Luvassa työtä duunarille

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20171602
On mielenkiitoista seurata löytyykö nyt suomalasia nuoria kolutautumaan metallialalle kun näyttää että työtä tulee riittämään.
On aika näyttää että ulkomaalaisia ei tarvita lavoja rakentamaan.

8

373

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ongelma onkin palkan maksussa, virosta ja vinkuintiasta saa halvemman tekijän

      • Anonyymi

        Niille pitää maksaa samaa palkkaa kun suomalaisille.
        Kyllä Orpon ja Purran pitää tämä asia hoitaa kuntoon.
        Ei tarvita kun selvä laki millä tämä hoidetaan. Yritys joka rikkoo tämän lain niin pitää maksaa korvausta valtiolle ja työntekijä saatu hyöty kertaa 100.
        Tällä tämä yksinkertainen asia ratkeaa.
        hallituksella kun nyt on kokemusta miten "kurmootetaan" duunaria, niin asetetaan myös työnantajille vastuuta toimia lakien mukaan.


    • Anonyymi

      Satonen hoitaa, johan nimikin sanoo sen, niinku Käteinen myös 😂😂😂😂😂

    • Anonyymi

      Porvarit nyt uikuttaa.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Nyt kannattaa nuorten suunnata saappaat telkkaa kohti, kun siellä on tarjolla työtä jos lehtitietoihin on uskomista.
      Siellä rakennetaan suuria laivoja rikkaiden juhlimista varten.
      Näin helteellä ei siellä edes tarvitse paleltua, jossakin kopissa voi olla lämmintä 50 astetta, siinä kun on päällä kaikki suojavaatteet muut turvavarusteet niin kyllä siinä tuntee olonsa oikein mukavaksi.
      Minulla on telkkatyöstä yli 30 vuoden kokemus, että tiedän mistä puhun.
      Että nyt nuoret kipin kapin telakan suuntaa saappaat.

    • Anonyymi

      Muistan kuinka jo 90-luvun alussa metallialalla oli isoja ongelmia saada työvoimaa palkattua. Ja tällöin oli lama ja suurtyöttömyys maassa.

      90-luvun alussa olisi päässyt kouluttautumaan metallialalle vain siten, että olisi ilmoittanut olevansa edes miedosti kiinnostunut, ja koulutuspaikka olisi ollut täysin varma, koska niitä aloituspaikkoja ei yksinkertaisesta saatu täytettyä. Eräs syy oli alan imago, miksi kukaan täysijärkinen menisi johonkin pieneen huonosti johdettuun pajaan vaarantamaan oman terveytensä pienellä palkalla. Toki tuolloinkin ala yritti selitellä, että työolot olisivat parantuneet, mutta uskoiko tuota vai ei.

      • Anonyymi

        1960 luvulla oli vielä kovat valintakokeet hitsauskurssille. Hakijoita oli moninkertainen määrä mitä kurssille voitiin ottaa.
        Silloin vielä ihmiset halusi tehdä työtä, eikä oltu niin turhan kranttuja työn suhteen.
        Oli tärkeintä että sai työtä.
        Mutta ajat on muuttuneet ja syynä taitaa olla tämä vapaakasvatus jonka tuloksia nyt saamme nähdä ja lukea.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      53
      1051
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      857
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      681
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe