Lakoilla ei saa vahingoittaa ihmisiä

Anonyymi-ap

SAK:n kiukuttelu hallituksen päätöksistä lakkoilemalla ja vahingoittamalla yhteiskuntaa ja sen kansalaisia pitää saada loppumaan. Viime vuoden "poliittiset lakot" leikkasivat kasvusta miljardeja. IAU:n jatkuva kiusanteko syö Finnairin tuloksesta miljoonia ja tuhannet matkustajat kärsivät. Se ei ole yhteiskunnan rakentamista. Se on yhteiskuntaterroria. Yhteiskunnan syöpä.

On hyvä, että Työsopimuslain pykälä vapaehtoisesta liittymisestä ammattiliitton saa oikeutusta, kun ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennys poistuu. Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu, minkä takia vähennys on ollut virheellinen ja epäoikeudenmukainen. Sama palkka on liiton jäsen tai ei.

Jäsenmaksujen pidättäminen ja välittäminen ammattiliitoille pitää poistaa yrityksiltä. Jokainen halukas maksakoon itse niiden yhdistysten jäsenmaksut, mihin haluaa kuulua. Se käy ihan pay-pallilla tai muilla keinoin.

Ammattiliittojen veronkierto nostamalla verottomia osinkoja pitää poistaa. Verovapaudessa ei ole mitään järkeä. SAK on osoittanut, ettei se ole "yleishyödyllinen" yhteisö, päinvastoin, minkä takia ammattiliitot eivät ole verovapauteen kelvollisia. Mitä yleishyödyllistä oli viikkojen satamalakolla? AKT:n ja Teollisuusliiton lakoilla yritettiin kiristää Eduskuntaa lainsäädäntötyössä. Se oli hyökkäys kansanvaltaa vastaan. Lakoilla vahingoitettiin tahallaan yrityksiä. Työttömyys kasvoi, talouden kasvusta leikkautui miljardeja. Ei yleishyödyllistä.

Lakko-oikeus ei saa mennä vahingonkorvausvelvollisuuden yli. Eikä lakko-oikeus saa vahingoittaa kansanvaltaa ja perustuslakia. Lakoilla ei saa vahingoittaa ihmisiä.

19

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP-SAK-AKT-IAU ----- hei haloo!

    • Anonyymi

      Ei SAK ole ammattiliitto vaan keskusjärjestö. Ei SAK lakkoile eikä julista lakkoja. Liittojen jäsenet eli ihmiset menevät lakkoon niin halutessaan. Kynnys lakkoilla on aina iso.

      • Anonyymi

        Kyllä keskusjärjetöltä tule kehoitus lakkoilla.

        Aloituksen kaikki kohdat ovat sellaisia, joita jo vuosia olen pitänyt poistettavina etuoikeuksina -rälssinä'.


      • Anonyymi

        Lakko on se viimeinen keino jos työnantaja puoli perseilee liikaa. Pitää työntekijälläkin olla joku oikeus ja mahdollisuus painostaa työnantajaa ja se on ihan laillinen konsti.


    • Anonyymi

      ''Ammattiliittojen veronkierto nostamalla verottomia osinkoja pitää poistaa.''

      Ammattiliitot maksavat veroja osingoista, monet muut tulot ovat verovapaita.

      Viime syksynä SAK ehdotti kaikille ''yleishyödyllisille'' yhteisöveroa, 5%.

      Oikeisto tyrmäsi ehdotuksen. Ehkä siksi että EK:n liitoilla on ihan samat edut.

      • Anonyymi

        Pääomatulojen vero on noin 30%, ei 5%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääomatulojen vero on noin 30%, ei 5%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Yhteisövero ja pääomavero ovat kaksi aivan eri asiaa. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Yhteisövero


    • Anonyymi

      Lakkoilu ei koskaan häviä !!!

    • Anonyymi

      YTK voittaa SAK:n 6-0.

      • Anonyymi

        YTK, ammattitaidottomien pätkätyöläisten kultapossukerho.

        SAK on ammattiliittojen keskusliitto.

        Painivat ihan eri sarjoissa.


      • Anonyymi

        YTK on pelkkä kassa, ei sieltä oikeasti apua saa jos tarvitsee neuvoja ja turvaa työnantajan vääryyksiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        YTK on pelkkä kassa, ei sieltä oikeasti apua saa jos tarvitsee neuvoja ja turvaa työnantajan vääryyksiin.

        YTK:ssa on erillinen + osio, josta saa hyvät lakiavut ongelmaan kuin ongelmaan. Otapa selvää ennen kuin alat rääpiä täällä päätäsi. Ja mikä parasta, kun ei kuulu liittoon, ei mikään velvoita myöskään typeriin lakkoihin jotka eivät edes johda muihin kuin lomautuksiin ja irtisanomisiin (lakkoilijoille)


    • Anonyymi

      Sivulliset ja asiaan mitenkään liittymätömät olkoon puuttumatta työläisten lakko-oikeuksiin

      • Anonyymi

        Kelanduunareilla on aina mielipide ihan mihin tahansa.


      • Anonyymi

        Onneksi tuo oikeus poistuu.


    • Anonyymi

      sitä sopii kysyä työnantajalta miksi firma tekee asiakkaillensa ongelmia. Lakoilla on aina seuraukssnsa. Muutoinhan lakoista ei olisi mitään hyötyä työntekijöille.

      • Anonyymi

        Mitäs hyötyä niistä on? Yhdestäkään lakosta ei ole ollut meidän firmassa hyötyä, mutta jos lomautukset ja irtisanomiset on sinun mielestä se hyöty osio niin mikäs siinä.


    • Anonyymi

      Kyllä niistä lakoista suurimmalle osalle hyötyä on ollut.
      Usein jo pelkkä sen uhka riittänyt.
      Lakon alettua kun kusiruuttapartiomme ilmestyvät porteille lakkovahtien tueksi, tulee vielä lisävauhtia neuvotteluihin.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Tuo ilmailualan lakon jatkuminen on periaatteellinen kysymys. Työnantaja puoli voi lopettaa sen milloin tahansa. Tuossa tappiot ovat jo monta kertaa suurempia kuin se mitä menetettäisiin muutaman lentäjän palkankorotuksina . Tähänastisilla menetyksillä olisi uskottavasti jo maksettu nuo kulut kymmeniksi vuosiksi. Nyt on Kokoomuksen hallituskausi ja palkansaajien asema on selkeästi päätetty ajaa alas. Siitä tuossakin näyttää olevan kyse. Yhtiö on näet valtion omistusohjauksessa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      3429
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1683
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      98
      1547
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1429
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1374
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1306
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1238
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      124
      1059
    9. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      27
      1039
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      962
    Aihe