Kyläjuhlia riittää hyvä Soppela

Anonyymi-ap

Seppela oli taas kesä ykköstykki kyläjuhlien loputtomiin jatkuvassa sirkuksessa. Talonpojan rallin lättähattu Jorma huupasti somasti ja paapatti vanhaan malliin. Näitä juhlia on riittänyt. Jokainen kylä on tehny pikku markkinat. Matkailu on ollu minimaalista. Kyliä ramppaa lähinnä vanhusten asioita hoitavat lapset ja lasten lapset. Mutta pukumiehet kerää euroja ja naurattaa kansaa puujalkavitseillä. Vitsit oli niin huonoja raveissa että se jo nauratti. Heko heko, tää on vitsi. Naurakaa pöljä.

12

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli hyvä juonto, että ei ollut kirvausta. Kuten on ollut jopa valtuustossa, mutta vielä pahempi oli se kelkka kisa juontaja oli päissään ja huusi v***un sieltä raalta!

      • Anonyymi

        Siitä on jo vähän vuosiakin. Olen samaa mieltä: kiroilusta ja rumista sanoista on tullut valtavirtaa. Se on kyvyttömyyttä ilmaista, jos puheissakin turvaudutaan ohimennen lausuttuihin kirosanoihin. Kielihän on sopimus.

        Soppelaiset! Jumala suosi ja kansa suosi. Kyläläiset näkevät vaivaa ja saavat ihmiset liikkeelle. Kansa kaipaa kansanjuhlaa, jossa ei nyhdetä kansaa rahattomaksi. Näimme toisiamme. Vaihdoimme tietojamme. Laajensimme ajatusta meistä, kemijärveläisistä, ihmisistä ylimalkaan.

        Viihdyin vallan mainiosti tekemättä juuri yhtmitään. Näytelmää oli ympär kenturaa.

        Kiitos!


    • Anonyymi

      Mukavia eläkeläisten ja lasten, sukulaisten tapaamisia. On talven pimeinä ja hiljaisina päivinä mukava muistella.

    • Anonyymi

      Joo. Ei ei tänne turisti eksy.

      • Anonyymi

        Mutta pääasia ettei tuu pumppuvoimaloita ja uusia ihmisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta pääasia ettei tuu pumppuvoimaloita ja uusia ihmisiä.

        Pumppuvoimaloista ennen kuntavaaleja huudettiin koko ajan. Puskaradio täynnä. Nyt on hiljaisuus. Kaupunginhallituksen johtokin valittiin yksimielisesti. Hiljaa oli "Pumppu-lista", hiljaa oli PS. Onko nyt valta siirtynyt KEMIJOKI yhtiölle? Voimayhtiö määrää, valtuutetut vikisee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pumppuvoimaloista ennen kuntavaaleja huudettiin koko ajan. Puskaradio täynnä. Nyt on hiljaisuus. Kaupunginhallituksen johtokin valittiin yksimielisesti. Hiljaa oli "Pumppu-lista", hiljaa oli PS. Onko nyt valta siirtynyt KEMIJOKI yhtiölle? Voimayhtiö määrää, valtuutetut vikisee?

        Pahimmat kirkujat ja riitelijät putosi valtuustosta. Kemijärveä kehitetään sivistyneellä otteella rakentaen, ei repimällä. Eikä hosumalla. Pumppuvoimaloista kuullaan tulevan talven mittaan ihan riittämiin. Aikaa on tehokkaalle vaikuttamiselle.


    • Anonyymi

      Kemijärvi ei kehity mihinkään!! Liian monta kommunistia ja demaria, siitä ei tuu mitään.
      Ja tämä humpuukimaakari puheenhoitajana, ei tuu mitään!!

      Torvinenkaan ei menestynyt niin noheva mies kuin onkin!!! Loikkadi neljässä vuodessa katederin takaa takapenkkiin ja vaaleissa ulos!!

      Ei kehity turismi kun Vaaralakin sai vain oman äänensä. Ei tuu mitään,kun toelliset tekijämiehet ei oo arvossaan,jyristi ja yrittäjä!!!

    • Anonyymi

      Soppela on terästä, toiset tullee kaakana perästä

      • Anonyymi

        Aina on minua mietittänyt syötiinkö oman järven muikkuja, vai tuotiinko kalat Kuusamosta, tai Posiolta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aina on minua mietittänyt syötiinkö oman järven muikkuja, vai tuotiinko kalat Kuusamosta, tai Posiolta?

        Haukiviikot pitäs tulla.

        Hauki on meidän suosikki kala. Ennen se oli roskakala, nyt herrojen herkku!

        Haukiviikoilla opetetaan laittamaan erilaisia maittavia kalaruokia. Kemijärvi ei nouse vain "Suomuilulla". Isä Mitro oli aikanaan kunniavieraana.

        Katsokaa tuo video: https://www.youtube.com/watch?v=H5hqmo2mJmI

        Hauki on kala, hauki on kala, hauki on kala... Tosi hyvä kala... Hauki on kala! Hauki on kala! Ei siinä ole rasvaa, vaikk' söis kymmenen kiloa...! ! !


    • Anonyymi

      Paikallisia muikkuja ovat, soppeen rannasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe