Olen skeptikko ja en oikein usko, että 1+1=2

Anonyymi-ap

Näyttäisi vahvasti modernin matematiikan eli joukko-opin perusteella, että väite 1+1=2 pätee loogisesti vain kiinteille kappaleille, koska nämä eivät voi leikata toisiansa. Mutta näinhän asia ei ole muiden aineen olomuotojen kanssa, esim. jos lisäät yhteen vesipisaraan toisen vesipisaran, saat tuloksena yhden vesipisaran,

Näyttäisi myös vahvasti siltä, että abstraktit asiat, joita tieteessä tarkastellaan leikkaavat yleensä toisensa, ts. omaavat yhdysvaikutuksen, joka tulisi aina huomioida. Venn-diagrammien avulla yritettiin aikanaan peruskoulussa visualisoida, että leikkaus tulee huomioida, kun lasketaan abstrakteja asioita yhteen.

Käytännössä emme kuitenkaan osaa laskea konkreettisesti po. leikkausta eli yhdysvaikutusta, joten on mahdotonta sanoa konkreettisesti yleisellä tasolla, mitä 1+1 oikein on. Itse en ainakaan tiedä, mikä korrekti vastaus olisi tähän.

Kun matemaattista mallia rakentaa on hyvä olla tietoinen, että asiat eivät välttämättä ole niin mustavalkoisia, kuin meille usein opetetaan.

Filosofointi avartaa maailmankuvaa.

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuten hyvä mutta kun lasket vesipisaraa niin silloin pitää laskea massa, eli 1 pisaran massa + 1 pisaran massa onkin 2 pisaran massa.
      Et voi ajatella siten että 1 pisara + 1 pisara ja tulos on tarkalleen sama 1 pisara sillä sen pisaran koko muuttu jolloin se ei ole samaa kokoa kuin se alkuperäinen pisara.
      Ihan vain filosofointia.

      Mutta faktaahan on että koulutusjärjestlmässä saattaa olla virheitä joten aina tulee olla kriittinen kun opettelee uutta, koskaan ei saa vain sokeasti uskoa mitä opetetaan vaan asiat pitää pystyä myös todentamaan.
      Myös näppäilyvirheet yms. pitää pystyä poissulkemaan omalla järkeilyllä, eli jos jaetaan ympyrän kehä ja saadaan vastaukseksi 5 niin silloin pitää hälytyskellojen soida että jokin on pielessä, jos taasen vastaus on 3,14... niin silloin meni nappiin.
      Monimutkaisissa kaavoissa pitää asia laskea takaperin jolloin varmisteaan päässäänkö lakuperäisiin lukuihin.
      Eli 1+1=2 ja tarkistus 2 -1=1.

      Mutta jatka ihmeessä filosofointeja mutta älä oijo mutkia suoraksi.

    • Anonyymi

      "Näyttäisi myös vahvasti siltä, että abstraktit asiat, joita tieteessä tarkastellaan leikkaavat yleensä toisensa, ts. omaavat yhdysvaikutuksen, joka tulisi aina huomioida."

      Voitko näyttää tämän?

      "Käytännössä emme kuitenkaan osaa laskea konkreettisesti po. leikkausta eli yhdysvaikutusta, joten on mahdotonta sanoa konkreettisesti yleisellä tasolla, mitä 1+1 oikein on. "

      Oletko siirtynyt jo johonkin muualle kuin abstraktiin tieteeseen? Siinä tapauksessa kerro, mitä olet laskemassa. Tai jos laskua ei ole, niin kuvaile, mikä on se, mikä vaatii jonkun laskun.

      Jos laskua ei ole vielä kerrottu missään, niin voisimme itse päättää aiommeko merkitä laskua samoilla merkeillä kuin 1+1 = _ . Eikö tämä pidättäytyminen 1+1:stä potentiaalisesti ratkaise monia alustavia ongelmia?

      Eräs esimerkki missä havaitaan asioiden vaikutusta toisiinsa ja missä nähdään miten kahden identtisen asian lasku on erilainen kuin niiden pluslasku, on sellainen missä otetaan litra kaasua ja toinen identtinen litra kaasua. Laitetaan ne molemmat kolmanteen säiliöön, josta ei kerrota, mikä sen tilavuus on, mutta sanotaan, että paine on esim. 0.1 siitä, mitä se on litroissa. Tällöin ideaalikaasulain mukaan, kun lämpötila on palannut alkulämpötilaan, voidaan väittää, että kaksi litraa (V_a = 1 litra) ainetta on tehnyt tilavuuden joka on
      V_b = n_b * R * T_b / P_b
      = 2* n_a * R * T_a / ( 0.1 * P_a )
      = 20 * V_a

    • Anonyymi

      Sokrates oli Antiikin Kreikan tunnetuin skeptikko, jonka väitetään sanoneen, että "tiedän vain, etten tiedä mitään". Tämä herättää luonnollisesti kysymyksen, että mistä Sokrates tiesi, ettei tiedä mitään, kun kerran ei tiennyt mitään?

      • Anonyymi

        Huh, olen siis Sokratesta etevämpi ja taitavampi sillä väitän tietäväni jotakin.
        Sokrates kieltämättä oli hieman pihalla monissa asioissa. Kuitenkin hän oli osallistunut sotakoulutukseen ja sotaan. Joten saattoipa vielä valehdellakin ettei tiedä mitään?

        On turvallista ja ihanaa olla etevämpi kuin Sokrates. Häntä kunnioitettiin jonkin verran minua siis kaiketi enemmän?

        Mutta Kalevalassa on tiedon kilpalaulantaa ja jään selvästi Joukahaista ja Väinämöistä vähäisemmäksi tiedoissa. Tosin noita ohjasi jonkin sortin hypomania kun taas itse olen sillä kannalla että pitkämielisyys on parempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe