Onko teillä ollut millaisia yllätyksiä? Itsellä alkoivat rytmihäiriöt ja päälle jäi muutamaksi päiväksi korkea syke. Aina sadan ympärillä vaikkei mitään tee.
Mounjaro haittavaikutukset
8
645
Vastaukset
- Anonyymi
Onko varmaa että johtuu Mounjarosta?
Voi olla kyse itsenäisestä oireesta- eli sinulla oikeasti on flimmeritaipumumus tai rytmihäiriöitä muutoinkin jotka nyt sattumalta havaitsit tai kyse on lisäkilpirauhasen tai kilpirauhasen liikatoiminnasta?
Joskus on mahdollista että aloittaessaan jonkun uuden lääkkeen henkilö havaitsee herkemmin kaikki poikkeamat koska seuraa kehoaan tarkemmin.- Anonyymi
Korkea syke kuuluu haittavaikutuslistaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korkea syke kuuluu haittavaikutuslistaan.
Haittavaikutuksia toki on, mutta eivät kaikki saa niistä jokaista. Osalle tulee korkeaa sykettä, osalle ei tule. Johtuneeko sitten siitä että siihen on jo alun alkaenkin taipumusta? En tiedä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korkea syke kuuluu haittavaikutuslistaan.
Lääke on uusi eikä sen kaikkia haittavaikutuksia tunneta. Siksi se on Fimean lisäseurannan piirissä ja KAIKKI haittavaikutukset tulisi ilmoittaa Fimeaan.
www.fimea.fi
- Anonyymi
Olisiko kuitenkin ollut helpompaa mennä itseensä ja löytää AITO MOTIVAATIO laihduttamiseen kuin alkaa sotkemaan elimistönsä toimintaa lääkkeillä periaatteella että pistos korvaa itsekurin?
Mounjaro on uusi lääke ja sen käyttäjät tavallaan koekaniineita. Kukaan ei vielä tiedä kaikkia haittavaikutuksia eikä etenkään pitkäaikaisvaikutuksia. Siksi Mounjaro on Fimean lisäseurannan piirissä, mikä pitäisi olla kerrottu jokaiselle tähän ihmiskokeeseen osallistuvalle. - Anonyymi
Itsellä tuli kyllä kaikenlaisia sivuoireita Mounjarosta, ei ihan samaa mitä sulla mutta aika ikäviä kuitenkin. Onneksi lääkäri osasi katsoa kokonaisuuden ja kertoa mitä on normaalia ja milloin pitää oikeasti huolestua https://medilux.fi/mounjaro/ Etälääkäri auttoi tosi nopeasti, ei tarvinnut itse arvailla mikä johtui lääkkeestä ja mikä muusta. Suosittelen kyllä että juttelee lääkärin kanssa heti, se selkeyttää tilanteen eikä jää yksin miettimään. On yllättävän helppoa hoitaa nämä asiat online, ei tarvi itse keksiä diagnoosia.
- Anonyymi
Mulla nousi sama kysymys kun aloitin Mysimban. Sovittiin lääkärin kanssa, joka määräsi mulle lääkkeen https://medilux.fi/mysimba/ että seurataan tarkasti sekä painon että mielialan kehitystä. Hän sanoi suoraan, että vaikuttava aine voi joillain tukea myös mielialaa, mutta käyttöaihe on virallisesti lihavuuden hoito. Eli onnistuu hoitaa molempia, mutta pitää olla lääkärin seurannassa eikä lähteä itse yhdistelemään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2361825- 1861591
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451202Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50932- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30741Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 38727
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23702Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627