Venäjän mediassa leviää Ylen uutinen, jonka mukaan Suomessa nöyryytetään ukrainalaisia mansikanpoimijoita ja pidetään heitä orjuuden kaltaisissa olosuhteissa.
enäjän mediassa nostettiin esiin ukrainalaisen kommentit, joissa tämä ihmettelee ”kuinka tällaista orjatyötä voi olla olemassa kehittyneessä maassa”.
Ukrainalaisten kerrotaan työskentelevän mansikkapelloilla 15 tunnin pituisia päiviä, eivätkä he uskalla tuoda esiin kokemiaan epäoikeudenmukaisuuksia.
Suomalaisilla maatiloilla tapahtuva ukrainalaisten hyväksikäyttö ei ole uusi ilmiö. Maatalousyrittäjät tietävät erittäin hyvin, että ukrainalaisilla ei ole varaa valittaa tai nostaa ongelmia esiin.
.....mitä tuosta valittaa?
sehän on sitä paljon peräänkuulutettua "paikallista sopimista"!!!!
Venäjällä riemuitaan ukrainalaisten orjuuttamisesta Suomessa
3
183
Vastaukset
- Anonyymi
Stubb oli jo vuosikymmeniä sitten venäläisten verkossa. He taisivat nähdä jo silloin, että hänestä Venäjä saa helposti vedätettävän työjuhdan ja juuri he houkuttelivat Trumpin mukaan presidenttikilpaan . Varmastikin Trump sai myös Vahvaa taustatukea. Muutakin kuin Hillary Clintonin mustamaalauskampanjan. Sitten kyn Trump valittiin ensimmäisen kerran presidentiksi, Venäjällä oli suuret juhlat: "Uskomatonta että meidän mies tuli valituksi!"
- Anonyymi
rumppi on umpipelle!
töppötuppi taasen hölösuu! - Anonyymi
Putin on järjenjuoksultaan aivan toista luokkaa kuin Trumpp. Putin on kahdesti tavannut Tumpin kummallakin kerralla on vetänyt umppia kuin pässiä narussa.
Onhan se mallillaan kun Tumppia pitää kehua muin pikkulasta näin saadaan neuvotteluissa se selkävoitto.
Nytkin Putin kehaisi jos olisit ollut sinä presidenttinä Ukrainan sotaa ei olisi tullukkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.35511808Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko413527- 803116
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1122858- 932710
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam572566Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592476Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752344- 451501
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151488