Osallistuttava budjetti

Anonyymi-ap

Pellossa piti koristaa kuntakeskusta sillä kuntalaisilta kysytyllä budjetilla. Koska se työ alkaa. Ainakaan vielä ei ole tulosta tullut. Päinvastoin. Leikkaamaton ruoho rehottaa keskustassa. Kukkalaatikot on paiskottu sinne tänne ja leikkaamaton heinä ne peittää näkyvistä. Komeat veistokset on piilotettu merkillisiin paikkoihin ihmisten näkymättömiin. Kuka näissä on häärinyt arkkitehtinä?
Pello on ohikulkupaikka ja kulkija luo mielikuvan kunnasta ajellessaan kuntakeskuksen ohi. Nyt kunnantoimistolla herätys ja porukat töihin.

10

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olihan se mahdoton suunnitelma kunnanjohtajalla rakennuttaa 65 000 euron kahvila siihen Pyrevään. Onneksi oli siihen aikaan viisas elinkeinolautakunta joka torppasi tuon järjettömän homman. Mutta vähemmälläkin rahalla voisi kyläkuvaa somistaa jos vain on tahtoa.

      • Anonyymi

        Laitetaan koko rahalla pikkukullisia patsaita.


      • Anonyymi

        Niitä kahviloitahan on tarpeeksi jo


    • Anonyymi

      Pellon kyläkeskus on järkyttävää katottavaa, pusikoitunut vanhojen hoitamattomien "mökkien" keskittymä, hylättyjä liike- ja virastorakennuksia, tienvarsipusikot rehottaa, autohajottomo keskellä kylää. Maailmanlopun meininkiä.

      • Anonyymi

        No missäs se hajottamo sitten pitäisi olla?


    • Anonyymi

      Ottais pois sen hirviö lohen kuvatuksen kunnan talon edestä.Lapset saa traumoja siitä ja turistit nauraa millaisia kaloja pääkaupungissa on

    • Anonyymi

      Ritavalkea on surkea hiekkakuoppa, ei puita eikä suojaa missään. Ihme parakit viimeistelevät homman. Voisivat katsoa vaikka Kalajoelta mallia.

    • Anonyymi

      Kyllä tosiaan on ikävä kattoa tuota keskustaajamaa. Kovasti kunnanjohtaja hehkutti sitä kuinka nyt kääritään hihat ja laitetaan maisemat kuntakeskuksessa kuntoon. Tyhjää puhetta tämäkin kuten kaikki muutkin. Paljon tulee tekstiä suusta, mutta tietopuoli heikoilla ja nyt myös luottamus.

      • Anonyymi

        Maisemahan son huonoki maisema ja sitäpaitsi se häätyy alkaa hommiin jos häirittee itsellä ei kiinnosta ja omalla tapaa hyvä että on niinkö aavekaupunki


    • Anonyymi

      Muutenkin ylitornilaisten hommia retostella kauhniilla velkaraitilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      514
      8765
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      152
      6056
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      353
      5096
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4706
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      96
      4307
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4023
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3883
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1828
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1374
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe