Ketju ei kestä kilometrejä

Anonyymi-ap

Mikä on kun KMC Z8.3 ketju näyttää loppuneen jo 770 kilometrin kohdalla.
Ketjumittari menee pohjaan vaikka ihan äskettäin näytti vielä olevan noin puolet varaa mittarissa?

Takarattaat ovat vielä ok, eivät kuluneet teräväpiikkisiksi.
Voiteluna on ollut nyt Weldtiden TF2 öljyä.

Onko vaan niin että nämä KMC ketjut pehmeitä, eivät kestä ajoa? Laadukkaampaa olisi laitettava tilalle?

5

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mittarit näyttää usein väärin. Mutta kannattaa käyttää joka tapauksessa KMC X8 ketjua, vähän kalliimpi mutta kestää noin 4 tuhatta.
      Shimanolla ei ole laadukasta 8 vaihteisen ketjua. Niitä ei kannata ostaa.

      • Anonyymi

        Kyllä löytyy CN-HG71 kestää jopa sähköpyörässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä löytyy CN-HG71 kestää jopa sähköpyörässä.

        Samalla tekniikalla näyttäisi ainakin olevan tehty kuin halvimmat ketjut yleensäkin kuten vaikka tuo KMC Z8. Tuollaista perustappi-ketjua. Voihan olla että on kovempaa terätä ja kestää hiukan pitempään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samalla tekniikalla näyttäisi ainakin olevan tehty kuin halvimmat ketjut yleensäkin kuten vaikka tuo KMC Z8. Tuollaista perustappi-ketjua. Voihan olla että on kovempaa terätä ja kestää hiukan pitempään.

        Eipä noihin vanhoihin sarjoihin kukaan valmista mitään erikoisempaa ja kestävempää osaa, sillä ovat ehtoolle painuvaa tavaraa. Ihan perusketjuhan tuo on ja ehkä hieman paremmasta materiaalista tehty ja onpa siinä joka toinen lenkki ruostumatonta :)

        Sähköpyörässä olen testaillut eri ketjuja ja tämmöisiin tuloksiin päätynyt:

        "Biltema" KMC Z51 kesti 1700km, Shimano CN-HG40 kesti1690km ja Shimano CN-HG71 ajettu nyt 2369km ja venymä 12 lenkillä 0,2mm.

        Ketju siis sähköpyörässä jossa max. vääntö 100Nm.


    • Anonyymi

      Kiitos tiedoista!
      Seuraavaksi ketjuksi tulee nyt KMC X8 mutta jatkossa huomoitava tuo toinenkin ketju :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      116
      5195
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      183
      4439
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4370
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      101
      3585
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      29
      3334
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      43
      3214
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      15
      3200
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3099
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      58
      2965
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      2416
    Aihe