SAK:n kiukuttelu hallituksen päätöksistä lakkoilemalla ja vahingoittamalla yhteiskuntaa ja sen kansalaisia pitää saada loppumaan. Viime vuoden "poliittiset lakot" leikkasivat kasvusta miljardeja. IAU:n jatkuva kiusanteko syö Finnairin tuloksesta miljoonia ja tuhannet matkustajat kärsivät. Se ei ole yhteiskunnan rakentamista. Se on yhteiskuntaterroria. Yhteiskunnan syöpä.
On hyvä, että Työsopimuslain pykälä vapaehtoisesta liittymisestä ammattiliitton saa oikeutusta, kun ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennys poistuu. Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu, minkä takia vähennys on ollut virheellinen ja epäoikeudenmukainen. Sama palkka on liiton jäsen tai ei.
Jäsenmaksujen pidättäminen ja välittäminen ammattiliitoille pitää poistaa yrityksiltä. Jokainen halukas maksakoon itse niiden yhdistysten jäsenmaksut, mihin haluaa kuulua. Se käy ihan pay-pallilla tai muilla keinoin.
Ammattiliittojen veronkierto nostamalla verottomia osinkoja pitää poistaa. Verovapaudessa ei ole mitään järkeä. SAK on osoittanut, ettei se ole "yleishyödyllinen" yhteisö, päinvastoin, minkä takia ammattiliitot eivät ole verovapauteen kelvollisia. Mitä yleishyödyllistä oli viikkojen satamalakolla? AKT:n ja Teollisuusliiton lakoilla yritettiin kiristää Eduskuntaa lainsäädäntötyössä. Se oli hyökkäys kansanvaltaa vastaan. Lakoilla vahingoitettiin tahallaan yrityksiä. Työttömyys kasvoi, talouden kasvusta leikkautui miljardeja. Ei yleishyödyllistä.
Lakko-oikeus ei saa mennä vahingonkorvausvelvollisuuden yli. Eikä lakko-oikeus saa vahingoittaa kansanvaltaa ja perustuslakia. Lakoilla ei saa vahingoittaa ihmisiä.
On hyvä, että Työsopimuslain pykälä vapaehtoisesta liittymisestä ammattiliitton saa oikeutusta, kun ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennys poistuu. Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu, minkä takia vähennys on ollut virheellinen ja epäoikeudenmukainen. Sama palkka on liiton jäsen tai ei.
Jäsenmaksujen pidättäminen ja välittäminen ammattiliitoille pitää poistaa yrityksiltä. Jokainen halukas maksakoon itse niiden yhdistysten jäsenmaksut, mihin haluaa kuulua. Se käy ihan pay-pallilla tai muilla keinoin.
Ammattiliittojen veronkierto nostamalla verottomia osinkoja pitää poistaa. Verovapaudessa ei ole mitään järkeä. SAK on osoittanut, ettei se ole "yleishyödyllinen" yhteisö, päinvastoin, minkä takia ammattiliitot eivät ole verovapauteen kelvollisia. Mitä yleishyödyllistä oli viikkojen satamalakolla? AKT:n ja Teollisuusliiton lakoilla yritettiin kiristää Eduskuntaa lainsäädäntötyössä. Se oli hyökkäys kansanvaltaa vastaan. Lakoilla vahingoitettiin tahallaan yrityksiä. Työttömyys kasvoi, talouden kasvusta leikkautui miljardeja. Ei yleishyödyllistä.
Lakko-oikeus ei saa mennä vahingonkorvausvelvollisuuden yli. Eikä lakko-oikeus saa vahingoittaa kansanvaltaa ja perustuslakia. Lakoilla ei saa vahingoittaa ihmisiä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
SDP-SAK-AKT-IAU ----- hei haloo!
Ei SAK ole ammattiliitto vaan keskusjärjestö. Ei SAK lakkoile eikä julista lakkoja. Liittojen jäsenet eli ihmiset menevät lakkoon niin halutessaan. Kynnys lakkoilla on aina iso.
Kyllä keskusjärjetöltä tule kehoitus lakkoilla.
Aloituksen kaikki kohdat ovat sellaisia, joita jo vuosia olen pitänyt poistettavina etuoikeuksina -rälssinä'.
Lakko on se viimeinen keino jos työnantaja puoli perseilee liikaa. Pitää työntekijälläkin olla joku oikeus ja mahdollisuus painostaa työnantajaa ja se on ihan laillinen konsti.
''Ammattiliittojen veronkierto nostamalla verottomia osinkoja pitää poistaa.''
Ammattiliitot maksavat veroja osingoista, monet muut tulot ovat verovapaita.
Viime syksynä SAK ehdotti kaikille ''yleishyödyllisille'' yhteisöveroa, 5%.
Oikeisto tyrmäsi ehdotuksen. Ehkä siksi että EK:n liitoilla on ihan samat edut.
Pääomatulojen vero on noin 30%, ei 5%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yhteisövero ja pääomavero ovat kaksi aivan eri asiaa. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Yhteisövero
Lakkoilu ei koskaan häviä !!!
Lakoista ei ole ollut mitään hyötyä 2000-luvulla. Vain haittaa työntekijöille. Kaukaan paperitehdas suljetaan lakkojen takia.
YTK voittaa SAK:n 6-0.
YTK, ammattitaidottomien pätkätyöläisten kultapossukerho.
SAK on ammattiliittojen keskusliitto.
Painivat ihan eri sarjoissa.
YTK on pelkkä kassa, ei sieltä oikeasti apua saa jos tarvitsee neuvoja ja turvaa työnantajan vääryyksiin.
YTK:ssa on erillinen + osio, josta saa hyvät lakiavut ongelmaan kuin ongelmaan. Otapa selvää ennen kuin alat rääpiä täällä päätäsi. Ja mikä parasta, kun ei kuulu liittoon, ei mikään velvoita myöskään typeriin lakkoihin jotka eivät edes johda muihin kuin lomautuksiin ja irtisanomisiin (lakkoilijoille)
Sivulliset ja asiaan mitenkään liittymätömät olkoon puuttumatta työläisten lakko-oikeuksiin
Kelanduunareilla on aina mielipide ihan mihin tahansa.
Onneksi tuo oikeus poistuu.
sitä sopii kysyä työnantajalta miksi firma tekee asiakkaillensa ongelmia. Lakoilla on aina seuraukssnsa. Muutoinhan lakoista ei olisi mitään hyötyä työntekijöille.
Mitäs hyötyä niistä on? Yhdestäkään lakosta ei ole ollut meidän firmassa hyötyä, mutta jos lomautukset ja irtisanomiset on sinun mielestä se hyöty osio niin mikäs siinä.
Kyllä niistä lakoista suurimmalle osalle hyötyä on ollut.
Usein jo pelkkä sen uhka riittänyt.
Lakon alettua kun kusiruuttapartiomme ilmestyvät porteille lakkovahtien tueksi, tulee vielä lisävauhtia neuvotteluihin.
Talkoo-Taavetti
Tuo ilmailualan lakon jatkuminen on periaatteellinen kysymys. Työnantaja puoli voi lopettaa sen milloin tahansa. Tuossa tappiot ovat jo monta kertaa suurempia kuin se mitä menetettäisiin muutaman lentäjän palkankorotuksina . Tähänastisilla menetyksillä olisi uskottavasti jo maksettu nuo kulut kymmeniksi vuosiksi. Nyt on Kokoomuksen hallituskausi ja palkansaajien asema on selkeästi päätetty ajaa alas. Siitä tuossakin näyttää olevan kyse. Yhtiö on näet valtion omistusohjauksessa.
Höpö höpö. SAK/IAU on syyllinen tuleviin korjaustoimiin, joilla paikataan Finnairin lakoissa kärsimät 70 miljoonan euron tappiot. Mainehaittaa on vaikeampi korjata.
SAK kärsi vielä enemmän näistä turhista lakoista. Ammattiyhdistysliike veti vesiperän. Täydellinen mahalasku ja häpeä. Mitä mieltä IAU:n hallitus, Riku Aalto ja pomo Eloranta itse ovat järjestämästään järjettömyydestä? Lasten hiekkalaatikkoleikkiä.
Aloituksessa oli että lakoilla ei saa vahingoittaa ihmisiä.
Eipä saa ei. Vaan rikkuri ei olekaan
ihminen, vaan nilviäinen joka on matelijoitakin alempana.
Talkoo-Taavetti
Niin on.
Mites nuo kaduilla tientukkona mellastavat elokapinalliset, eihän niittenkään touhuista saisi koitua vahinkoa ja ongelmia muille ihmisille???
Taavetti ei siirry mihkään museoon, sillä ne vanhat lakkovahtikonstit tehoavat nykyaikana yhtä hyvin kuin ennenkin.
Siankuselle haiseva rikkuri on yhtä pahanhajuinen sen 2 viikkoa saatuaan sen kasteen nykyään, kuinn silloin ennenvanhaankin'.
Talkoo-Taavetti
Suomessa ammattiliitot ovat olleet aivan liian lepsuja ,siksi meillä on hallitus kyennyt ajamaan eläkeiän kohtuuttoman ylös ja saattamaan vanhentuvan työväestön taloudellisiin vaikeuksiin ja tekemään työelämästä turvattoman purkaen työttömyysturvaa.
Ammattiliittojen edustajat tulisi lähettää koulutukseen ottamaan ,mallia Ranskasta jotta kohtuulliset toimet ja toimeentulo voidaan palauttaa työväestölle .Se minkä nykyinen hallitus on heiltä vienyt.
https://yle.fi/a/74-20183662
Tässä olisi mukava etätyö mahdollisuus, jos olet kyllästynyt työttömyyteen tai haluat lisäansioita, niin tämän avulla onnistuu, tätä voi tehdä missä ja milloin vain itselle sopii
Tehtävänä on vastailla asiakkaiden viesteihin, mahdollisuus tienata jopa 300€ viikossa viikossa, itsekin olen pitkän työttömyyden jälkeen tienannut tässä tosi mukavasti lisää säästöjä, hyvin rentoa ja mukavaa puuhaa, nyt olisi uusille tekijöille tarvetta
Palkkio maksetaan viikoittain, ja juuri nyt olisi tarjolla paljon bonuksia joihin osallistumalla voi korottaa palkkiota huomattavasti, suosittelen todellakin jos kukkaro kaipaa lihotusta, hae nyt https://asiakas-palvelut.com/ref/FI2566659
300 euroa viikossa on kovin pieni summa siitä että olet 24/7 tavoitettavissa.
Kansalaisten yhteiskannemenettely virkamiesjohtoisesti saatava voimaan, että lakkojen aiheuttamat vahingot saadaan korvauksiin. Lakkojen järjestäjät korvaamaan lakkojen takia menetetyt ansiot, lisälaskut taksimatkoista, peruuntuneet lomamatkat jne. Esim. IAU:n lakoissa keväällä 2025 peruuntui yli 100.000 henkilön matkat. Niistä varmaan syntyi taloudellisia tappioita. IAU korvaamaan. Tappioita kärsineiden ryhmäkanne.
Olin aikoinani valtion hommissa 25 vuotta. Emme lakkoilleet minuuttiakaan. Esim. ahtaajat olivat usein päiväkausia lakossa.
Sen myöskin valtion pienissä palkoissa huomannette, että ette koskaan mitään vaatineet, niin ette koskaan mitään suurempia saaneet.
Talkoo-Taavetti
Lakoilla ei saa vahingoittaa ihmisiä, mutta rikkuri ei olekaan ihminen !