Miksi Auto vihasi oikeita saamelaisia etuskunnasa?

Anonyymi-ap

syntyny täälä
Ihmettelin että miksi äänesti omia vasthaan
ja tarkotan kansaa ja puoluetta .että onko niin että halusi näyttää kokkareille vai että ei oikeasti ole saamelainen

15

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei minun Auto kuitenkaan vihaa ketään ei saamelaisia eikä muitakaan.

      • sullon hyvä autto


      • Anonyymi
        Matte_Liquid kirjoitti:

        sullon hyvä autto

        Laitoit yhen t kirjaimen liikaa ja muuttui koko asia.


    • Anonyymi

      onko se lestaadiolainen? joku muu päätti puolesta?

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista seurata ja mitenkähän se ääniharavalle käy K-P Kyrölle. Putoaako käräjiltä pois?

    • Anonyymi

      Vanha narsisti

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ymmärrän hyvin että Lapin kansanedustajat vastustivat tuota lakia yhdessä tuumin. Siellä oli kaksi "poissaolijaa", jänistivät, etteivät tarvitsisi omaa puoluettaan vastaan äänestää. Erityisesti persuministeri Juuso on kyllä sellainen petturi ja takinkääntäjä, että tuo akka pitää kierittää tervassa ja höyhenissä.

      Autto oli suoraselkäinen, äänesti vastaan. Sai Kokoomukselta varoituksen. Mutta katson että Autto toimi juuri kuten suoraselkäisen pitääkin. Mijkä tuossa on takana, on se, että saamelaisveren arvo vähenee, nyt painotetaan vain kieltä. Toki tuota kannattavat ne muutamat harvat saamelaissuvut, jotka saavat nyt pikkuhiljaa haltuunsa puolet lapista,

      Nostan hattua lappilaisille kansanedustajille jotka nyt näyttivät mielipiteensä tästä. Juusolle sapiskaa, luottamustahan tuohon naiseen ei ole ollut vuosiin.

      Asian ydin on se, että esim puolisoni, joka on saamelaista sukua, mutta joka on menettänyt saamen kielen taidon, voi menettää saamelaisuus-statuksensa, vaikka tekee poroetto-hommia kuten edellisetkin sukupolvet. Eli nyt vahvistuu niiden sukujen asema, jotka ovat saamelaisalueella ja puhuvat saamen kieltä. Jotenkin hassua, että minä, joka olen saamenkielinen ja siis pysyn saamelaisena, samoin lapsemme säilyttävät saamelaisuutensa, mutta mieheni, jonka suku on täältä lähtöisin ja aina pidetty saamelaissukuna, menettääkin saamelaisuutensa.

      Koko laki oli etelän virkamiesten ja kahden utsjokisen saamelaisen muokkaaman ja läpirunnoma, Väkivaltaa ja verivihaa synnyttävä kyhäelmä.

    • Anonyymi

      Lappilaiset ihmiset tietävät lappalaisten vahingollisuuden.

    • Anonyymi

      Kyllähän siellä oli annettu äänestysohjeet ylemmältä taholta,mikä sitten lie että ei saanut äänestää oman näkemyksen mukaan paitsi ne jotka tietävät asiat niinkuin ne ovat..

    • Anonyymi

      Niin lapin keskusta johto taisi olla vahvempi ja sinne oli lapin kansanedustajien kumarrettava. Voisivat kaikki siirtyä keskustan listoille seuraavissa eduskuntavaaleissa, olisi paljon reilumpaa omia puolueita ja äänestäjiä kohtaan.

    • Anonyymi

      Homous on sairaus

      • Anonyymi

        Siihen saa hoitoa


    • Anonyymi

      Miten homous liittyy tähän

    • Anonyymi00015

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe