Tiukkaa tekkee säilyykö A-liigassa yleisurheilun Euroopan liigakisassa.
Harmi vaan että kovia nimiä puuttuu joten menetämme paljon kovia pistelukemia.
Blomqvistin natalia esim poissa että hänhän on niin kova että varmasti ois juossut top3-5:een . Eveliina määttänen 800 metrin juoksija niin kova että top5-8;n joukkoon ois juossut. Keihäsmies helander puuttuu myös ja 3000 metrin estejuoksija topi raitanen. Raitanen hidasvauhtisessa kisassa tosi kova johtuen kovasta kiristä.
näyttäisi että osa tähän mennessä urheilevista suomalaisista joko onnistuneet tai epäonnistuneet mut ehkä liikaa epäonnistumisia kuitenkin ettei ihan omalla tasolla urheiltu että ainakin tossa muutama ei urheillu eilen omalla tasollaan mut ensi kerralla sitten petraavat ehkä.
esim moukarinheittäjä aaron Kangas on lupaava kun jokunen vuos sitten heitti melkein 80m niin antaa odottaa vielä että pääsee samalle tasolle. Ehkä räjähtävyyttä kaipaa lisää??
viestin lähettäjä Juha pohjola
Suomi A-liigassa säilyyköhän ??
21
432
Vastaukset
- Anonyymi
Toistaiseksi mitään isoa romahdusta ei ole kellekkään tullut. Kauden keskiarvojen tuntumassa ollaan menty.
Niin kauan on kaikki hyvin, kun amatöörien puuhastelussa ei tule käryjä.
Lahti 2001 - Anonyymi
Jos SB kaikilta lopuilta, paikka on edelleen varma, tai edes lähelle sitä.
- Anonyymi
Niinpä, kaikki aloituksessa mainitut nimet ovat poissa koska eivät ole kunnossa tai ovat ihan vaan sairaina tai vammaisia.
- Anonyymi
Ei säily jos Senni Salmisen kaltaisia urheilijoita on mukana.
- Anonyymi
Tiukille menee ja muutamia hyviä on sairaana mutta muutenkin Suomen joukkue vaisu,veikkaan että lopputuloksissa toiseksi viimeinen
- Anonyymi
Ai kaameaa, Ukrainalla on vielä naisten korkeudessa Mahucnik ja silleen. Nyt on merkitystä sillä millaisia urheilijoita on Sunnuntaina juuri Ukrainalla ja Liettualla ym. mailla jotka toka päivän jälkeen jäivät Suomen taakse ja onko Suomella ketään joka ottaisi enemmän kuin ne ihan jämäpisteet? Miten esim. naisten pika- aidat..?
- Anonyymi
Ai se oli jo naisten pika- aidat, en niin tiiviisti seurannut...Suomi putoaa melko varmasti, ei siellä enää ole suomalaisille pistelajeja.
- Anonyymi
Miten siinä kävi putosiko kun en jaksanu kattoo loppuun asti??
niin jos putos nii voimme spekuloida että entä jos meillä olis ollu kaikki parhaat urheilijamme mukana näissä kisoissa kun koska meiltä puuttui iso joukko kovimpia urheilijoitamme loukkaantumisten takia.
juha- Anonyymi
Ei pudonnut koska vasta tänään on vika kisapäivä. Mutta putoaa, ei sitä enää mikään estä. Jos Kössi parantaisi ennätystään taas 10- 12 metrillä ja voittaisi niin tarkalle menisi...mutta niin ei käy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pudonnut koska vasta tänään on vika kisapäivä. Mutta putoaa, ei sitä enää mikään estä. Jos Kössi parantaisi ennätystään taas 10- 12 metrillä ja voittaisi niin tarkalle menisi...mutta niin ei käy.
Tuskin 70 m tarvii heittää. Pilke tavoittelee 1 m parannusta eli maagisen 60 m ylitystä.
- Anonyymi
Topias Laine kehäässä,Heta Tuuri korkeudessa,Emil Helander vitosella..ei hyvältä näytä,putoaminen melko varmaa
- Anonyymi
PurraOrpolandian oikea paikka on kolmosdivarissa.
AnkeutusHallituksen ajama asenne on siirtynyt myös urheiluun. Saman vahvistaa Kalle Rövenperä. - Anonyymi
Tuomo Saloselle pitäisi antaa potkut,vähättelee urheilijoiden huonoja tuloksia ja on ylioptimistinen tulevien mitalien suhteen,ilmeisesti myös ei osaa hallita urheilijoiden harjoittelua
- Anonyymi
en ymmärrä miksi pahimmat ja epävarmimmat kisoihin kuten neziri ja salminen ?
- Anonyymi
Salmisen toimintaa voi kyllä ihmetellä mutta Neziri juoksi ihan hyvin, kannattaa katsoa millaisia aikoja kisan parhaimmisto juoksi, ei suomalaisilla ole niihin mitään jakoa.
Onni oli että Salmisen pisteettä jääminen ei sentään ratkaissut maan putoamista alempaan sarjaan.
- Anonyymi
2.Divisioonaan tuli lähtö Ukrainan ja Liettuan kanssa siellä Suomi ehkä jopa pärjää.
- Anonyymi
Positiivinen juttu kisoista että Viivi Lehikoinen oli mukana ja ehkä uusi nousu alkamassa
- Anonyymi
Purola,Sainio,Kujanpää,Baas,Mattila,Mononen,Neziri,Kosonen,siinä mielestäni onnistujat
- Anonyymi
Siinähän he ovat ja jos vielä noin tuloksellisesti pitäisi joku nostaa ykköseksi niin mielestäni hän on Baas jonka voittoaika menee sijalle 5. kaikkien aikojen suomalaistilastoissa.
- Anonyymi
Ei Joonas Rinnekään huono ollut ja jopa kaksi matkaa jaksoi vetää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704926
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484036- 513810
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363697- 413388
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo863086Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv652948Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688