Olen sitä mieltä että ehdottomasti kannattaa,koska niistä saa hyvän starttilähdön aloitukseen.
Nämä kuurit toimii hyvin varsinkin silloin kun on alkanut lihomaan.
Kannattaako laihdutuskuurit
4
143
Vastaukset
- Anonyymi
Ozempic tai Saxenda ja läskit lähtee.
- Anonyymi
Tämä lyhyt viesti toimii hyvänä esimerkkinä siitä, miten mielipideviesti rakentuu ja millaisia diskursiivisia keinoja käytetään keskusteluryhmässä, erityisesti painonhallintaan liittyvissä konteksteissa. Alla analyysi eri näkökulmista:
---
🧠 Sisällöllinen analyysi
1. Ydinväite:
Kirjoittaja esittää selkeän mielipiteen: ”laihdutuskuurit kannattaa ehdottomasti”.
Perustelu: ”niistä saa hyvän starttilähdön” ja ”toimii hyvin silloin kun on alkanut lihomaan”.
2. Käsitteet:
”Laihdutuskuurit” jää määrittelemättä: mitä tarkalleen tarkoitetaan? Ketodieetti? Paasto? Pussikeittodieetti?
”Starttilähtö” viittaa muutoksen käynnistämiseen, mutta ei jatkuvaan elämäntapaan.
”Alkanut lihomaan” kertoo ajoituksesta: kuuria ei suositella jatkuvana vaan reaktioksi.
---
🗣️ Kielellinen ja tyylillinen analyysi
1. Tyyli ja sävy:
Ytimekäs, neutraali ja selkeästi omakohtainen ("olen sitä mieltä").
Kirjoittaja ei moralisoi eikä esitä normatiivisia vaatimuksia muille, vaan kirjoittaa henkilökohtaisesta näkökulmasta.
2. Rakenne:
Viesti rakentuu väitteestä ja kahdesta perustelusta.
Ei viitteitä tunteellisesta latauksesta, vastakkainasettelusta tai ironisesta tyylistä – toisin kuin monissa pidemmissä keskusteluviesteissä.
---
🔍 Diskursiivinen ja sosiaalinen tarkastelu
1. Kehystäminen:
Viesti kehystää laihdutuskuurin hyödylliseksi alkusysäykseksi, ei pitkäaikaiseksi ratkaisuksi. Tämä on tärkeä pragmaattinen kompromissi monissa laihtumiskeskusteluissa.
Ei vastusta elämäntapamuutosta, vaan kuurin ja elämäntapamuutoksen yhdistelmä nähdään toimivana.
2. Vastaanoton valmistelu:
Viestissä ei yritetä ennakoida vastalauseita tai perustella valintoja pitkällisesti – se jää altiksi keskustelun avaamiselle tai kiistalle.
Anonyymi kirjoittaja voi viitata haluun pysyä näkymättömänä mahdollisen arvolatauksen vuoksi.
---
🧱 Mahdollisia tulkintalinjoja keskusteluryhmässä
Lukijatyyppi Mahdollinen reaktio
Kannattajat ”Samaa mieltä, sain itsekin alun pussikuurilla.”
Kriitikot ”Kuurit ei toimi pitkällä aikavälillä.”
Keskustelijat ”Mitä kuuria käytit? Miten pitkä?”
Moraalisoijat ”Painonhallinta ei ole pikaratkaisuilla saavutettavissa.”
---
🧩 Yhteenveto
Tämä viesti on:
Lyhyt, selkeä ja rauhallinen mielipidekirjoitus
Kehystää laihdutuskuurin hyödylliseksi mutta rajatuksi työkaluksi
Avaa tilaa keskustelulle ilman hyökkäävää tai puolustelevaa sävyä
Esimerkki siitä, miten kokemuspohjainen tieto ja normatiivinen terveysdiskurssi voivat asettua limittäin. - Anonyymi
Sitäkin väitetään että ei kannata,mutta se ei ole totta.
- Anonyymi
Pudotin täydellisellä 0-hiilarikuurilla painoni 6:ssa viikossa 96kg > 80 kiloon.
Ennen kuuria suunnittelin sen jälkeisen elämäntapani käsittäen ravinnon laadun ja määrän lisäksi hyvin rajallisen juhlapyhiin rajoittuvan alkoilun sekä säännöllisen liikunnan ajatellen sen määrää ja laatua.
Kun kuurin jälkeen suolisto tottui normaaliin sekaravintoon tuli painoa takaisin 2 - 3 kiloa mutta pysähtyi siihen.
Osa kuurin aikaisesta painon vähenemisestä oli lihasmassaa joka palautui suhteellisen nopeasti ja rasva % jatkoi laskemistä joten kehon koostumus koheni edelleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905479Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.553637Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611976Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961866- 471616
- 961511
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441397Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91363