Onnellisten ihmisten asuinalue

Täällä eräs on toistellut, että ihmiskasoissa ei voi olla onnellisia ihmisiä. En tiedä, onko niin, kun asun n, 1,5 neliökilometrin alueella, jonka väkiluku on vain hieman yli 5000 asukasta:

https://www.bing.com/search?pglt=419&q=Palohein%C3%A4%2C+pinta-ala%2Bv%C3%A4kiluku&cvid=fa859e4788914b359f0b886dfcb8a78a&gs_lcrp=EgRlZGdlKgYIABBFGDkyBggAEEUYOdIBCTMyOTQyajBqMagCALACAA&FORM=ANSPA1&PC=ACTS

Täällä asuvat on monesti testattu erinomaisesti toimeentuleviksi ja asuinpaikkansakin vuoksi onnellisiksi. Onnellisuutensa puolesta myös monin tavoin toimiviksi. Vaaleissakin täällä aina on varsin korkea äänestysprosentti ja Keskusta saa täällä vain muutaman prosentin kannatuksen.

Joo, hieno on tämä rauhallinen asuinalueemme, Ja jos joskus kaipaamme vilkkaampaa, niin käymme n. 10 km:n päässä sijaitsevassa Stadin sykkivässä keskustassa!

12

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Paloheinä on hieno alue ja kateellisia sinulle on riittänyt täällä kepupalstalla, mutta varsinkin vkklaisella ylilutiksi uralla jääneellä. Paloheinä sijainti on täydellinen ja kaikki stadin loistavat palvelut lähellä. Paloheinähän on mitattu onnellisten ihmisten alueeksi ja Suomen yhdeksi parhaaksi asuinalueeksi. Hyvin olet valinnut aikoinaan, mutta niinhän sinä olet onnistuneesti aina tehnyt, niin puolustusvoimissa ja sitten myöhemmin Valiossa. Yliluiksi jääneellä meni kaikki päinvastoin, ei ollenkaan sinne päin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Miksi vastailet itsellesi Kapi ? HO HOO, HO HOO!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi vastailet itsellesi Kapi ? HO HOO, HO HOO!

        Unohdit taas ottaa lääkkeet, voihan tursu sentään.


    • Anonyymi
      UUSI

      Googlekin vastaa näin kysymykseen, että onko Paloheinä hyvä paikka asua:

      Helsingin pohjoisimmassa osassa sijaitseva Paloheinä on asuinalue, joka yhdistää rauhallisen omakotitaloasumisen, erinomaiset ulkoilumahdollisuudet ja hyvät palvelut. Tämä vehreä kaupunginosa on suosittu erityisesti perheiden keskuudessa, ja se tarjoaa monipuoliset puitteet viihtyisään arkeen

    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Sekamelskaa Kapi koko "Tsadi"! Ei siellä ihminen voi olla onnellinen. Vanhin poikani siellä asuneena vahvistaa asian. HO HOO, HO HOO!

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei ole sukulaisilla todistusarvoa!


      • Anonyymi
        UUSI

        Lestakepuja pakeni turvaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Paloheinässä on myös loistavat ulkoilumahdollisuudet kävellen ja hiihtäen. Lähistöllä on ratsastustalleja ja golfrata. Ihan Paloheinän sydämessä on laskettelurinne. Siellä tällä palstalla kirjoitteleva Vantaan Ukkikin on sanonut käyvänsä talvisin laskettelemassa pulkalla ja huutamassa pitkiä pellavia. Paloheinä tuttu hänelle siksikin, että poikansa asuu laillasi siellä.

    • UUSI

      Paloheinän asukasluvusta sanomani perustuu v. 2015 tietoihin. Tässä siitä ja muustakin:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Paloheinä

      Ei täällä nytkään paljon enemmän asukkaita ole, kun ei tänne viime vuosina ole paljon uutta rakennettu. Olisiko lapsimäärä kuitenkin lisääntynyt. Useita alle 10-vuotiaita on noilla lähinaapureillakin. Äsken tekemälläni n, 1,5 km:n lenkillä Paloheinän Pitkämäen hiekkatiereitillä vastaani tuli useita äitejä lastenvaunua työntäen ja kumppaneinaan monella oli pienoispolkupyörällään rullaavia ehkä 4-5-vuotiaita poikia ja tyttöjä.

      Täälläkin nähtyjen tilastojen mukaan Paloheinä kuuluu Suomen rikkaimpaan viidennekseen. Sellaisessa joukossa minäkin olen jo 38 vuotta rimpuillut, nyt jo 27 vuotta vain kahdella eläkkeellä ja pienillä sijoitustuotoilla, yhyy yhyy…

    • Anonyymi
      UUSI

      Onnistuneesti valitsit asuinpaikkasi aikoinaan. Myös arvo vaan noussut ja nousee edelleen. Keskuspuisto vielä hienona lisänä ihan vieressä, puhumattakaan stadin hyvistä palveluista!

    • Anonyymi
      UUSI

      Inkeroinen on päättänyt "panna" paremmaksi kuin stadi ja yksi Aisa Ossi meinaa tehdä Inkeroisissa maailman suurimman yhden ihmisen ihmiskasan! Tapahtumassa kahvia ja pullaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe