sosiaalipolitiikan rautainen ammattilainen nimeltä Tarja filatov

        Eikös kyseistä kotkaa voi syyttää kuntouttavan työtoiminnan keksimisestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös kyseistä kotkaa voi syyttää kuntouttavan työtoiminnan keksimisestä.

        Joo ja salli laittoman ihmiskaupan, orjatyön harjoittamisen Suomessa joka on kansainvälisiä lakeja vastoin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo ja salli laittoman ihmiskaupan, orjatyön harjoittamisen Suomessa joka on kansainvälisiä lakeja vastoin.

        Ei pakkotyö ole vastoin lakeja

        Jos olisi, niin kai joku olisi laitettu vankilaan

        Työttömän laittaminen pakkotyöhön on moraalisesti oikein sillä he tuottavat lisäarvoa


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pakkotyö ole vastoin lakeja

        Jos olisi, niin kai joku olisi laitettu vankilaan

        Työttömän laittaminen pakkotyöhön on moraalisesti oikein sillä he tuottavat lisäarvoa

        Porvarien ampuminen on moraalisesti oikein sillä he eivät tuota lisäarvoa, vaan ainoastaan riistävät työväenluokan tuottamaa lisäarvoa.


    • Anonyymi

      Ääni kyllä kuului,mutta mitään ei sanonut.Lapsukainenhan tuo vielä on.

    • Anonyymi

      Poliitikot ovat pelkkiä paskanjauhajia.

    • Anonyymi

      Tuo uusi työministeri on oikea ärsyke. Näen punaista heti kun tuon naaman näen. Täysin pihalla todellisuudesta.

      • Anonyymi

        Sinulle se ei varmaan kelpaa mikään eikä kukaan. Ikuinen valittaja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulle se ei varmaan kelpaa mikään eikä kukaan. Ikuinen valittaja

        Kyllä olet tyhmä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä olet tyhmä!

        Ei minun tyhmäksi haukkuminen mitään muuta, oma asennemuutoksesi ehkä mutta epäilen vahvasti


    • Anonyymi

      Asumistuki lähti mutta töitä ei löydy, joten senkin edestä on nyt pois rahaa kierrosta.

      Kun tämä tapahtuu monelle niin menee firmoja nurin kun kysyntää ei ole millekään kuin ruualle ja nekin halvimmalle mahdollisimmalle.

      Häädöt ja varkaudet lisääntyvät räjähdysmäisesti, kaikki negatiiviset asiat kasvaa nyt valtavasti eikä loppua näy.

      Tulee yhteiskunnalle kalliiksi leikata perusturvaa. Vankiloita pitää rakentaa Suomi täyteen.

      • Anonyymi

        Kun leikataan 100€ pois 10.000 on se jo miljoona euroa. 100×10 000 = 1 miljoona.
        Mikään muu ei Orpon hallitusta kiinnosta kuin rahan jakaminen rikkaille ja Ukrainan sodalle.
        Paskin hallitus koskaan tässä maassa.


    • Anonyymi

      Hallitus on kaadettava millä tahansa keinolla!!

      • Anonyymi

        Ja PIAN!!!


    • Anonyymi

      Marttinen ei ole koskaan ollut työssä. Loisinut poliitikkona koko elämänsä.

    • Anonyymi

      Orpon ja Purran ylioppilasjuhlissa oli monen tonnin edestä köyhien rahaa (veronkevennykset). Kyllä kelpaa mässyttää 🎂🍤🍸🥗

    • Anonyymi

      Tuosta Marttisesta sen verran, että kun ei odota mitään, niin ei petykkään. Ihmettelen kyllä miten diabeetikko voi tilata kahvilasta valtavan kakun?

      • Anonyymi

        Demarit vetää jauhot nenäänsä ja syö naapurin kakun.


    • Anonyymi

      Kahvilanpitäjä vielä kertoi, että jos kakkua jää yli raumalaisista, Marttinen syö kaiken pois.

    • Anonyymi

      Tämä hallitus on keskittynyt ajamaan elinkeinoelämän asiaa ja on lakannut
      ajamasta kansakunnan etu, asettaen elinkeinoelämän edun kansalaisten edun edelle jota se on valittu vaalimaan. Siten se on myös menettänyt toimimandaattinsa toimia asemassaan kansakunnan edun nimissä. Tämä hallitus on istuttava ulos maalle ja sen kasakunnalle vahingollisena hallituksena joka vie kansalaitaan toimeentuloturvan sosiaalisine leikkauksineen ja ajaa yleiset toimeentulomahdollisuudet pyrkien purkamaan yleiset työehtosopimukset ylittäen hallintovaltansa puitteet. Toimien seuraamuksena yleiset kansan olot heikkenevät, kuten myös työllä toimeentulo mahdollisuudet joka lisää maassamme toimeentulovaikeuksia ja köyhyyttä.

      https://yle.fi/a/74-20165285

      https://www.pam.fi/artikkelit/hallitus-leikkaa-vaikka-samalla-tyottomyys-kasvaa/

      https://www.sak.fi/ajankohtaista/uutiset/vuodenvaihteen-muutoksia-2025/

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b6020f87-89e5-481b-8f37-4f8cf738a525

      https://www.sak.fi/naista-puhutaan/hallituksen-heikennykset/lakko-oikeuden-rajoitukset/

      • Anonyymi

        Tilaan kaiken mahdollisen Temusta protestina Urpon paskahallitukselle!


    • Anonyymi

      Päättäjillämme on kumma tapa suhtautua julkisessa keskustelussa esiin tulevaan kansalasipalautteeseen.

      Kun suomalainen kansanedustaja ja ministeri notkuu kaiken työaikansa esimerkiksi täällä s24- fi foorumilla lukemassa kansalaisten mielipiteitä esimerkiksi työttömyys- ja sosiaaliturva- asioista, voimme helposti huomata, että päätökset joita he tekevät noudattelevat aika täsmällisesti enenevässä määrin juuri sitä kaavaa josta heitä on nimenomaisesti kritisoitu.

      Päättäjämme suhtautuvat kansalaisilta tulevaan kritiikkiin kuin toimintaohjeina joista he ottavat ideoita siihen miten ihmisten elämää hankaloitetaan, ja heidän jo ennestään suurta ahdinkoa syvennetään entisestään.

      Kun köyhä sosiaaliturvaorja kritisoi esimerkiksi Kelan liian alhaisia asumisnormeja jotka eivät vastaa ahneiden vuokranantajien vuokratasoa, ottavat päättäjät siitä onkeensa. Mutta eivät suinkaan niin, että pyrkivät korjaamaan ongelman. He ottavat tavallisten ihmisten kauheista kokemuksista ideoita joita alkavat soveltaa entistä intensiivisemmin koko ajan suurempiin massoihin.

      Tämä näkyy esimerkiksi siinä että nyt sosiaaliturvaorjia on alettu oikein urakalla pakottaa halvempiin asuntoihin (joita ei ole olemassa) ja köyhiä rangaistaan taloudellisesti siitä, ettei Kela nosta asumisnormejaan vuokratasoa vastaavaksi. Sitten vaikuttaa siltä kuin kansalaisten kritiikillä olisi vaikutus myös vuokranantajien toimiin. Miten esimerkiksi hekan yhtäkkinen vuokrien massakorotus on selitettävissä? Kaupungin vuokra- asunnot perinteisesti ovat halvimmasta päästä ja vuokrien kuuluisikin pysyä matalina. Kun julkinen keskustelu alkoi käsitellä sosiaaliturvaorjien asumisongelmia vuokratason ja Kelan asumisnormien välisen epäsuhdan vuoksi, keskustelusta ei suinkaan seurannut ongelman poistuminen tai edes se, että ongelmaa pyrittäisiin korjaamaan.

      Siitä seurasi se, että vuokria alettiin nostaa oikein massiivisesti juurikin niillä vuokranantajalla joilla on lakisääteinen velvoite pitää vuokrat matalalla, ja sosiaaliturvaorjien tilannetta alettiin oikein tarkoituksella vaikeuttaa entisestään.

      Meidän vallankäyttäjillä olivat he keitä tahansa on pissaa pää täynnä. He toimivat juuri päinvastoin kuin pitäisi.

      Tavallisena kansalaisena on vaarallista puhua ääneen omaan elämään liittyvistä onglwista, koska valtaa käyttävä osa yhteiskuntaa käyttää sitä tietoa hankaloittaakseen entisestään vaikeuksissa olevien tilannetta

      • Anonyymi

        Silkkaa sadismia heikkoa kohtaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Silkkaa sadismia heikkoa kohtaan

        Kuka on heikko?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe