Annonyyni ehdotti, että:" Olisi viisasta liittää Enontekiö, Muonio, Kittilä ja Kolari yhdeksi kunnaksi ja järjestää ne vähäiset palvelut mitä kunnat enää hoitavat yhteisesti."
Tämä olisi oikeasti hyvä idea.
Kolme matkailukuntaa voisivat elävöittää hyvin Enontekiön. Nuo kaikki kolme voisivat ihan varmasti hyödyntää Enontekiötä matkailukäytössä. Siitä olisi hyötyä myös kaikille enontekiöläisille, ei pelkästään hettalaisille.
Neljän kunnan yhdistäminen olisi käytännössä aivan liian vaikeaa, mutta kolmen kunnan "yhteisomistajuus" Enontekiöön ei olisi mitenkään mahdotonta.
Myös Enontekiö pääsisi päättämään omista asioistaan.
Perustettaisiin valtuustotyyppinen elin, johon tulisi edustajia jokaiseen kunnan asukasluvun suhteessa. Asioiden toimeenpanoa varten olisi tietenkin hallitus, johon valittaisiiin edustajat kunnan asukaslukujen suhteessa.
Turismin hyvin hallitsevat kunnat ottaisivat siis mukaan myös Enontekiön.
Kuntaliitoksessa tietenkin sovittaisiin, että kaikki kunnat säilyttäisivät liitoksessa nimensä ja kaikki muutkin sopimuksessa sovitut oikeutensa.
Kyllä tästä vielä elvytään.
Aikaisemmin Annonyymi ehdotti kuntaliitosta
Anonyymi-ap
2
339
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä ajatus mutta taitaa kateus ja uusi saamelaiskäräjälaki torpata tuon ehotuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658