Kalkonniemen kaivaukset tuo arvokasta tietoa. Metsäsaamelaiset eivät asuneet Kemijärven rannalla. Kalastusta harrastaneet suomalaiset hautasivat ruotoihin tukehtuneet kaverinsa Kalkonniemeen sorapatjan alle. Ei ollu Ailangan tunturissa pyhiä paikkoja. Iivarin peruskoulutus Lapin historiasta ei tainnu riittää. Eläkeläisten historiakerho saa etsiä uuden idean. Iivarin yritys kirjoittaa Kemijärven historia uusiksi epäonnistuneena haudataan Kalkonniemeen.
Metsäsaamelaiset oli huijausta
13
607
Vastaukset
- Anonyymi
Kukahan maksoi ja millä sen metsäsaamelaiset ja Kemijärvi tilaisuuden kulut viime syksynä Kulttuuritalolla. Vaalikassaan jostain kilahti roposia.
- Anonyymi
Eika näin vakavasta asiasta voi olla kysymys. /// Valta kuuluu kansalle -puolueen toiminnassa epäillään rahankeräysrikosta ja kavallusta. Asia siirtyy syyttäjälle syyteharkintaan.
- Anonyymi
Kyllähän Iivari mainosti keräysluvasta talvella kun pyysi fyffeä. Vaalirahailmoituksen mukaan jokaisella jäi alle 800.
- Anonyymi
Ailangan metsäsaamelaiset paitulit. Paapero teki Iivarin vaaliryhmälle paitoja. Mitähän sekin juttu on. Mettä Saamelaisten tilaisuuden aikaan kauppasivat niitä hulluna. Jotain kummallista. Ne maksaa. Kuka maksoi.
- Anonyymi
Ei niitä kymmentä Pumppuvoimalat tilaisuutta 800 eurolla makseta. Joku mättää ja pahasti. Mistä rahat.
- Anonyymi
Kemijärven asukkaat pitivät huolen 1700 luvulla jotta kalat eivät pääsisi nousemaan yläjuoksulle lappalaisten ruuaksi, niinpä he keksivät konstin ja patosivat joen.
Tämä aiheutti lappalaisille itälapissa suuria ongelmia, sillä jokasyksyinen kalastus talven ruokavarastoon jäi tekemättä kemijärveläisten katalan tempun takia jolla estivät kalojen nousun Kemijoen latvalle.
Lappalaisille tuli uusi työläs operaatio saadakseen itselleen tarvittavan määrän kalaa talvea varten.
Niinpä he joutuivat menemään Kemijärvelle pyytämään talvikalansa ja siitä tuli ongelmia lappalaisten ja lantalaisten keskuudessa.
Suuret sodathan aiheutui aikoinaan metsästys ja kalastusalueet jotka viranomaisten toimesta määrättiin jokaiselle kylälle omansa.
Olikohan tämä kalasota ajojahti metsälappalaisille. - Anonyymi
Täyttä tuubaa ja huuhaata oli Kalkonniemen saamelaisten hautausmaa. Paskakuoppia 1990 luvulta. Tähän korteen iski kätösensä Sirpa Iivari. Sai aikaan mahottoman äänivyöryn ja ihan potaskaa puhumumalla. Kyllähän me ollaan tyhmiä. Ailangantunturi muka saamelaisten pyhä paikka. Oli se vedätys. Eikä edes hävetä.
- Anonyymi
Sen jöpöjöpö porukan YKY vedätys meni meihin kuin häkä päähän. KERTOO kyllä meistä eikä siihä porukasta. Ollaan me tyhmiä.
- Anonyymi
Mendacem memorem esse oportere ! Sirpa hyvä.
- Anonyymi
Tutkikaa JATULINSAARI! Kemijärvellä asui ennen muinoin Jatulin kansa, jotka olivat ylväitä yli-ihmisiä. Heidän perillisiään on nykyiset Kemijärven vanhat suvut (ei junan tuomat eikä sallalaiset).
Askanselkä nimisellä järven osuudella Kemijärvessä on myös Paskaniemi. Siellä on legendaarinen jatulin kansa käynyt paskalla.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Paskaniemi
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1435988
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4282983- 1532971
- 262324
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv202171- 781507
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo641416Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141194Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101122- 531040