Uutisessa kerrotaan että pyöräkauppa on romahtanut.
".....sähköavusteisten pyörien myynti romahti 70 prosenttia ja tavallisten polkupyörien myynti laski 25 prosenttia........
Pyöräkaupan kokonaisarvo laski viime vuoteen verrattuna peräti 40 prosenttia.
....osalla alan kaupoista myynti laski jopa 90 prosentilla.
https://yle.fi/a/74-20166649
Lienee hallituksen päätöksillä vaikutusta työsuhdepyörien kysyntään ja siihen ettei ole varaa ostaa uutta pyörää?
Itsekin työttömänä ja kunnostan vanhaa suomalaista polkupyörää.
Pyöräkauppa romahtanut
16
249
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä maassa ei ole vapaata rahaa. Suuri enemmistö elää kädestä suuhun -periaatteella.
Osasta asiaa on kiittäminen sotaa käyvää itäistä naapuria. - Anonyymi
Pyörä on yksinkertainen kampe. Helppo ostaa, ajaa ja huoltaa. Onnistuu lähes keneltä tahansa kädenkäänteessä ja ei muuta kun taas kovaa ajoa.
- Anonyymi
Muotijutuille käy aina näin. Nyt on porukoilla sähköpyöriä kun innostuttiin "pyöräilystä", seuraavaksi ne jäävät tallin nurkkaan pölyttymään kuten edellisetkin pyörät. Kansa jatkaa lihomistaan ja hyviä syitä liikkua muuten kuin omin voimin löytyy aina.
- Anonyymi
Näinhän siinä käy.
- Anonyymi
Sähköpyörät on houno juttu koska ei saa sitäkään vähää treeniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköpyörät on houno juttu koska ei saa sitäkään vähää treeniä.
Sähköpyörät ovat erinomainen juttu, koska siinä liikkumaan lähtevät myös ihmiset, jotka eivät muutoin liikkuisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköpyörät ovat erinomainen juttu, koska siinä liikkumaan lähtevät myös ihmiset, jotka eivät muutoin liikkuisi.
Juuri tähän perustuen olisi ilman muuta pitänyt säästää työsuhdepyöräetu. Se saa sellaisiakin ihmisiä liikkeelle, jotka ilman vähän parempaa pyörää istuisivat pian sairaanhoidon jonossa. Liikkumattomuus tappaa, ei sähköpyörä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköpyörät ovat erinomainen juttu, koska siinä liikkumaan lähtevät myös ihmiset, jotka eivät muutoin liikkuisi.
Ei sähköpyörä ole liikkumista lisännyt. On vain käynyt niin että polkemisen sijaan nyt sähkö kuljettaa eikä pyöräily ole mitenkään lisääntynyt, on vain lisääntynyt sähköpyörien osuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sähköpyörä ole liikkumista lisännyt. On vain käynyt niin että polkemisen sijaan nyt sähkö kuljettaa eikä pyöräily ole mitenkään lisääntynyt, on vain lisääntynyt sähköpyörien osuus.
Lihasheikkousmies ei taida olla mikään penaalin terävin kynä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähköpyörät on houno juttu koska ei saa sitäkään vähää treeniä.
Mitä helvetin treeniä.
- Anonyymi
Ei tämä uutisointi ainakaan kauppaa auta, nyt on parempi vain odotella konkurssimyyntejä jos ei ole pakko jotain ostaa.
- Anonyymi
"Pyörä on yksinkertainen kampe. Helppo ostaa, ajaa ja huoltaa. Onnistuu lähes keneltä tahansa kädenkäänteessä ja ei muuta kun taas kovaa ajoa."
Mitä sitten? Ellei kansalla ole rahaa, sitä ei vaan ole. Toukokuussa tavallisten polkupyörien myynti laski 25 prosenttia.
Paljonko Suomen vienti on ollut viime aikoina itärajan yli Putinlandiaan? Vuonna 2019 Venäjän-vientiä harjoittaneita suomalaisyrityksiä oli yli 2 000, mutta vuoden 2023 lopussa enää noin 100. Venäjän osuus Suomen viennistä on ollut 5 - 10 % vuositasolla, ja nyt se on lähellä nollaa.
Venäläisiä turisteja ei ole, ja muille turisteille Suomi on liian lähellä aggressiivista Venäjää. Ei ole turisteja eikä tule tarpeeksi investointeja, paitsi muutamia serverihalleja ehkä Kiinan kautta.
Kaikki vaikuttaa kaikkeen. Rahaa vaan ei ole ostaa kuin ruokaa, jos sitäkään. - Anonyymi
Kauppiaillekin tulee aika kun täytyy luopua apupyöristä.
- Anonyymi
Toivottavasti kukaan ei jäänyt alle.
- Anonyymi
Sähkötuoli olis monelle parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."692372Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2512367- 1201558
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis411395Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641357- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821019Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73999Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999