Kalkonniemen kaivaukset tuo arvokasta tietoa. Metsäsaamelaiset eivät asuneet Kemijärven rannalla. Kalastusta harrastaneet suomalaiset hautasivat ruotoihin tukehtuneet kaverinsa Kalkonniemeen sorapatjan alle. Ei ollu Ailangan tunturissa pyhiä paikkoja. Iivarin peruskoulutus Lapin historiasta ei tainnu riittää. Eläkeläisten historiakerho saa etsiä uuden idean. Iivarin yritys kirjoittaa Kemijärven historia uusiksi epäonnistuneena haudataan Kalkonniemeen.
Metsäsaamelaiset oli huijausta
7
133
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Kukahan maksoi ja millä sen metsäsaamelaiset ja Kemijärvi tilaisuuden kulut viime syksynä Kulttuuritalolla. Vaalikassaan jostain kilahti roposia.
- AnonyymiUUSI
Eika näin vakavasta asiasta voi olla kysymys. /// Valta kuuluu kansalle -puolueen toiminnassa epäillään rahankeräysrikosta ja kavallusta. Asia siirtyy syyttäjälle syyteharkintaan.
- AnonyymiUUSI
Kyllähän Iivari mainosti keräysluvasta talvella kun pyysi fyffeä. Vaalirahailmoituksen mukaan jokaisella jäi alle 800.
- AnonyymiUUSI
Kemijärven asukkaat pitivät huolen 1700 luvulla jotta kalat eivät pääsisi nousemaan yläjuoksulle lappalaisten ruuaksi, niinpä he keksivät konstin ja patosivat joen.
Tämä aiheutti lappalaisille itälapissa suuria ongelmia, sillä jokasyksyinen kalastus talven ruokavarastoon jäi tekemättä kemijärveläisten katalan tempun takia jolla estivät kalojen nousun Kemijoen latvalle.
Lappalaisille tuli uusi työläs operaatio saadakseen itselleen tarvittavan määrän kalaa talvea varten.
Niinpä he joutuivat menemään Kemijärvelle pyytämään talvikalansa ja siitä tuli ongelmia lappalaisten ja lantalaisten keskuudessa.
Suuret sodathan aiheutui aikoinaan metsästys ja kalastusalueet jotka viranomaisten toimesta määrättiin jokaiselle kylälle omansa.
Olikohan tämä kalasota ajojahti metsälappalaisille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893412
- 1033076
- 532292
- 211812
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201715Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111660Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61638Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221478Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131401Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381384