Lääkärintodistus?

Dyyk

Osaisiko joku valistaa mistä tuon sukellukseen tarvittavan lääkärintodistuksen saisi edullisimmin ja mitä se mahtaa kustantaa?

11

11569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappe

      Halvimmalla sen saa varmaan ihan omasta terveyskeskuksesta, jos siellä tekevät noita testejä. Joka kunnassa ei taida saada.

      Joka tapauksessa monet vaatii Thorax-kuvat, joka maksaa noin 100e

      • dyykki.com

        Laitesukellusta varten tehtävään peruslääkärintarkastukseen ei kuulu
        (thorax-kuvia),eli keuhkoröngteniä.


      • Jappe
        dyykki.com kirjoitti:

        Laitesukellusta varten tehtävään peruslääkärintarkastukseen ei kuulu
        (thorax-kuvia),eli keuhkoröngteniä.

        Näin minäkin lääkärille sanoin, mutta se katsoi ohjeet lääkäriliiton sivuilta, ja siellä kuva ainakin vielä vaadittiin.

        Kysyin asiaa myös sukeltavalta lääkäri-kaveriltani, joka oli myös sitä mieltä, että virallisesti lääkäriliitto vielä (ainakin vuosi sitten kun kävin hakemassa todistusta) suosittelee thorax-kuvan otattamista, mutta vaatimus on poistumassa, koska kuvasta ei lopulta kuitenkaan usein näy niitä asioita, jotka sukeltamisen kannalta olisivat ratkaisevia.

        Toisaalta kurssilla oli paljon sukeltajia, jolta kuvaa ei oltu otettu. Eli se saataa olla jo nykyinen käytäntö ja suositus.


    • Minä.vaan.

      Kannattaisi käydä sukelluslääketieteeseen erikoistuneella spesialistilla. Tavallisessa lääkärikoulutuksessa ei käydä läpi sukellukseen liittyviä asioita muuten kuin fysiologian kurssilla. Tietenkin tärkeää on että korvat, keuhkot yms ovat kunnossa mutta kuitenkin ei kannattaisi tässä suhteessa ottaa riskiä ja luottaa tavalliseen tk-lääkäriin ellei tämä ole erityisesti perehtynyt sukellukseen.

      • Antero K

        Eniten sukeltajan terveys on korvien välistä kiinni, eikä sitä osaa kokenutkaan sukelluslääkäri RTG-kuvasta katsoa tai spirometristä tulkita.


    • minäkin vaan

      Sukelluslääkärintarkastus on lähellä terveysfasismia.

      Suomessa saa ajaa autoa ja vaarantaa toisten hengen vaikka terveys olisi missä kuosissa tahansa. Eikä haittaa vaikka 3 kertaa vuodessa kärähtäisi ratista, aina saa auton takaisin alleen.

      Sukelluslääkäri sen sijaan saattaa kieltää rakkaan harastuksen, joka saataa olla tärkeäkin henkireikä elämässä, ihan vain varmuuden vuoksi.

      Erityisesti kokeneen sukeltajan omaankin arvioon pitäisi vähän luottaa.

      • soita sinne

        Haagan lääkärikeskuksessa maksaa n.25e.

        On totta, että sukeltajan terveys on omasta päästä kiinni. Tappaa voi itsensä vaikka kuinka olisi fysiologisesti kunnossa.


    • Kouluttaja

      Eu standardin mukaan ei lääkärintodistusta laitesukelukseen tarvita,saatikka sitten "keuhkokuvaa".Terveydentila selvitys riittää,siis jos vastaa ko. kyselyyn kaikkiin kohtiin kielteisesti ei sinun tarvitse käydä lääkärin pakeilla :)Tosin en ole ihan varma vaatiko suomessa toimiva sukeltajien liitto vieläkin lääkärin todistuksen, mutta sen liiton touhut on muutenkin lähinnä koomista sekoilua.Hakeudu amattinsa osaavan sukellus kouluttajan kurseille ja se siitä :)

      • INSTRUCTOR

        Voisiko joku valaista minulle, missä/kuka tällaista lääkärintodistusta edellyttää.

        Mikäli suoritat PADI:n vaikka perus Open Water Diver -luokituksen tällaista todistusta ei edellytetä, mikäli terveydentilasi ja terveyshistoriasi on hyvä. Ts. kuten täällä aiemmin todettiin terveysselvityksen kaikkiin kohtiin kielteisesti vastaaminen (luonnollisesti totuudenmukaisesti) riittää. Terveysselvitykseen voi tutustua mm. osoitteessa www.padi.fi


    • nestori

      Sukeltamiseen tarvitaan lääkärintodistus jossa ainakin minulta vaadittiin EKG, KEUHKOKUVA ja että KORVAT TOIMII. Tarkoittaa et voi tasata paineen. Pystyy pidättelemään keuhkot tyhjänä 20-30 sec. ja keuhkot täynnä n. 60 sec. ilmaa.
      Ikä- Paino- tms. "normaali syy" ei ole este. Tai esim. huono näkö tms. Maskeja on joihin voidaan hiomalla saada silmälaseja vastaavan korjauksen.
      Jos on halua mutta fobia sukeltamista kohtaan niin ei väkisin kannata yrittää. Sukeltaminen on hankalaa jos on koko ajan pelko päällä.

      • sukelluslääkäri

        Harrastussukellukseen Suomessa ei tosiaan tarvita lääkärintodistusta, mikäli sukeltaa SUSL:n vaikutuspiirin ulkopuolella. Mikään kansainvälinen tai kansallinen regulaatio ei tätä tietääkseni edellytäkään. SUSL:n piirissäkin on virinnyt ajatus poistaa pakollinen lääkärintodistus vaatimuksista, neuvottelut tämän suhteen ovat käynnissä SSLY (Suomen sukellus- ja ylipainelääketieteellinen yhdistys)kanssa.
        Maailmalla vaatimus vaihtelee, ja ilman kansainvälistä lääkärintodistusta voi sukellusreissun sukellukset jäädä tekemättä joten tämä kannattaa selvittää ennen reissua.

        Keuhkokuvaus-vaatimus on tosiaan poistunut suosituksista jo vuosia sitten. Mikäli keuhkojen rakennetta täytyy selvitellä, on ohutleike-tietokonekerroskuvaus paljon osuvampi.

        Vakuutusteknisesti asia on ongelmallisempi. Mikäli katsotaan että sairaus on myötävaikuttanut onnettomuuden syntyyn, voi korvaukset jäädä saamatta jos ei ole esittää asiaan perehtyneen lääkärin lausuntoa sukelluskelpoisuudesta.

        Sukelluslääkäriksi voi itseään nimittää kuka tahansa lääkäri mutta sukelluslääketieteen (ja ylipainehappihoidon) erityispätevyyden omaavia lääkäreitä on Suomessa 12 kpl. Suosittelen hakeutumaan erityispätevyyden omaavan lääkärin puheille mikäli terveysongelma uhkaa estää tämän upean harrastuksen. Tällaista pätevyyttä löytyy esim. ArsMedicinasta aivan Helsingin keskustasta.

        terv. Timo Jama


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      120
      7081
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      119
      4847
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      63
      4116
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      14
      3414
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      707
      2171
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      250
      1567
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1415
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1398
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      56
      1354
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1196
    Aihe