Hallitus kieltää antamasta romutuspalkkiota mikäli hankkii sähköpyörän vaikka alunperin oli asian tarkoitus että yli 10v. ikäisen auton romutuspalkkio olisi 2000€ koska päästöt vähenevät!
Sähköpyörän päästöt on pienemmät kuin sähköautolla, muta idea onkin siinä että "vähäpäästöisyys" oli vain kenotekoinen tekosyy uusien autojen myynnille! (verotus tulot)
On myös erikoinen kielto hankkia vähäpäästöisyyden merkinnän alle oleva käytetty auto, koska sen pitää olla uusi? (verotus tulot)
Nyt onkin suuresta huijauksesta kyse eli hallituksessa on useita henkillöitä jotka olisivat hyötyneet mikäli autonvalmistus ja niiden uusien myyntilukemat olisivat lisääntyneet! Aiemmat tukirahat menivät 70% sähköpyörien hankintaan joka olikin myrkkyä vaikka päåästötaivoite täyttyi paremmin kuin hyvin?
Kyllä alunperin tämä kampanja on näkynyt huijauksen merkintojen mukaisena "kiireenä" ja "toimikaa nopeasti, rahaa on rajallisesti" ja " tukirahat ovat kohta loppumasta, pitäkää kiirettä" jne.
Hallituksessa tajuttiin se totuus, että se VÄHÄVARAINEN saikin hyvän edun kun hävitti sen muutaman satasen koslansa josta valtio tarjosi 2000€!
Jokatapauksessa kampanja toteutti tavoiteensa ja liikenteestä poistu vanhoja autoja! Onneksi tilalle ei tullut lisää autoja jatkamaan ongelmaa!
Ilmaston lämpenemiseen ei liikenne ole lähelekkään samoissa mitoissa kuin rikkipäästöt joka pääasiallinen (95%) syy lämpenemiseen!
Hallituksen suuri vedätys on ratkennut!
15
301
Vastaukset
- Anonyymi
ei köyhät hyödy mitään romutuspalkkiosta..ostavan entistä vanhempia autoja...
parempi kun ei omista autoa ollenkaan ja käyttää rahat rentomatkustamiseen,,
jokaisella on varaa ostaa polkupyörä ..- Anonyymi
No 2000€ maksavaa sähköpyörää ei köyhät osta ilman tukea eli köyhät vain hyötyvät joka myrkkyä hallitukselle ja siksi tuli lopetetan sähköpyörän hankintaan!
Miksi et asiaa halua tajuta vaan elät kuplaasi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No 2000€ maksavaa sähköpyörää ei köyhät osta ilman tukea eli köyhät vain hyötyvät joka myrkkyä hallitukselle ja siksi tuli lopetetan sähköpyörän hankintaan!
Miksi et asiaa halua tajuta vaan elät kuplaasi?Normaalin fillarin ilman sähköä saa satasilla eikä fillarissa sähköä tarvitse. Ja fillareita saa ostettua käytettynäkin halvalla.
- Anonyymi
velakainen suomi.. lisää vaan velkaa..pääasia että rikkaat saa uudet autot
- Anonyymi
Ja lisää rahaa puolustamaan niitä.
- Anonyymi
Sellainen joka on käyttänyt romutettavaa autoa EI OLE RIKAS !!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellainen joka on käyttänyt romutettavaa autoa EI OLE RIKAS !!!
eikä köyhällä varaa ottaa velkaa kun ei ole töitäkään...keskituloiset voi vaihtaa uuden auton mutta heillä on varaa ostaa ilman avustuksia..
- Anonyymi
Missä se vedätys on?
Romutuspalkkion tarkoitus on siirtää autoilua fossiileistä sähköön. Miten tuo sähköfillari auttaa tässä asiassa?
Sitäpaitsi ei se 2000e mikään iso raha ole fillarista joten jos on varaa autoon niin ilman romutuspalkkiotakin on varaa sähköfillariin. Jos ei muuten niin jättää ne nortit ja viinat osttamatta vuodeksi.- Anonyymi
mistä valtio meinaa ottaa nuo romutusrahat kun verokirstu on tyhjä..maa ja metsätalous alkaa nyt yskimään ja se on paha enne tulevaisuudesta...
- Anonyymi
Vielä enemmän saastuttamista vähentää jos vaihdetaan auto sähköfillariin. Itse asiassa kaikkein eniten pitäisi tukea niitä, jotka luopuvat kokonaan autosta, jos oltaisiin loogisia.
"Romutuspalkkion tarkoitus on siirtää autoilua fossiileistä sähköön."
Koko tämä väite on pelkkää valehtelua. Romutuspalkkion todellinen syy on autovalmistajien ja autokauppiaiden tukeminen. Poliitikot ovat ammattimaisia huijareita, joten heidän paskapuheisiinsa ei voi luottaa.
Lisäksi romutuspalkkion saisi myös bensa-autoihin, jos niiden päästöt ovat riittävän alhaiset. Itse asiassa päästöraja olisi tällä kertaa niin paljon korkeampi kuin viimeksi, että tuollaisia bensa-autoja on aika paljon myynnissä.
- Anonyymi
Rasittava kulutus elämä taakkana monella sukan kuluttajalla.🧟
- Anonyymi
on se.
no ei taida moni vastasyntynyt tietää minkälaista elämää on todellisuus kun kasvaa aikuiseksi.. työtä niska limassa, sotaa, katkeruutta, vihaa, itkua , kyyneleitä. sairauksia läheisten menetyksiä , perintö riitoja .,jne...ilon päiviä ei ole todellisuudessa montakaan, silti synnytään :?
- Anonyymi
ei muutako auto vaihtoon ja osamaksut vetämään...valtio leikkaa taas loppuvodesta jostain ja antaa autonvaihtoon rahat....lisäpudjettia huutaa ja kuutosta silmään
- Anonyymi
Missä se vedätys nyt sitten oli?
- Anonyymi
osakkeen omistajille rahaa... pörssen pörssen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23514914
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212267Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?401892- 1771375
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes981281- 281179
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81754Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718