Nuorena naisena melkein kaikki miehet ketä olen tavannut/kenen kanssa olen jutellut ovat joko hakemassa yhden illan juttuja tai olettavat heti ensitreffeilä pääsevänsä petipuuhiin. Ja heti kun saavat tietää, että en ole ennen mitään harrastanut kenenkään kanssa niin sittenpä innostuvat ja haluavat 'opettaa' minua. Kuvottaa koko ajatus. Minulle läheisyys on todellä tärkeä asia ja haluan ehdottomasti säästää itseäni mahdolliselle tulevalle aviomiehelle, mutta nyky deittikulttuurissa sellaista miestä on melkein mahdotonta löytää.
Onko Suomessa enään kunnon miehiä joilla on perinteisiä arvoja?
29
533
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi haluat ns säästää itseäsi? Toki, jos et halua seksiä, mutta tuo säästämis ajatus ..tuskin tuleva aviomies vaikka olisi miten kunnollinen mies niin mikään neitsyt on. Hänellä saattaa olla ollut jo monia kumppaneita ennen sinua vaikka olisi ihan tavallinen ja kunnollinen mies. Kadutko itsesi säästämistä sitten myöhemmin mietin vaan. Miksi sulla ei olisi saanut olla muita kumppaneita, eihän se silti tarkoita, että muutamillakaan ekoilla treffeillä tarvitsisi sänkyyn mennä.
- Anonyymi
Kivointa tietysti jos löytäisi jonkun josta voisi kehittyä seurustelusuhde luottamuksellinen, vaikkei aviomiestä tulisikaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kivointa tietysti jos löytäisi jonkun josta voisi kehittyä seurustelusuhde luottamuksellinen, vaikkei aviomiestä tulisikaan
Tämä niin totta, itsekään en ymmärrä miehenä tota iloittelua, jossa partnerit vaihtuu vuoden aikana useasti. Sellaisen on pakko vaikuttaa myös henkiseen minään negatiivisesti?
Itse olen jo osin luopunut toivosta löytää kunnollinen nainen, joka olisi monella tapaa myös luottamuksen arvoinen ihmisenä. Onko niitä vielä olemassa vai ovatko kaikki heitä, joille kokemusten määrällä on ollut merkitystä enemmän kuin hyvällä ihmissuhteella?
Luottamuksella toiseen on enemmän merkitystä itselle, mut tuntuu siltä, että olen aika yksin näiden tuntemusten kanssa. Halu väärin ymmärtää asioita on minusta liian yleistä ja sehän on vain siitä johtuvaa, kun luottamusta ei ole.
- Anonyymi
Oikeassa olet. Parittelusessioille on tungoksen asti "miehiä". Mutta kunnon vastuudentunteen omava ja rakastavaisen ja kunnioittavan miehen löytäminen alkaa olla nykyajalla mahdoton tehtävä. Niitä kun ei ole enää vapoilla markkinoilla. On joku agressiivisesti naisia vihaava laji ihan tosissa. Että kun nìistä eroon olet päässyt, tunnekin olevan jo maailman onnellisin nainen. En kaipaa jotain oudosti käyttäyttyviää empatiaakyvyyttömiä ja narsistipiirteitä omaavia, epäsosiaalisia "miehiä". Se on, kun yksi laji hävittää määrätietoisesti toista lajiaa. Jäljellä ei olekaan enää normaaleja. Kohta apinoiden planeettaa ollaan jo menossa ja melkein perillä. Koko maailman valtaa kohta niile vaan kuuluu. Voivat leikkia viidakon kunikaita toisia omanlaisia laumaeläimia hallittaessa ja pettäessä. Missä vielä Miehiä näet?
- Anonyymi
No ei juuri näy. Kristillisissä piireissä voi vielä löytyä.
- Anonyymi
Oletkohan etsinyt vääristä paikoista?
Kunnon miehiä on olemassa!!!! Sinun vain täytyy laajentaa alueita joista haet ystävää. - Anonyymi
En ota kantaa varsinaiseen aloituksen aiheeseen. Jäin vain miettimään tuota "itsensä säästämistä", lähinnä noin ilmaisuna ja siitä onko siinä mitään järkeä. Mä ymmärrän mainiosti sen, ettei kiinnosta tyhjänpäiväinen ja mitään merkitsemätön toiminta jonkun nobodyn kanssa, jota ei enää ensi viikolla edes muista. Säästäminen kuitenkin on sanana sellainen, että ikäänkuin kovinkin urhoollisesti ja itsekuriaan koetellen kieltäytyisi jostakin, mitä todellisuudessa tekisi hirveästi mieli. Henkilökohtaisesti en lainkaan tajua moista itsekorostusta.
- Anonyymi
No varmasti olisi ihanaa jos se ainutkertainen ensimmäinen kerta tapahtuis sellaisen miehen kanssa jota voi kunnioittaa ja saa myös toisinpäin kunnioitusta. Muuten menee halvaksi viritelmäksi jonkun pökkelön kanssa jota ei edes halua oikeasti kun ei edes rakasta (tämän muuten miehet aina unohtaa heillä kun seisokki voi tulla kenen tahansa kanssa mutta naisen halut herää oikeasti kun mies on just se oikea tyyppi ei kuka tahansa tyyppi).
- Anonyymi
JOs etsit perinteisiä miehiä niin otathan huomioon kokonaisuuden? Et voi olettaa, että vain tämä yksi sinulle tärkeä arvo täyttyisi vaan perinteinen mies tarkoittaa paljon muutakin . NO, jos mietin omaa isääni, hän oli luultavasti hyvinkin perinteinen koska ei koskaan tehnyt mitään kotihommia , ei puhunut tai pussanut ja muutoinkin oli hyvin vanhanaikainen.
- Anonyymi
Onpas suppea käsitys pepinteisyydestä. Oma isäni ja molemnay usoisäni ovat nyös hyvin perinteisiä ja vanhanaikaisiakin miehiä. Jokainen heistä kuitenkin teki ja oli aina tehnyt myös kotitöitä, varsinkin laittanut ruokaa, omista saaliistaan. Jokainen heistä osasi myös puhua ja pussata, jopa sanoa että rakastaa. Minusta tuo sinun kuvaamasi on lähinnä umpimielisyyttä, ei perinteisyyttä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpas suppea käsitys pepinteisyydestä. Oma isäni ja molemnay usoisäni ovat nyös hyvin perinteisiä ja vanhanaikaisiakin miehiä. Jokainen heistä kuitenkin teki ja oli aina tehnyt myös kotitöitä, varsinkin laittanut ruokaa, omista saaliistaan. Jokainen heistä osasi myös puhua ja pussata, jopa sanoa että rakastaa. Minusta tuo sinun kuvaamasi on lähinnä umpimielisyyttä, ei perinteisyyttä.
Kyllä se kuuluu samaan kastiin kuin tuo "itsensä säästäminenkin" tai sitten sekin on jonkun sortin umpimielisyyttä.
Sinun isäsi ja ukkisi ovat olleet moderneja miehiä aikakaudellaan , sano mitä haluat mutta faktoja et voi muuttaa, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se kuuluu samaan kastiin kuin tuo "itsensä säästäminenkin" tai sitten sekin on jonkun sortin umpimielisyyttä.
Sinun isäsi ja ukkisi ovat olleet moderneja miehiä aikakaudellaan , sano mitä haluat mutta faktoja et voi muuttaa,He ovat hyvinkin perinteisiä yksilöitä. Miehiä, jotka pärjäsivät mainiosti myös omillaan, erämiehiä, harrastivat metsästystä ja kalastusta jne. eivät tarvineet ketään passaamaan itseään. Oikein viimeisen päälle vanhanaikaisia oikeita miehiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se kuuluu samaan kastiin kuin tuo "itsensä säästäminenkin" tai sitten sekin on jonkun sortin umpimielisyyttä.
Sinun isäsi ja ukkisi ovat olleet moderneja miehiä aikakaudellaan , sano mitä haluat mutta faktoja et voi muuttaa,Et taida olla nainen kun niin yleistät naisten ja miesten kokemukset samaan laariin. Kyllä se on hel*etin tylsää pylsiä miehen kanssa jolla ei ole mitään tunteita tai kunnioitusta naisia kohtaan vaan naiset on heille vaan hyväksikäyttöä varten omien himojen tyydyttämiseksi ei muuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He ovat hyvinkin perinteisiä yksilöitä. Miehiä, jotka pärjäsivät mainiosti myös omillaan, erämiehiä, harrastivat metsästystä ja kalastusta jne. eivät tarvineet ketään passaamaan itseään. Oikein viimeisen päälle vanhanaikaisia oikeita miehiä.
Ai, mitä yleistystä tuossa oli? Käytähän määritteitä tyttö oikein, ennen kuin tulet tänne neuvomaan
- Anonyymi
Tuomo tulee mieleen.
- Anonyymi
Väittäsin ettei melkein mahdotonta vaan mitä todennäköisemmin täysin mahdotonta
- Anonyymi
Kaakahdus: "Nuorena naisena melkein kaikki miehet ketä olen tavannut/kenen kanssa olen jutellut ovat joko hakemassa yhden illan juttuja tai olettavat heti ensitreffeilä pääsevänsä petipuuhiin."
Onko suomi24:ssä enää järjissään olevia naisia joilla on perinteistä älyä?- Anonyymi
Mikä tässä itse kirjoittamassasi hönössä raapusteessa oli tällä kertaa se mitä pitäisi päivitellä tai jotain, palstasetä? En varmaa kato sukupuoleni takia tajunnut. TT
- Anonyymi
Jokainen suhde on yhden yön suhde siinä vaiheessa kun on rakasteltu vasta yhden kerran.
Treffeiltä joko mennään rakastelemaan, taikka ainakin toinen ilmoittaa että "et kelpaa" jolloin sanotaan hyvästit. Tosi harva mies ryhtyy tapailumieheksi (wanhusnaisen taksimatkojen, märehtimisten ja ryyppäämisten maksajaksi).- Anonyymi
Mutta nuorille naisille kustantaisit/sallisit nämä kaikki, aloittajaäijä? Hih.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta nuorille naisille kustantaisit/sallisit nämä kaikki, aloittajaäijä? Hih.
Nuorten kaunotarten kanssa mennään ensin rakastelemaan ja jos kaunotar on riittävän nöyrä sekä tottelevainen niin siten vasta alkaa tarjoilu. Eroa on vain siinä, että nuori hoikka kaunotar pääsee hetekalleni, mutta wanhusnainen, ikänainen, rumapainoinen tai tatuoitu ei pääse, sellaisille käännän selkäni.
Sinun kannattaa käydä mittauttamassa kilpirauhashormoniesi tasot, niiden vaje aiheuttaa mm. tuollaista neuroottista käyttäytymistä ja -luulemista. - Anonyymi
Treffeillä tutustutaan siihen toiseen ihmiseen. Ei todellakaan kaikkien kanssa heti sänkyyn kun ei ees tiedä mikä väkivaltaisen sadisti sieltä paljastuis jos ei yhtään paremmin tunne vielä ihmistä.
POnko miehet tosiaan noin tyhmiä ett kuvittelee kaikkien naisten haluavan kenen tahansa miehen kanssa sänkyyn muhinoimaaan??😧 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuorten kaunotarten kanssa mennään ensin rakastelemaan ja jos kaunotar on riittävän nöyrä sekä tottelevainen niin siten vasta alkaa tarjoilu. Eroa on vain siinä, että nuori hoikka kaunotar pääsee hetekalleni, mutta wanhusnainen, ikänainen, rumapainoinen tai tatuoitu ei pääse, sellaisille käännän selkäni.
Sinun kannattaa käydä mittauttamassa kilpirauhashormoniesi tasot, niiden vaje aiheuttaa mm. tuollaista neuroottista käyttäytymistä ja -luulemista.😧😵💫🥺 ei oo totta!! Mistä näitä tulee? Taidan lähteä hakemaan ulkomailta miestä joka osaa olla naisen kanssa niin kuin pitääkin huolehtivasti ja rakastavasti. Ei mitään väkivaltaista narsistia hitto.
- Anonyymi
Kyllä vähän tuntuu siltä, että hyvien miesten valmistus lopetettiin joskus 1930-luvun kieppeillä, ja he alkavat olla jo mullan alla niin se siitä sitten.
- Anonyymi
On niitä mut taitaa löytyä vaan ulkomailta. Nää suomimiehet on väkivaltaisia juoppoja kuten uutisista saamme lukea joka ainoa päivä miten on taas joku nainen saanu turpaan jos ei peräti hengestään päässy jonkun hullun ansiosta. Ulkomaille miestä etsimään ei muu auta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On niitä mut taitaa löytyä vaan ulkomailta. Nää suomimiehet on väkivaltaisia juoppoja kuten uutisista saamme lukea joka ainoa päivä miten on taas joku nainen saanu turpaan jos ei peräti hengestään päässy jonkun hullun ansiosta. Ulkomaille miestä etsimään ei muu auta.
Hahahah, ihanko olet tosissasi??!!
- Anonyymi
Nuoret naiset hei! Älkää heittäkö ns. helmiä sioille. Arvostakaa itseänne ja vaatikaa parasta,sillä ansaitsette vain ja ainoastaan sitä parasta! Älkää tyytykö yhtään vähempään.💪🤷♀️
- Anonyymi
Kyllä. Kumppanilta voi oikeasti vaatia sen verran, että seksiä on vasta seurustelusuhteessa. Pitää pystyä sitoutumaan edes sen verran. Jos ei juttu toimi, niin erotaan yhdessä tuumin.
Ei saa alistua siihen, että joku käy vain testaamassa ja häipyy. Siinä voi särkyä sydän. Voit perustella järkisyillä sen, ettet halua irtoseksiä. Et halua tauteja etkä halua yhdenillanjuttuja. Se riittää, nimittäin moni mies on samanlainen ja pelkää yhtä paljon. Pelkää jätetyksi tulemista, sitä ettei seiso, että tulee liian nopeasti, että hosuu jotenkin jne. Molemmilla on omat pelkonsa.
- Anonyymi
En ole enää kovin nuori mies, mutta ikä alkaa kuitenkin kolmosella. Olen keskemmältä Suomea perinteisen kasvatuksen saanut ja perinteisillä mutta en persuilla arvoilla varustettu. Minä kuten varmaankin moni muukin ikäiseni ja varsinkin nuorempi mies on nykyään melko kriittinen parisuhteen kanssa. Ihan kiva ja isot rinnat ei riitä kuten aiemmin, ja naiselta odotetaan ehkä enemmän kuin sitä seksiä sitten kuitenkin. Yleisesti jos mies on vain seksin perässä niin se näkyy, sitä halutaan ensin minkä perässä ollaan. Miehet on yksinkertaisia sen suhteen, edelleen. Jos toiveissa on parisuhde niin seksi saattaa pysytellä taka-alalla alussa, vaikka se miehelle tärkeä elementi onkin. Itse kuulun tähän osastoon myös. Jos olen kovasti ihastunut niin lähestyminen on vaikeampaa, jostain kummasta syystä mitä ei itsekään tiedä...XD Ja en ole vonkaamassa suoraan, vaikka asia hyvin paljon saattaa mielessä olakkin kun tunteita herää.
Parisuhde kokonaisuuteen kuuluu kuitenkin se läheisyys itselleni hyvin vahvasti, seksin pitää ehdottomasti toimia että parisuhde toimii. Se ei ole ainut kriteeri,mutta suurimpien ajureiden joukossa. Jos seksiä taas joutuu odottaa liian pitkään, esimerkiksi viikot muuttuu kuukaudeksi tai kuukausiksi niin tulee tunne, että nainen ei ole vakavissaan kanssani eikä tunne riittävän vahvasti että haluaa siirtyä eteenpäin. Parisuhde toiveista saa ja pitää puhua melko piankin tapaamisen jälkeen, kyllä sen aistii kun on hyvä hetki sille. Omista toiveista ja preferensseistä puhuminen ei ole painostusta vaan rehellisyyttä, joihin toinen voi sitten reagoida tavallaan.
Tämä on vähän muna ja kana ongelma, en itse voisi lupautua parisuhteeseen jos en tiedä miten kemiat toimii, ja en voi lupautua parisuhteeseen jos kemiat ei toimi. Siksi mieluusti sitä läheisyyttä ja fyysisen kontaktin tunnustelua sopivaan tahtiin vähän ennemmin kuin myöhemmin. "Käyttämätöntä" naista en osaa arvostaa kyllä mitenkään, saa olla kokenut ja haluan joukkueeseeni hyvän pelaajan. On hyvä jos on kokenut rakastumista, arkea, pettymyksiä ja eron käsittelyäkin. Kaikki kokemukset kasvattaa... Neitsyt ei kuulukaan olla enää, ja uskon siihen että kokemattomuudesta jokaon verhoiltu itsensä säästämiseen tulee hyvin monella vuosikymmenien kuluessa ongelmia. Kokemustenpuuttuminen kasvaa möykyksi ja pettämisen riski on iso, ei kaikilla mutta useilla. Oli sitten mies tai nainen.
Olisi kiva kyllä kuulla miten 20-30v naiset ajattelee tästä, kun kyllä minulla on tunne siitä, että snapchat sukupolvella on niin paljon hunajaa puhelimella kokoajan. Että siinä on yhden miehen melko vaikea erottua porukasta ja kääntää naisenhuomio vain itseensä ja saada sanomaan ei kaikille muille. Yksi mies ei koskaan pysty antamaan murto osaakaan sitä huomiota mitä kymmenen tai sata. Aina löytyy joku joka jaksaa sokeroida kun omalla nupullaanolevalla jutulla on huono päivä tai on kiinni jossain eikä pysty vastaamaan.
Tuntuu, että nuorilla miehillä perinteiset arvot omaavan naisen löytäminen on kyllä vaikeaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va236408Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645763Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko725158Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas924729Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2294676Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1914603Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64569Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa694438Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä154019Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast543977