vanhat renkaat olla ajokunnossa? Ostin fillarin ja sillä ajettu noin 200km ja sitten ollut kellarissa lopun ajan. Fillarissa on kaikki pienet pinna tarrat ja heijastin suojat edelleen kiinni, Renkaat näyttää hyviltä, joustaa, ei halkeamia vaikka rengas melkein kivikova. Kannattaa varmaan vaihtaa uusiin?
Voiko 10 vuotta
11
233
Vastaukset
- Anonyymi
Tällaiset kumit nyt alla, Schwalbe 28 140x 700 x 35c active 37-622. Saisko tuohon hiukan leveämmän laitettua, aika kapeat renkaat on?
- Anonyymi
Riippuu vanteesta ja rungosta, että voiko laittaa ja sopiiko siihen pyörimään. Melko "normaalin kokoiset" ovat tuollaiset noin 35 mm (3,5 cm) leveät renkaat.
- Anonyymi
Niltemasta muutamalla eurolla uudet ei paljon maksa ja suojatut kympillä
Asiantuntija pandex- Anonyymi
Olisin katsonut nilteman renkaita, mutta ei sivut toimi! ja yleensä kierrän sen liikkeen; )
- Anonyymi
Kävisikö tämä vanhan tilalle, eikö olekin leveämpi, en uskalla vanhoilla ajaa, olis aina pelättävä vauhdin kasvaessa. onko jotain otettava huomioon renkaan leveyden kasvaessa?
Continental polkupyörän ulkorengas 28" Ride Tour 47-622 musta
CONTINENTAL
18,99 €
Schwalbe vs Continental: asfaltti ajoon kumpi parempi ja jos kumit saisi prismasta tai muusta yleisestä liikkeestä+ .- Anonyymi
Emme me muut voi tietää, minkälaiset renkaat sinun pyöräsi runkoon mahtuu. Nuo mainitsemasi ovat aika paljon leveämmät kuin vanhat, ja samalla myös renkaan korkeus kasvaa. Katso erityisesti keskiön takaa, sieltä tila yleensä loppuu ensimmäisenä.
- Anonyymi
Ei voi Kajaani lahoo
- Anonyymi
Kyllähän sen renkaasta näkee, onko vielä kunnossa.
Ei kymmenen vuotta vielä paljoa tunnu. Itsellä on paljonkin vanhempia käytössä.- Anonyymi
Todella! Ihan uuden näköiset kumit oli vaikka 10 vuotta vanhat, ne pienet "karvatkin" renkaissa, katsoin vielä vahvoilla silmälaseilla, ei halkeamia tai mitään vikaa, kapeathan ne oli. En kuitenkaan uskaltanut jättää niitä alle, koska kunnosta/haurastumisesta ei loppujen lopuksi tietoa.. Harvemmin tulee noin vanhoja renkaita eteen. Mahtanut olla hyvä varasto missä pyörää säilytetty. Ostin Continental polkupyörän ulkorengas 28" Ride Tour 42-622 musta ja hyvä tuli.
- Anonyymi
Kumi on "tuorekamaa". Kumi kovettuu ajan myötä, vaikka ei ajaisi metriäkään.
- Anonyymi
Autojen renkaiden osalta on renkaan käyttöiän osalta suositus enintään 6 vuotta.
"Renkaan käyttöikä = renkaan ikä käyttöönotosta. Renkaalle on vaikea määrittää mitään tiettyä maksimikäyttöikää, koska renkaan kuluminen ja ikääntyminen riippuvat monista eri tekijöistä. Kansainvälisen käytännön mukaisesti renkaan käyttöiäksi suositellaan enintään 6 vuotta, mutta yleensä renkaat kuluvat loppuun huomattavasti sitä nopeammin."
Kumista polkupyöränkin renkaiden osalta on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984876Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404834Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952459- 1312380
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151975
- 2561637
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243