🤔🤔🤔🤔🤔 Miten ihmeessä?
Tässäpä kysymys, joka on viime vuosina ollut yhä useamman mielessä: Millä ihmeellä voisimme pysäyttää ruotsalaisten katkeamattoman voittoputken Jukolassa?
Tässä omat ehdotukseni:
1. Kun seurasin Jukolaa televisiosta, huomasin että moni suunnistaja ei pysynyt mukana, kun Stora Tunan suunnistaja kiristi vauhtia tieosuudella. Suoraan sanottuna juoksuvauhti ei riittänyt suomalaisilla. Eräs kommentoikin, että tiellä letka venyi ja voimat loppuivat, kun Stora Tuna lähti painamaan. Maalissa moni suomalainen oli poikki, mutta ruotsalaiskärki fiilisteli hyväntuulisena.
2. Toinen asia oli rastilla käymisen hitaus: Siinä missä ruotsalaiset leimaavat juoksuvauhdista, suomalaiset jäävät hieromaan ja lukemaan karttaa rastille. Kun joka rastilla tuhrii viisi sekuntia, se on 30 rastin osuudella jo 2,5 minuuttia.
3. Ja kun fysiikka ei meinaa riittää, juostaan pää ihan piippuun ja sitten tulee tehtyä huonoja reitinvalintoja tai huonoa suunnistusta. Ei suomalaisilta suunnistustaitoa puutu, mutta maailmanluokan vauhdissa tahtoo lipsua.
4. Neljäntenä Suomen kärkisuunnistajat pitää saada samaan seuraan ja sitä kautta samana Jukola-joukkueeseen.
Iloisena asiana voimme kuitenkin todeta, että ruotsalaisetkin käyttävät suomalaisen Lumoniten otsavaloa. 😄 Lumonite tuntui olevan yhä useammalla kärkisuunnistajalla päässä - enkä yhtään ihmettele; onhan kyseessä aivan huippuluokan valo.
Ruotsalaisjoukkueet jyräävät Jukolassa. Miten suomalaiset takaisin voiton tielle?
3
502
Vastaukset
- Anonyymi
Ja VJ:n Boldit myös. Että kyllä suomalaisten varusteiden laatuun luotetaan Ruotsissakin.
- Anonyymi
Stora Tunan voitto paljolti kiinni Svenskin veljessarjasta. Aikanaan hekin lopettavat. Eivät muut joukkueet mahdottomia voittaa ole.
- Anonyymi
Mikkelin jukolan nelososuuden pitkän 4 kilometrin rastivälin alussa moni käarkisuunistaja jäi miettimään reitinvalintaa todella pitkäksi ajaksi... Osa jopa odotti, että perässä oleva letka tulee avuksi.
Stora Tunan kaveri sen sijaan ampui rastilta matkaan ilman pysähdystä. Varmasti kiitti muita ilmaisista kymmenistä sekunneista. Onneksi Timo Sild osasi valita parhaan reitinvalinnan ja otti Stora Tunaa kiinni tuolla rastivälillä yli puolitoista minuuttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam20413657Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu546770Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1766704K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon954679Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju684608Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä214301Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos724285Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754092Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta993869- 933640