Metsäsaamelaiset oli huijausta

Anonyymi-ap

Kalkonniemen kaivaukset tuo arvokasta tietoa. Metsäsaamelaiset eivät asuneet Kemijärven rannalla. Kalastusta harrastaneet suomalaiset hautasivat ruotoihin tukehtuneet kaverinsa Kalkonniemeen sorapatjan alle. Ei ollu Ailangan tunturissa pyhiä paikkoja. Iivarin peruskoulutus Lapin historiasta ei tainnu riittää. Eläkeläisten historiakerho saa etsiä uuden idean. Iivarin yritys kirjoittaa Kemijärven historia uusiksi epäonnistuneena haudataan Kalkonniemeen.

13

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukahan maksoi ja millä sen metsäsaamelaiset ja Kemijärvi tilaisuuden kulut viime syksynä Kulttuuritalolla. Vaalikassaan jostain kilahti roposia.

      • Anonyymi

        Eika näin vakavasta asiasta voi olla kysymys. /// Valta kuuluu kansalle -puolueen toiminnassa epäillään rahankeräysrikosta ja kavallusta. Asia siirtyy syyttäjälle syyteharkintaan.


    • Anonyymi

      Kyllähän Iivari mainosti keräysluvasta talvella kun pyysi fyffeä. Vaalirahailmoituksen mukaan jokaisella jäi alle 800.

      • Anonyymi

        Ailangan metsäsaamelaiset paitulit. Paapero teki Iivarin vaaliryhmälle paitoja. Mitähän sekin juttu on. Mettä Saamelaisten tilaisuuden aikaan kauppasivat niitä hulluna. Jotain kummallista. Ne maksaa. Kuka maksoi.


      • Anonyymi

        Ei niitä kymmentä Pumppuvoimalat tilaisuutta 800 eurolla makseta. Joku mättää ja pahasti. Mistä rahat.


    • Anonyymi

      Kemijärven asukkaat pitivät huolen 1700 luvulla jotta kalat eivät pääsisi nousemaan yläjuoksulle lappalaisten ruuaksi, niinpä he keksivät konstin ja patosivat joen.
      Tämä aiheutti lappalaisille itälapissa suuria ongelmia, sillä jokasyksyinen kalastus talven ruokavarastoon jäi tekemättä kemijärveläisten katalan tempun takia jolla estivät kalojen nousun Kemijoen latvalle.
      Lappalaisille tuli uusi työläs operaatio saadakseen itselleen tarvittavan määrän kalaa talvea varten.
      Niinpä he joutuivat menemään Kemijärvelle pyytämään talvikalansa ja siitä tuli ongelmia lappalaisten ja lantalaisten keskuudessa.
      Suuret sodathan aiheutui aikoinaan metsästys ja kalastusalueet jotka viranomaisten toimesta määrättiin jokaiselle kylälle omansa.
      Olikohan tämä kalasota ajojahti metsälappalaisille.

    • Anonyymi

      Täyttä tuubaa ja huuhaata oli Kalkonniemen saamelaisten hautausmaa. Paskakuoppia 1990 luvulta. Tähän korteen iski kätösensä Sirpa Iivari. Sai aikaan mahottoman äänivyöryn ja ihan potaskaa puhumumalla. Kyllähän me ollaan tyhmiä. Ailangantunturi muka saamelaisten pyhä paikka. Oli se vedätys. Eikä edes hävetä.

      • Anonyymi

        Sen jöpöjöpö porukan YKY vedätys meni meihin kuin häkä päähän. KERTOO kyllä meistä eikä siihä porukasta. Ollaan me tyhmiä.


    • Anonyymi

      Mendacem memorem esse oportere ! Sirpa hyvä.

    • Anonyymi

      Tutkikaa JATULINSAARI! Kemijärvellä asui ennen muinoin Jatulin kansa, jotka olivat ylväitä yli-ihmisiä. Heidän perillisiään on nykyiset Kemijärven vanhat suvut (ei junan tuomat eikä sallalaiset).

      Askanselkä nimisellä järven osuudella Kemijärvessä on myös Paskaniemi. Siellä on legendaarinen jatulin kansa käynyt paskalla.

      https://sv.wikipedia.org/wiki/Paskaniemi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3603
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2244
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1875
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1629
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      16
      1586
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1417
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      82
      1297
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe