Mä mietin et ostaisko tänään talven mansikat? Mut toisaalta mua on niin paljon aikaisempina vuosina kusetettu mansikkakaupoissa että haluanko kokea sitä pettymystä taas. Mansikkakauppiaat kun huijaa sillä, että laittavat laatikon pintaan ne hyvät marjat ja pohjalla on pelkkiä mätiä marjoja. Toinen kikka on punnita alakanttiin. En siis oikein pidä niiden tyylistä. Vähän kuin jotain autokajppiaita, joihin ei voi luottaa. Milestäni varteenotettava vaihtoehto on siis ostaa valmiiksi perattuja marjasekoituspusseja suoraan kaupan kylmäkaapista tarpeen mukaan kuin uhrata nyt 50 euroa mätämarjoihin ja nähdä kauhee vaiva niien perkaamisessa ja pakastamisessa.
Mitä mieltä olette ja miten itse olette toimineet tässä tilanteessa?
Mitä mieltä olette ja miten itse olette toimineet tässä tilanteessa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen pakastanut itse vain siinä tapauksessa että olen ne itse poiminut viljelmältä. Parina vuonna useat ovat lopettaneet kun ei kuulemma kannata. En viitsi kymmenien kilometrien päähän lähteä poimimaan.
En luota myyjiin. Päällä on hyviä laatikossa ja alla vanhoja. Tai eivät välttämättä ole kaikki suomalaisia. Olen törmännyt sellaiseen laatikkoon että marjoissa oli kahden makuisia, makeita ja mauttomia, se mielestäni varmisti asian.
Näin ollen ostin viime talven kilon pussin kerralla Cittarista kotimaisia mansikoita 8-9 e/pussi, niitä aamupuuron päälle muutama aamuisin. ei tulleet kalliiksi ja voi luottaa. Luulisi että tehdään otostestejä eristä, onko varmasti kotimainen.