Tänäänkin syöt tätä ruokaa

Anonyymi-ap

Olen muutamia päiviä lukunottamatta syönyt samaa ruokaa lähes 25 vuoden ajan. Yhden vuoden paastosin. Ruoka täyttää ruumiin perustarpeita, mutta kaipaisin vaihtelua ja uusia makuja. Saman ruoan syöminen on vuosi toisensa jälkeen puuduttavaa. Ruokaa voi yrittää maustaa uusilla mausteilla, mutta ruoka itsessään on samaa.~~

Miksi syön samaa ruokaa? Siksi, että ruoka-ainekset on ostettu loppuelämäksi. Uuden ruoan valinta ja valmistaminen maksaa, edellisen lisäksi. Myöskään kumppanini ei halua vaihtaa ruokaa, osittain siksi, että hänen vakaumuksensa sallii vain yhden ruoan nauttimisen kun tämä ruoka on valittu. Hänkään mielestä ruoka ei ole enää kovin hyvää, mutta se on parempaa kuin ilman ruokaa ja se on kustannustehokasta. Jos siis haluaisin vaihtaa ruokaa, se olisi minun vastuullani ja seuraukset vaihtamisesta minun kannettavani.

Syön siis päivästä toiseen samaa ruokaa vaikka en pidä siitä. Ruoassa itsessään ei ole merkittäviä haittoja, se on terveellistä. Osittain syön ruokaa kustannussyistä, osittain siksi, että ainakin minulla on ruokaa enkä jää ilman. Toisaalta minulla on varaa ostaa toista ruokaa, ja osaan valmistaa sitä. Joskus kuljen ravintolan ohi ja haistan jonkun toisen ruuan tuoksun. Se tuoksuu raikkaalta ja hyvältä. Sitten jatkamalla matkaani kuitenkin astumatta ravintolaan, vaikka ovi sinne olisi ollut auki. Kuitenkaan jatkamalla vanhan ruoan kanssa minun ei tarvitse myöskään huolehtia mistään lisäkustannuksista, sillä ruoka on jo maksettu. Mutta uuden ruoan tuoksusta ei aina pääse eroon. Ja se myös katkeroittaa, vaikka valinta on tietenkin omani.

En pidä ruoasta, mutta ruoan vaihtamisen kulut ovat liian suuret mahdollisiin hyötyihin nähden. Ainakin tällä hetkellä. En ole kuitenkaan onnellinen, vaan koen olevani tilanteen vankina. Mutta tällä hetkellä en voi muuta. Vai voinko?


- Oman elämänsä kokki

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sä voit kokeilla vaihtelua.

      • Anonyymi

        Eiköhän mies osaa eineksensä mikroon pistää ha vaihtaa vaikka merkkiä välillä, omituinen ja ontto kommentoija. TT


    • Anonyymi

      Mä laitan nykyään tilliä nuudeleihin. Sopii makaroniin ja varmaan pastoihinkin. Luultavasti sopisi mainiosti lasagneeseen. Ihminen on omnivori eli on hyvä syödä sitä sun tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      176
      3917
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      16
      3085
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2791
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      55
      2691
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      54
      2582
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      89
      2556
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2310
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      86
      2025
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      146
      1890
    10. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1847
    Aihe