Veneilyliiton sivuilta löytyi kätevä merisääohjelma, jota voi suositella sukeltajillekin, vaikka se on enempi purjehdukseen ym. tarkoitettu.
Ohjelma hakee merelläkin alueen tarkat tuulikartat ja -ennusteet, mikä helpottaa kohteen valintaa ja sukelluksen suunnittelua ym.
Harmi, ettei aallonkorkeusennustetta ole, sadetutkakuvat/animatiot tosin löytyy, mutta niitä sukeltaja ei varsinaisesti tarvitse :)
Ohjelman saa toimimaan puhelimessamuutaman pari päivää ihan ilmaiseksi, ja se kai toimii melkein kaikissa värinäytöllisissä puhelimissa.
Voi tota tietenkin ihan rannikon kaupungeissakin käyttää.
http://veneilyliitto.fi
Merisää sukeltajallekin
Jaska Kustavi
1
626
Vastaukset
- Jappe
Taisit laittaa vähän väärän osoitteen.
http://www.veneilyliitto.fi/ toimii ja suora linkki merisaa ohjelman sivulle.
http://www.futurice.fi/merisaa/
Otin ohjelman koekäyttöön ja näyttäisi ihan toimivalta paketilta. Vähän pienenä näkyy kun mun puhelimen näyttö on niin pieni, mutta selvän silti saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦535260Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.954098En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v153493- 473150
- 102590
- 222362
- 462257
- 392196
Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä
Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk341902- 641771