Ylläs-Levi vaeltaen

Anonyymi-ap

Karhunkierros ja Saariselän seudut, varoittelevat pahoista vatsataudeista.

Uskaltaako Ylläkselle tulla nyt, kun maastot alkavat kuivamaan ?

14

394

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Märkää siellä vielä on. Kumisaapikas mukaan ylityksiä varten.

      Luonnonvesistä ei pysty sanomaan mitään. Hanget kun sulaa ja alla on säilynyt myyränraato, niin nyt se on kuohkeimmillaan. Vaan kyllä sen hajottajat hoitaa.

    • Anonyymi

      Suuresti ihmettelen miten nämä vaeltajat jotka suurelta osin taitaa jyvässeudulta tai sen eteläpuolella oikein vaellusreissuilla elää? Peruskoululainenkin tietää, että vatsatauti aiheutuu pääosin suun kautta nieltävästä epäkurantista ruoasta tai juomasta. Hengitysilman tai veren kautta elimistöön tullessaan vatsatauti on yleensä murheistä pienin.
      Tämän jokainen ainakin vielä 90 -luvulla syntynyt lappilainen tietää. Seisovaa vettä ei pidä juoda ja virtaavassakin vedessä riskit ovat olemassa. Itse en luottaisi taukopaikan kaivoonkaan jos sellainen on olemassa. Jos päivä- tai autiotuvassa on ruokailuvälineet. Ne pesisin kiehuvalla vedellä ennen käyttöä siitä huolimatta, että bakteerikontaminaation riski on olematon jos astiat ovat kuivia.

    • Anonyymi

      Varautukaa, että saatte kävellä myös takaisin, tunturilinja ei aja ko ti,to, la-su, taksitkin on lomilla. Ja itikkaa piisaa rämeillä. Telttaa suositan.

    • Anonyymi

      Siellä kaira raikaa, pierusta, kun huonomahaset mennee mettään.

    • Anonyymi

      Noroviruksen aihettamat oireet menee ohi puolessa päivässä. Tätähän esiintyy jatkuvasti turistikohteissa, talvellakin.

      Turhaan tästä näin suurta numeroa tehhään. Vaan on tuolla etelänmailla siitä saatu kunnon paskatauteja, ihan ambulanssilennolla siirretty potilas tiputuksessa Suomeen Rodokselta.

    • Anonyymi

      Myllylä, Kirvesniemi ja Isometsä juoksivat neljään tuntiin tuon välin. Siinä ei bakteerit ehtineet tarttua.

      • Anonyymi

        Mietaakin kävi tuota juoksemassa, samoin Pallashotellilta Hettaan, souti yli ja takasi samoilla jaloilla. Silloin vielä saatiin mitaleita mmhiihoista ja olympiasta. Niitä ei tuu nykyajjaan paskohoususille.


    • Anonyymi

      Kyllä sitä tautia on nyt myös Ylläs-Pallaksellakin.

      Ja aina vaelluksella ollaan suoli pitkällään.

    • Anonyymi

      Ny oli UK-puistosta pitänyt pelastuslaitoksen hakea vatsatautisia turisteja. Metsähallitus oli Luontoon.fi laatinut ohjeita miten selvitä erämaassa ilman vessaa. Voi hyvä jumala tätä avuttomuuden määrää?

      Paljonko maksaa lapin pelastuslaitokselle hakea väsähtäneitä hiihtäjiä ja paskataudissa olevia vaeltajia pitkin vuotta? HÄ? Sais jättää sinne mätänemään jos eivät tajua että sama matka on vielä takaisinkin jaksettava.

    • Anonyymi

      Määs tänne tulevat ruikkimaan, pysykööt Hellsinkissään.

    • Anonyymi

      Vetelöitä ei pitäs päästää Lappiin kesällä ollenkaan, variksista on vain kuluja

    • Anonyymi
      UUSI

      Onkohan tuossa käynyt vain ettei ole muistettu keittää juomavettä, joka on otettu luonnosta. Itse keitän aina Trangian kattilassa aamulla ja annan kiehua kunnolla, koko polttoaineen pois.

      • Anonyymi
        UUSI

        Moni säästää painosta ja jättää keittimen pois. Luotetaan, että kämpällä on kaasukeitin. Näin ei tässä Orpolassa enää välttämättä ole. Ne säästöt, jotka kohdistetaan tavalliseen kansaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Noroa on, tuotu Rohtokselta, perskules, jää vaellus tekemäti, olis hyttystäkin huonosti, vielä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3959
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2863
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2709
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2114
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1206
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe