On se saatanan kumma kun ei pääse edes siivoojaksi jos ei ole 1 vuotta työkokemusta alalta. Kuka muka ei osaa siivota?? Jos osaa liikuttaa raajojaan, osaa myös siivota. 2-vuotiaskin osaa. Ja vaikka ei osaisi, oppii minuutissa.
Mikä vittu siinä on että tälläsiä huuhaa vaatimuksia asetetaan kaikkiin yksinkertaisiin töihin, joihin ennen vanhaan pääsi jokainen vammainenkin. Siivoukseen vaaditaan 3-vuoden koulutus, hohhoo, en yhtään ihmettele että on työttömyyttä.
Mikä vittu siinä on että tälläsiä huuhaa vaatimuksia asetetaan kaikkiin yksinkertaisiin töihin, joihin ennen vanhaan pääsi jokainen vammainenkin. Siivoukseen vaaditaan 3-vuoden koulutus, hohhoo, en yhtään ihmettele että on työttömyyttä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
hehhe..mua naurattaa toi kans..mäkin alennuin jopa hakemaan siivojaksi..aattelin että voin vaikka yöllä jotain tehtaita siivoilla..vitut..siihen rätin heilutteluun tosiaan tarvitaan joku vitun tutkinto..
no onneks en päässy..vittu en alennu kyl enää tollasii paskoihin hommii hakemaan..uskon et kyllä täst viel duunia saa..vaikka sitten ulkomailta..
Kuulin työkkäristä et mitä korkeemmin koulutettu olet..niin työnantajat eivät uskalla ottaa riskiä ja palkata koska niil on pelko persees et työntekijä lähtee tilaisuuden tullen heti parmepiin hommiin..no saas nähdä..en usko että olen voinut opiskella turhaan..saatana
ei siivous nykyisin ole mitään rätinheilutusta! Pitää osata ja tuntea ja tietää vaikka sun mitä: erilaisia pintamateriaaleja, niihin on omat aineensa, vedetön peseminen, ikkunoitten pesu, saniteettitilojen pesu, desinfiointi, koneitten ym välineitten oikea käyttö, jne. Taitamaton ja kouluttamaton siivooja saattaa saada aikaan isonkin vahingon osaamattomuudellaan.
Miten hoidat parketin alusta loppuun , kerro työvaihe työvaiheelta, ja oikein.
Siivoojillakin on liian pienet liksat osaamiseensa nähden.
No joo olihan toi vähä ylimalkasesti sanottu..Täytyy kyl nostaa hattua jokaiselle siivoojalle..paskimmat hommat ja pien liksa..
Väitätkö että noita asioita ei voi oppia tai osata ilman 3 vuoden koulutusta asiaan ja sen päälle 1 vuoden työkokemusta??
Tollaset asiat oppii vähintään viikossa.
joudut yksin menemään työkalut mukanasi huusholliin, josta itse nääät vaan unta. Teräs kiiltää, kaakelit samoin, parketti hohtaa, tauluja, ryijyjä, aitoja mattoja, kristalleja. Et ole siivonnut kuin vasta viikon.
Uskallatko aloittaa, kerro, mitä teet esim. aidolle, käsinsolmitulle silkkimatolle ja miten hoidat teräsaltaan ja wc-kaakelit?
oletko vähän idiootti???...kyllähän nyt jokainen siivoaa kotonaan siten että tietää kuinka pestä kaakelit ja tiskipöydän ja millä aineilla!!!
Ja mitä mattoon tulee niin neuvothan lukee siinä matossa itsessään. Jokaisella kohteelle on omat aineensa, kyllä jokainen kodistaan huolta pitävä osaa siivota jumalauta!!!
nykyajan ihminen osaa vaatia palvelua. Siivouksen jälki ei saa olla kuin kotonatehdyn jälki-aineita pitää osata käyttää oikein jne. Osaava taitava siivooja on painonsa kultaa joillekin ihmisille. Ei ole samantekevää, miten heidän aarteitaan käsitellään. kaakeleista ja teräksestä pitää näkyä omakuva ja kalkkitahroja ei saa jäädä.
jos siivota osaa kukatahansa, niin mikset sitten ole päässyt työhön, vaikka osaat siivota?
Oletko yrittänyt kotisiivoukseen, ei taida enää nykyisin onnistua suitsait.
Ja aidoissa matoissa ei välttämättä hoito-ohje ole matossa vaan piirongin laatikossa, siinäpä sitten kyselet hoito-ohjetta.
Pesetkö aidon parketin väljällä vedellä?
Niinkuin sanoin saatana että jokainen osaa kyllä omat parkettinsa pestä..vittu kaupasta saa parketille tarkoitettua pesuainetta..taidat olla tosi dille ja siksi oletkin siivoja..ei taida mennä asiat muuten jakeluun mitkä ovat selviä maalaisjärjellä..olet täysi dille!!!
ikinä en ole siivojaksi hakenut..vittu sellaset duunit on luusereiden hommia..sanottakoon että olen tällä hetkellä tuotepäällikkönä, joten turha tulla urputtamaan mulle mistään työttömyydestä..huvittaa teidän luusereiden kitinä...
Nyt on pakko kommentoida sulle hieman. Mä olen myös viikot tuotepäällikköä vastaavassa duunissa, mutta viikonloput kuitenkin siivoan raflassa. Ja arvaas vain kumpi työ tuntuu enemmän "aidolta" työltä? Monesti konttorirotat yms. luulee liikoja itsestään... Näkökulmien avartaminen kasvattaa...
sanonut olevani siivooja? En todellakaan, sulla taitaa luetun ymmärrys olla vähän jälkijunassa.
Parketin pesuaineen ostamisen osaaminen ei takaa sitä, että sitä ainetta osaa käyttää oikein.
Sitäpaitsi tuo ns. surullisen kuuluisa maalaisjärki saattaa pettää jos/kun ei ole koulutusta asiaan, sillä ei pitkälle pötkitä.
pitämisestä saa vähintäänkin sakkoja...
kuuleppas, josn olet tuotepäälikköä vastaavissa hommissa..mitä ne nyt ikinä ovatkaan niin et todellakkaan siivoisi..oletko vähän tyhmä kun kuvittelet lukijoiden uskovan sinua???
Ensinnäkin tuotepäällikön palkka on jo sen verran hyvä ettei tarte vknloppuisin siivota..ja viimeistään verottaja vie nautinnollisesta siivouksesta vähintään sen 40%..joten en todellakaan usko että teet kahta hommaa..taisi nalli napsahtaa sinulle. Sen minkä taakseen jättää, niin edestään pian löytää..luin rivien välistä että olet ilmeisesti vaihtanut vaan nimimerkin ja kirjoitat samalla tavalla kuin tämä siivojakin..hhahahah
Joku saattaa käydä vaativamman tason henkisen työn vastapainoksi tekemässä ruumiillista työtä. Voi olla, että ala kiinnostaa ja halutaan kerätä kokemuksia ennenkuin vaihtaa alaa. Voi käydä vanhusten luona siivoamassa tai tyhjiä kauppoja liikunnan takia ja siitä vielä maksetaan.
Ja se vero, mitä siitä, aikaansa voi käyttää tyhmemminkin, esim. vetämässä hernettä nenäänsä täällä palstoilla tai istumassa kapakoissa.
Mä käyn myös fyysisessä työssä arkityöni vastapainoksi. Olen keskisuuren kansainvälisen yrityksen myyntijohtaja ja vastaan myynnin kokonaisvaltaisesta onnistumisesta mm. Baltiassa ja Ruotsissa. Päivät kuluvat usein puku päällä ja siksi haenkin vastapainoa siivoustyöstä.
Lauantai-iltaisin käy siivoamassa Natashan kellarissa vessoja hammasharjalla hinkaten tai kielelle nuollen. Piiskaa ja kettinkiä tulee jos ei paikat kiillä ;) Tästä lystistä maksan vielä 100e kerta,
Kun Suomi liitettiin EU:n ja tiedettiin että itänaapurit tulevat mukaan jossain vaiheessa, tajuttiin myös että moni ala on syytä suojata maan omille kansalaisille.
On alettu muuttaa titteleitä (siivoojatkin siivousteknikoita, sairaala-apulaisista tehdään lähihoitajia jne.)
Eniten vaarassahan ovat nimenomaan vähän tai ei ollenkaan koulutusta vaatineet työt. Rakennusalalle esim. on pesiytynyt valtava joukko itäväkeä ja määrä kasvaa koko ajan. On myös talouspolitiikan syytä, että tulee halvemmaksi ostaa balttifirmalta urakkatyöntekijät kuin palkata kesäksi nuoria opiskelijapoikia vaikka vaan apumiehiksi rakennustyömaille.
Ehkä olette huomanneet myös, että monissa vähän koulutusta tarvitsevissa työtehtävissä edellytetään riittävää suomenkielen taitoa? Näin etenkin siivousalalla. Joten siitä voidaan todeta, että ainakin suomalaiset työnantajat joillakin aloilla ovat meidän puolellamme työllistämisasiassa, jos nyt näin voidaan ilmaista asia.
Siivouskoulutukseenkin on ulkomaalaisen vaikea päästä ilman kielitaitoa.
Jos ulkomaalaisella riittää kielitaito siivouskoulutukseen, on koulutus varmasti monelle heistä todella tarpeen! Itse työskentelen laivoilla ja aina satamassa ollessamme tulevat siivoojat tekemään työtään. Suurin osa siivoojista on Euroopan ulkopuolisista maista ja voi kai törkeästi ilmaista, että savimajoista lähtöisin. On siis selvää ettei sellaisista olosuhteista tulleet voi millään tietää mitä siivoustyö pitää sisällään! Mitä pesuaineita käytetään mihinkin, miksi ne ovat erilaisia, kuinka paljon annostellaan ja ylipäätään - miten työ tehdään. Näkisittepä mitä touhua ja vääntöä siivouksista seuraa laivoilla.... :(
Toivottavasti moni alkaa ajattelemaan uudestaan näitä työpaikkojen vaatimustasoja ja ovat tyytyväisiä nykyiseen järjestelmään ja alkavat ehkä vaatia vieläkin kovempia vaatimustasoja jotta työpaikat säilyisivät suomalaisilla.
Asiahan on niin että vain älykääpiöt tekevät kahta duunia siivojan ja sitten muka muka tuotepäällikön hommissa tai vastaavissa, hah niin varmaan. Tota ei kyllä usko joulupukkikaan!!!!
ja sanon niille puolipahveille että kyllä se niin on että vittu sen siivouksen vaikeimmatkin koukerot oppii päivässä..ja joku väläytti täällä että mitäs ne vessan kaakelit??? vittu jokainen fiksu ihminen on varmasti siivonnut oman kylpyhuoneensa. Ja mitä tulee siihen että muka lavuaarista ja muista pitää nähdä oma peilikuvansa..vitut..enpä ole ikinä käynyt niin siivotuissa mestoissa. Yleensä yleisöveskit sun muut on täyden paskan peitossa vaikka ne olisikin siivottu. Joten vitun siivoojat hankkikaa silmälasit saatanan silmälasi-simot!!!
vääntää rautalangasta näille tästä siivouksesta, kun eivät usko. Kun ei ole käynyt veijo-essoa paremman paikan vessassa tai kotona ei ole tasoa, ei voi ymmärtää mitä siivoojaltakin nykyisin vaaditaan. Se ei todellakaan ole enää pelkkää rätinheilutusta.
Ja mikset muka usko, että joku korkeammin koulutettu voi käydä siivoamassa. Johan tuolla niitä syitä lueteltiin. Lisätienesteillä voi rahoittaa jotain, josta haaveilee.
Iso palkka ei aina takaa käteisen paljoutta, sitä vajetta saattaa joku paikata näin, voi olla ulosottovelkaa tms.
oma kokemukseni..kyllä mäkin teininä olen siivonnut..vittu se sen kummosempaa ole..huom. helsingin hotelleja mm. olen siivonnut noin. 10v. sitten..joten älä sä vittu tule mulle lässyttämään siitä siivouksesta enää mitään!!!
Ja jos katsotaan esim. kansainvälisestä tasostaniin mm. saksassa on aina siistit vessat verrattuna suomeen..vittu tääl ei ole edes kaupungilla kauppakeskusissa kunnon siistei vessoja..luusereita kaikki työntekijät.
onneks ei tarte enää niitä paskahommia tehdä..katsos siksi ihmiset opiskelee ettei tarte nuohota paskassa. Ja älä' lässytä mulle että se on hyvää vastapainoa..kuuleppas helpomminkin irtoaa fyffeä ääliö!!
kaikkien elämä ei kuitenkaan pyöri rahan ympärillä, ja opiskella voi vaikka viisaustieteen professoriksi jos älyä riittää.
Muista sitten vetää vessa ja pestä kädet kun käyt siellä kauppakeskuksen likaisessa vessassa. Ties mitä pöpöjä saat likaamaan sun pikku kätösiäsi.
äsken, montako hernettä sulla on menny jo nekkuun tätä ketjua lukiessasi?
On aivan totta, että vaatimukset ovat lisääntyneet myöskin siivousalalla. Itse olin joskus kesätöissä sairaala-apulaisena. Erilaisia aineita eri pinnoille oli lukuisia. Niistä oli kuitenkin kirjalliset sekoitusohjeet ja käyttötarkoitus, joten selvisin niiden avulla ihan kunniallisesti.
Kohta valmistuvana maisterina täytyy kylläkin todeta, että tuotepäällikön toimiminen viikonloppu-siivoojana kuulostaa kummalliselta. Siivousalaa mitenkään väheksymättä en kyllä itse voisi kuvitella meneväni työni vastapainoksi siivoamaan. Kyllä sitä siivousta täällä kotonakin on aivan tarpeeksi:) Sitäpaitsi viikonloppuisin siivoava tuotepäällikkö ei minusta olisi enää päällikön tehtävissä kovin uskottavakaan...
hyvä että joku muukin älyää tämän "siivoja-tuotepäällikön" kusetuksen..
Jollain sitten riittää tätä mielikuvitusta, harmi vaan ettei kuulosta kovin uskottavalle.
Ryhdy vaikka ovelta ovelle-myyjäksi tai myy netitse jotain laihdutusvalmisteita - siinä se, tuotepäällikön jobi.
Ja jos kielenkäyttö kyseisellä tyypillä on aina tuollaista, niin tämä "tuotepäällikkö" on todellakin näitä ehdottamiani.
Vittu nyt mä jäin kiinni. Täytyy myöntää, että mä tosiaankin myyn ovelta ovelle Kirby-siivouslaitetta. Ei oikein kauppa käy. Mä olen tosiaankin tuotepäällikkö, mutta vittu aika dillee hommaa eikä fyffee tule. Pyydän anteeksi kommenttejani siivoustyöstä. Ei musta siihen olisi eikä kotini oikein siisti ole. Sori.
Mitä sinä itkupilli täällä vouhotat siitä siivoamisesta kun et asiasta tunnu mitään tietävän, juuri tuollaiset meillä käännytetään takaisin ovesta ulos kun kuvittelevat tulevansa "löysään duuniin" notkumaan mopinvarteen, veikkaampa että siinä vaiheessa kun lyödään yh.kone tai shs-kone eteen ja sanotaan että hoidappa tuo 400 neliötä öljyttyä parkettia kuntoon, voisi mennä sormi suuhun piipittäjältä (mene nyt kiireesti netistä tarkistamaan mistä puhun). Asennevammaisia ei kaivata siivoustyöhön.
Olen tässä valmistellut pikkuhiljaa tälläistä huumorikirjaa todellisesta elämästä,jossa kaikki tapahtumat ovat tosi juttuja vaikkei hevillä uskoisi.Kirjan idea on tuoda ihmisten sadistisuus ja järjettömyys kansan luettavaksi parinkymmenen tosi tarinan siivittämänä.Kirja olisi myös hyvä ohje nuora uusille siivoustyötä miettiville,varmaan tarinat saattavat kääntää pään siirtymään toiselle osa alueelle.Siivoustyön ammattilaisille kirja varmaan ei ole mitään outoa koska he ovat sellaiseen jo tottuneet,mutta iltalukemisena se antaisi hersyvät naurut.Tarina illalla ennen nukahtamista antaisi ainakin makeat unet ihmisten järjettömyyksistä suomessa tänä päivänä.Valitettavasti kaikki on totta,ja tälläistä tapahtuu päivittäin siivousalalla.
Kirjan nimi aihio on:Savustettu siivooja",ja varmaan bestseller kunhan saan sen oikein työnalle muutaman vuoden sisällä.Mitäpä arvon kollegat olisi mieltä tälläisestä eeppoksesta jos tietyt salassa kuiskatut asiat näkisivät päivän valon ja ihmisten pikkumaisuus ja oman egon kasvatus siivooja paran kustannuksella olisikin kaikkien luettavissa...Itse olen työskennelyt siivousalalla 8vuotta yrittäjänä ja tarinoillani olen huvittanut lähinnä kavereitani toisilta ammattialueilta...,lähinnä ensimmäinen kommentti jokaiselta on tullut,"ei perkele,voiko tuo olla totta??.
Eli antakaapa palautetta.T:Siivooja pesukoneen rummusta vaan...hehhe..
Hieno idea, sääli ettei ihan kaikkea voi edes salassapitovelvollisuuden takia tuoda julki, kun asian hauskuus välillä on sidottu tiettyyn työnantajaan, mutta kirja kuullostaa hauskalta, ostan ehdottomasti kun on julkaistu !!!
Oot kyllä tyhmä :DD