🤔🤔🤔🤔🤔 Miten ihmeessä?
Tässäpä kysymys, joka on viime vuosina ollut yhä useamman mielessä: Millä ihmeellä voisimme pysäyttää ruotsalaisten katkeamattoman voittoputken Jukolassa?
Tässä omat ehdotukseni:
1. Kun seurasin Jukolaa televisiosta, huomasin että moni suunnistaja ei pysynyt mukana, kun Stora Tunan suunnistaja kiristi vauhtia tieosuudella. Suoraan sanottuna juoksuvauhti ei riittänyt suomalaisilla. Eräs kommentoikin, että tiellä letka venyi ja voimat loppuivat, kun Stora Tuna lähti painamaan. Maalissa moni suomalainen oli poikki, mutta ruotsalaiskärki fiilisteli hyväntuulisena.
2. Toinen asia oli rastilla käymisen hitaus: Siinä missä ruotsalaiset leimaavat juoksuvauhdista, suomalaiset jäävät hieromaan ja lukemaan karttaa rastille. Kun joka rastilla tuhrii viisi sekuntia, se on 30 rastin osuudella jo 2,5 minuuttia.
3. Ja kun fysiikka ei meinaa riittää, juostaan pää ihan piippuun ja sitten tulee tehtyä huonoja reitinvalintoja tai huonoa suunnistusta. Ei suomalaisilta suunnistustaitoa puutu, mutta maailmanluokan vauhdissa tahtoo lipsua.
4. Neljäntenä Suomen kärkisuunnistajat pitää saada samaan seuraan ja sitä kautta samana Jukola-joukkueeseen.
Iloisena asiana voimme kuitenkin todeta, että ruotsalaisetkin käyttävät suomalaisen Lumoniten otsavaloa. 😄 Lumonite tuntui olevan yhä useammalla kärkisuunnistajalla päässä - enkä yhtään ihmettele; onhan kyseessä aivan huippuluokan valo.
Ruotsalaisjoukkueet jyräävät Jukolassa. Miten suomalaiset takaisin voiton tielle?
4
665
Vastaukset
- Anonyymi
Ja VJ:n Boldit myös. Että kyllä suomalaisten varusteiden laatuun luotetaan Ruotsissakin.
- Anonyymi
Stora Tunan voitto paljolti kiinni Svenskin veljessarjasta. Aikanaan hekin lopettavat. Eivät muut joukkueet mahdottomia voittaa ole.
- Anonyymi
Mikkelin jukolan nelososuuden pitkän 4 kilometrin rastivälin alussa moni käarkisuunistaja jäi miettimään reitinvalintaa todella pitkäksi ajaksi... Osa jopa odotti, että perässä oleva letka tulee avuksi.
Stora Tunan kaveri sen sijaan ampui rastilta matkaan ilman pysähdystä. Varmasti kiitti muita ilmaisista kymmenistä sekunneista. Onneksi Timo Sild osasi valita parhaan reitinvalinnan ja otti Stora Tunaa kiinni tuolla rastivälillä yli puolitoista minuuttia. - Anonyymi00004
Kuumat naiset valmiina juttelemaan kanssasi 👀 https://Shelley.hoty.lat/Shelley#/?/?/veoutcyu0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p947233Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576308Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583663Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293389Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921891Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171598- 601333
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181326Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11230Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11207