MINä OSAAN LAITTAA RUOKAA!

Sano vaan mita...

Hallussa on

a) itamaiset ruoat

b) "perinteiset" ruoat

c) drinkit

f) jalkkarit...

jne, jne...
12713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mun erityisintressini ovat

- välimeren 0% calorie ruoka (kala, seafood, vihannekset, valkoviinimarinaadit)

- modernit vege-cross cookingit (etniset mixit eli riisin ja nuudelin eri muodot ja wok systeemit)

- pohjoiseurooppalainen tuhti välipala-aamiaisperinne, tosin vähärasvaisena ja laktovegenä (juustofriikki kun olen ja tällä sä jaksat iltapäivään, olen myös vihreän teen lipittäjä)

- vanhat hienostojälkiruoat (paljon ja överiksi on motto makeuden suhteen: hyvä esim. hovidessert jossa marenkeja, kermavaahtoa, uunijäätelökakkua, virtaavat kastikkeet symbolisoivat vaurautta)

- en syö elääkseni vaan elän osittain syödäkseni, osittain rakastellakseni ja osittain humaltuakseni viinistä ja puutarhakukista..Hedonistinen motto peräisin ns. paremman väen ajoilta. Mikä ravintokolmio??

- olen tiukka sääntöjen suhteen: tiettynä vuodenaikana siihen kuuluvaa jne. Syksyllä kanttarellijuhlat olisivat MUST, kesällä puutarhavadelmat.

Äänestä
  • Ns hienostojälkkärini ovat germaanisia. Ne ovat erilaisia eri puolilla maapalloa. Briteissä enemmänkin paksuja kakkuja, lämmintä soosia, sellaista sateisen päivän lämmittäjää. Ranskassa..Hm? Ehkä käsintehtyjä minileivoksia..Pétit Foureja. Italiassa jäätelö ja tiramisupatentti, mutta en tiedä mitä Mussoliini söi.

    Saksalaishienoston jälkiruoat näyttävät esteettisiltä tarjottimilla. Ne ovat koristeellisia ja aika sokerisia, karkkimaisia.

    Äänestä

a) Mikä on paras wokki (siis se astia) ja mitä et suostu käyttämään missään nimessä.

b) miten paistat ankanrinnan (siis sen isomman osan, en tarkoita aiguillettes)

c) Jätän väliin, sekoitukset eivät maistu

f) Mitä yhteistä mesimarjaparfaitilla ja hollandaisella.

Äänestä
  • Tuli mieleen c-kohdan kysymys:

    Mitä juomaa suosittelet kiinalaisen ruuan kanssa, mitä sushin.

    Äänestä

  • Mies kirjoitti:

    Tuli mieleen c-kohdan kysymys:

    Mitä juomaa suosittelet kiinalaisen ruuan kanssa, mitä sushin.

    Siis minullahan on tapana luoda ihan OMIA resepteja...! Joskus katson kirjasta vinkkeja, useimmiten IMPROVISOIN...esim. sovellan jotain "jannaa", mihin olen tormannyt ulkomaanmatkoillani.

    Siis ihan turha hakea tahan nyt jotain "kaavaa", jonka mukaan kokkaan...!

    Voi ei...

    Ruoanlaittohan on TAIDETTA.

    Äänestä

  • viestin aloittaja kirjoitti:

    Siis minullahan on tapana luoda ihan OMIA resepteja...! Joskus katson kirjasta vinkkeja, useimmiten IMPROVISOIN...esim. sovellan jotain "jannaa", mihin olen tormannyt ulkomaanmatkoillani.

    Siis ihan turha hakea tahan nyt jotain "kaavaa", jonka mukaan kokkaan...!

    Voi ei...

    Ruoanlaittohan on TAIDETTA.

    Taidettahan se on, mutta perusasiat olisi silti hyvä hallita. Esimerkiksi tuo ankanrinnan valmistaminen.

    Itsekin menen stockalle katsomaan mikä tällä kertaa on hyvää, sitten kokkailen jotain hauskaa.

    Äänestä

  • Mies kirjoitti:

    Tuli mieleen c-kohdan kysymys:

    Mitä juomaa suosittelet kiinalaisen ruuan kanssa, mitä sushin.

    sitä ne yleensä juo.. mut sä voit kokeilla vaikka maitoo :P

    Äänestä

  • kirjaviisas kirjoitti:

    sitä ne yleensä juo.. mut sä voit kokeilla vaikka maitoo :P

    Japanissa on sushi-baareissa jokaisen asikkaan kohdalla hana, josta tulee kiehuvaa vettä.
    Mukiin pistetään pussi vihreää teetä, siihen kiehuva vesi. Teen pitää olla laihaa.

    Kiinalaiselle ruualle pitää olla mieluiten mustaa teetä, sekin laihaa. Hieman hämmästyin kun korealaiset tuttavat opettivat tämän, mutta sopii erinomaisesti.

    Äänestä

Mmmmmmm...herkullista! Saako neidille(?) ehdottaa treffejä ;)

Äänestä

Vaikeaa näyttää olevan, ei se mitään. :-)

That lyf so short,
the craft so long to learne,
Th' assay so hard,
so sharp the conquerynge.

Äänestä
  • Siis ei OLLENKAAN vaikeaa, vaan LUOVAA...:)

    Äänestä

Mitäs tapahtuu kun sulle täräyttää hirven vasan ruokapöytään?

Kyllähän ruokaa laittaa jos ainekset on valmiina, mut entä sit kun ne pitää vielä aluks nylkeä tai kyniä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loistokokki(N) kirjoitti:

Sano vaan mita...

Hallussa on

a) itamaiset ruoat

b) "perinteiset" ruoat

c) drinkit

f) jalkkarit...

jne, jne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu