https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011307504.html
"Näin likaisia arjen pinnat oikeasti ovat – yksi meni törkyisyydessään ylitse muiden
Ilta-Sanomat testasi 24 arjen pintaa ja selvitti niiden likaisuuden. Yksi arjen pinta oli ylivoimaisesti likaisempi kuin muut.
Onko tietokoneen näppäimistö likaisempi kuin irtokarkkikauha?
Testasimme eri pintoja muun muassa ruokakaupoissa, rautatieasemalla, raitiovaunussa ja pikaruokaravintolassa. Lisäksi testasimme kodin esineitä ja tavaroita, joita käytetään lähes päivittäin.
Testin likaisin pinta ei suinkaan ollut vessanpöntön vetonappi, vaan se jäi toiselle sijalle arvolla 6 044.
IS:n jättitestissä kaikkein törkyisin pinta oli juomapullon suu-aukko, joka sai testissä huiman lukeman 9 685.
Pulloa ei ollut tiskattu ainakaan muutamaan viikkoon. Toisaalta likaisuus ei ollut mikään ihme, sillä suun lima-kalvolta otetut näytteet yltävät usein arvoltaan satoihintuhansiin RLU:ta.
Likaisimmasta päästä oli myös paistopisteen metallinen otin, joka sai testissä arvon 1 250, sekä pullonpalautusautomaatin kosketusnäyttö arvolla 1 047.
Tankilla kävijöitä takuulla kiinnostaa tietää, että bensa-aseman polttoainepistooli oli testin seitsemänneksi likaisin pinta arvolla 1 609.
Television kaukosäädin puolestaan oli testin kuudenneksi likaisin esine arvolla 1 857.
Likainen oli yllättäen myös avaamattoman juomatölkin suu-aukko arvolla 817. Se on likaisempi kuin esimerkiksi raitiovaunun tanko (757) tai stop-nappi (709)."
Vai, että avaamattoman juomatökin suu aukko liaksempi, kuin raitiovaunun tanko tai stop nappi eli ihmiset koskettlee kaupan juomatölkkien suu aukkoja, ei se muuten selity.
Sehän on selvä, että polttoainepistooli on liainen, siksi käytän kintaita polttoainetta tankatessa.
On aivan eri asia likaisuuksien välillä onko likaisuus esineissä, joita ri ihmsiet koskettelevat, kuten puffettipöydän ottimet, polttainepistooli, maksupäätteen näppäimet tai kotona tietokonene näppäimsitö, kaukosäädin ja kodin pinnat.
Kotona eivät ulkopuliset koskettele tietokoneen näppäimiä, kaukosäädintä, eikä kodin esineitä ja yleensä kädet pestään, kun tullaan kotiin kaupasta tai muualta, jolloin ei ole käsissä likaisuutta, jota on saatu esim. maksupäätettä näppäiltäessä.
On aivan eri asia tietokoneen näppäimistö kotona, jota eivät muut näppäile.
siinä ei ole muiden likaisuutta eli taudinaiheuttajia.
Kodin pintojen likaisuutta on aivan turha alkaa vertailemaan julkisten paikkojen pintojen likaisuuteen, ne ovat täysin eri asia.
Julkisten pintojen likaisuudestahan niitä tartuntatauteja tarttuu, ei kodin pinnoista.
Likaisten paikkojen vertailusta keksenään
Anonyymi-ap
1
74
Vastaukset
- Anonyymi
Nolottaa jotenkin käyttää polttoainepistoolin käsittelyssä hanskoja, joten käytän tankkauksen jälkeen käsidesiä ja paperia. Silti tuntuu, että käsiin jää jotakin. Välttelen myös ovenkahvoja. Olen hieman neuroottinen, tiedän. Kaupan jälkeen pesen kädet ja muutamaan kertaan sen jälkeen, kun olen nostellut tuotteet kaappeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675