Hei ongelmani on jatkuva painon nousu syömisen reilusta vähentämisestä huolimatta. Syön nykyään max 800 kcal päivässä ja silti painoni on koko ajan nousu suuntaan. Nälän tunne on kadonnut minulta kokonaan ja ihmettelen tätä kaikkea suuresti sillä uskon silti faktaan että paino nousee jos syö enemmän kun kuluttaa. Voiko lihominen johtua jostain hormooni peräisestä viasta vai pitääkö alkaa tuijottamaan glykeemisen indeksiin? alan olla epätoivoinen.
jatkuva lihominen huolestuttaa..
tiina
51453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannattaa ottaa selvää peruskulutuksesta ja siitä paljonko kalorivajetta kannattaa olla, jotta laihtuu. SÄÄSTÖliekillä olet
Ei voi olla mahdollista, että lihoo jos syö 800 kaloria päivässä vaikka olis millä säästöliekillä tahansa. Kyllä mä ainakin pari vuotta sitten laihduin vajaassa 4 kuukaudessa yli 20kg kun söin 600 kaloria päivässä. Eikä ne kilot ole tulleet takaisin. Eli ei kannata kenenkään ruveta huutelemaan siellä, että "ihmekuureilla" kadotetut kilot tulee yhtä nopeasti takaisin kuin ovat lähteneetkin...
Voi johtua hormoonihäiriöstä, vaikka monet eivät sitä millään tahdo uskoa!
Kannattaa mennä tarkistuttamaan ainakin kilpirauhasarvot! Kilpparin vajaatoiminta toi itselleni yli 30 kiloa 1,5 vuodessa, vaikka söin kohtuudella ja liikuin paljon.
hei minä tässä taas. Kuulin että on olemassa sairaus nimeltä sokeriaineenvaihdunnan häiriö joka aiheuttaisi lihomista. Onko joku muu kuullut tästä kyseisestä sairaudesta?
Hei Tiina!
Kyllä sellainen on. On myös löytynyt ainakin 3 eri geenivirhettä, jotka aiheuttavat lihomista. Omalla lapsellani löytyi jonkinlainen häiriö sokeriaineenvaihdunnassa, ja hän oikeasti syö vähemmän kuin nuorempi lapseni, joka on ihan tikku. Samoin mummolassa ihmeteltiin kun se laiha serkku söi paljon enemmän kuin lähes palloa muistuttava nuorempi serkku. Neuvola- ja koululääkärit ovat syyllistäneet minua, äitiä, lapsen suunnattomasta ylipainosta, mutta saatuamme kolmannen lähetteen sairaalaan (psykiatrilta pyysin!!!) onnistuimme pääsemään tutkimuksiin. Heti löytyi fyysinen vika.
Älä kuitenkaan heti kuvittele että itselläsi on joku "vika". Laske pituutesi ja painosi, sekä arvioi liikunnan ja muun kulutuksen/energian saannin määrä. Siitä saat selkeän ja oikean kuvan missä mennään.Laske kaikki toimet nukkumisesta lenkillä käymiseen. Jollekin 800 kcl on ihan riittävä, jos vaikka on vähän liikkuva hyvin pienikokoinen. Parimetrinen paljon liikkuva voi tarvita jopa 5000kcl tai enemmänkin. Erityisesti kasvavat tarvitsevat energiaa.
Lisäksi kannattaa miettiä miten lihot. Onko se nestettä? Silkkaa silavaa? Vai lihaksia??? Itse jossain vaiheessa painoin yli 90 kg, ja olin oikeasti laiha - kylkiluut paistoivat. Treenasin liikaa ja rasvaprosentti oli aika alhaalla. Olin pienempi mitoiltani kuin alle 70 kg painava saman mittainen pitkä kaverini. Eli painoindeksi ei kerro kaikkea.
Kilpirauhasetkin kannattaa tutkia, mikäli kulutuksesi ja syömisesi on kohdallaan. Hommahan on oikeasti vain matematiikkaa!