🤔🤔🤔🤔🤔 Miten ihmeessä?
Tässäpä kysymys, joka on viime vuosina ollut yhä useamman mielessä: Millä ihmeellä voisimme pysäyttää ruotsalaisten katkeamattoman voittoputken Jukolassa?
Tässä omat ehdotukseni:
1. Kun seurasin Jukolaa televisiosta, huomasin että moni suunnistaja ei pysynyt mukana, kun Stora Tunan suunnistaja kiristi vauhtia tieosuudella. Suoraan sanottuna juoksuvauhti ei riittänyt suomalaisilla. Eräs kommentoikin, että tiellä letka venyi ja voimat loppuivat, kun Stora Tuna lähti painamaan. Maalissa moni suomalainen oli poikki, mutta ruotsalaiskärki fiilisteli hyväntuulisena.
2. Toinen asia oli rastilla käymisen hitaus: Siinä missä ruotsalaiset leimaavat juoksuvauhdista, suomalaiset jäävät hieromaan ja lukemaan karttaa rastille. Kun joka rastilla tuhrii viisi sekuntia, se on 30 rastin osuudella jo 2,5 minuuttia.
3. Ja kun fysiikka ei meinaa riittää, juostaan pää ihan piippuun ja sitten tulee tehtyä huonoja reitinvalintoja tai huonoa suunnistusta. Ei suomalaisilta suunnistustaitoa puutu, mutta maailmanluokan vauhdissa tahtoo lipsua.
4. Neljäntenä Suomen kärkisuunnistajat pitää saada samaan seuraan ja sitä kautta samana Jukola-joukkueeseen.
Iloisena asiana voimme kuitenkin todeta, että ruotsalaisetkin käyttävät suomalaisen Lumoniten otsavaloa. 😄 Lumonite tuntui olevan yhä useammalla kärkisuunnistajalla päässä - enkä yhtään ihmettele; onhan kyseessä aivan huippuluokan valo.
Ruotsalaisjoukkueet jyräävät Jukolassa. Miten suomalaiset takaisin voiton tielle?
3
399
Vastaukset
- Anonyymi
Ja VJ:n Boldit myös. Että kyllä suomalaisten varusteiden laatuun luotetaan Ruotsissakin.
- Anonyymi
Stora Tunan voitto paljolti kiinni Svenskin veljessarjasta. Aikanaan hekin lopettavat. Eivät muut joukkueet mahdottomia voittaa ole.
- Anonyymi
Mikkelin jukolan nelososuuden pitkän 4 kilometrin rastivälin alussa moni käarkisuunistaja jäi miettimään reitinvalintaa todella pitkäksi ajaksi... Osa jopa odotti, että perässä oleva letka tulee avuksi.
Stora Tunan kaveri sen sijaan ampui rastilta matkaan ilman pysähdystä. Varmasti kiitti muita ilmaisista kymmenistä sekunneista. Onneksi Timo Sild osasi valita parhaan reitinvalinnan ja otti Stora Tunaa kiinni tuolla rastivälillä yli puolitoista minuuttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t385200Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo693093Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122950HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432861Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi311663Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k881584Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271576Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4161271- 681130
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2241085