Taas sähköpyörän akku losahti;
https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/8593407
Sähköpyörät ovat vaarallisia
16
314
Vastaukset 16
- Anonyymi
Ei siis ollut latauksessa
- Anonyymi
Sähköpyörää pitää säilyttää aina palovarmennetussa tilassa akku irroitettuna.
Moni työpaikka on jo siirtänyt sähköpyörien säilytystilan pois autohallista, jossa saa säilyttää vain tavallisia pyöriä.
Palovaroitin on minimivaatimus. - Anonyymi
Oliko pyörä konedirektiivin (2006/42/EY) ja koneasetuksen (400/2008) mukainen? Pyörän pitää olla aina CE-merkitty ja täyttää vaatimustenmukaisuusvakuutus eli myyjän pitää antaa selvitys siitä, minkä säädösten mukainen laite on.
Jos tavaraa roudaa villisti maahan mistä tahansa, on turha ihmetellä, miksi laitteita palaa. - Anonyymi
Näistä päätyy uutisiin vain promille.
- Anonyymi
Älä valehtele, Lihasheikkousmies, niistä kaikista kirjoitetaan. Saa lisää lukijoita.
- Anonyymi
Eipä näkynyt aamulla työmatkaa ajavia sähkäreitä, kun Nekalasta ajoin keskustaan. Ovat sokerista.
- Anonyymi
Jos on luvassa märkää ja rapaa, jätän aina sähkärin talliin ja kaivan vanhan Kulkurin alle.
- Anonyymi
Ei Nekalassa ole varaa sähköpyöriin, hyvä kun on vara sähköpostiin.
- Anonyymi
>>> Oliko pyörä konedirektiivin (2006/42/EY) ja koneasetuksen (400/2008) mukainen? Pyörän pitää olla aina CE-merkitty ja täyttää vaatimustenmukaisuusvakuutus eli myyjän pitää antaa selvitys siitä, minkä säädösten mukainen laite on.
Jos tavaraa roudaa villisti maahan mistä tahansa, on turha ihmetellä, miksi laitteita palaa. <<<
Edes Jupiteriin ei voi nykyisin luottaa!
Traficom: Näitä pyöriä ei saa myydä lapsille. Valmistajien ja maahantuojien on korjattava, vaihdettava tai hyvitettävä jo myydyt pyörät. Traficom kertoo testauttaneensa viisi lasten polkupyörää, ja havainneensa neljässä niistä vakavia turvallisuuspuutteita.
Pyörien testauttaminen oli osa Euroopan laajuista markkinavalvontakampanjaa. Testeissä paljastui hengenvaarallisia vikoja. Kahdessa pyörässä ohjainkannatin katkesi testissä. Yhdessä ohjaustankoon tuli väsymismurtuma ja yhdessä etujarru ei toiminut kunnolla.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011295138.html- Anonyymi
Ovat siis vaarallisia, vaikka ei edes ole sähköjä!
No johan pomppasi. - Anonyymi
Vanhempien on syytä testata heti lasten pyörät. Olen pitkään ihmetellyt, kuinka lapsille voidaan myydä silkkaa roskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhempien on syytä testata heti lasten pyörät. Olen pitkään ihmetellyt, kuinka lapsille voidaan myydä silkkaa roskaa.
Niissä ei ole akkua eikä moottoria
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niissä ei ole akkua eikä moottoria
Mutta ovat vaarallisia!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ovat vaarallisia!
Eivät ainakaan syty itsestään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät ainakaan syty itsestään.
Niin, ainoastaan metalli pettää alta. Se ei ole vaarallista, koska lapset kaatuvat kevyesti...?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686