Vanhusten olot hoivassa

Anonyymi-ap

Vanhusten hoito sakkaa joka paikassa ja varsinkin nyt, kun aluevaltuuston ihmiset ja Lapha sählää sillä saralla. Koko ajan näyttää pahemmalta. Lehdissä ollut artikkeli Muurolasta, mikä ei lainkaan sovi ikäihmisten palvelupaikaksi, nyt Sodankylässä toinen asukas pahoinpiteli vanhuksen ja pitkin vuotta on uutisoitu useita kertoja kuinka kyydit ei pelaa ikääntyvien sairaalakäynneillä.

Näitä taatusti tapahtuu enemmänkin, kun yritetään peitellä tapahtumia ja salataan pienemmät jutut sekä läheltäpiti-tilanteet. Tiedä, että muistisairaan käytös voi olla monesti ennalta-arvaamatonta ja ihan koko ajan kaikkia asukkaita ei voi pitää silmällä.

Lehtijutussa kerrottiin, että asukkaissa on heitä jotka tarvitsevat kahden hoitajan työpanoksen yhtä aikaa ja tuolloin muut asukkaat jäävät keskenään ilman valvontaa.
Samoin jos suihkutat asukasta kylpyhuoneessa, et millään näe mitä sillä aikaa muut touhuaa. Pieni lisäys hoivahenkilöstöön korjaa tilannetta.

Lisäksi artikkelissa mainittiin ettei kyseinen paikka ole hyvä muistisairaiden hoivapaikaksi vaan Nutukas, mitä ollaan lakkauttamassa, olisi huomattavasti parempi. Tuollaista jälkeä siitä syntyy, kun päättämässä ovat osaamattomat ja asioista mitään tietämättömät. Suututtaa ja pelottaa omaisten ja ikääntyvien kohtalo, rakentaneet hyvinvointivaltion työllään ja kasvattaneet tämän päivän veronmaksajat ja tuossako palkka. Hävetkää päättäjät jos edes osaatte.

7

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo päättäjät pitää pakottaa jalkautumaan muutamaksi päiväksi hoitolaitoksiin katsomaan mikä meno niissä on. Jospa edes yhdellä päättäjällä silmät aukeaa.
      Se on niin helppoa täysin tietämättöminä tehdä huonoja päätöksiä.

    • Anonyymi

      Tämän lehtijutun vanhus olisi taatusti jäänyt kipuineen kärsimään ja hoitamatta jos omainen ei olisi puuttunut asioihin. Moni muistisairas ei osaa kertoa kivuistaan ja sitten ihmetellään miksi on esimerkiksi levoton. Aina, kun ikäihminen kaatuu tai joutuu pahoinpidellyksi niin täytyy katsoa tarkkaan onko aiheutunut lääkärin hoitoa vaativia vammoja.

    • Anonyymi

      Ainaski ennen mainostettiin lehdissä ja tv:ssä tanssinrytkytystä vanhustentaloissa Sodankylässä. Poisko ne on heittänyt semmoset touhut?

    • Anonyymi

      Vanhushoiva on huonosti hoidettu ja ikääntyvät pidetään kotona mahdollisimman pitkään. Toki moni haluaa asua kotona, mutta silloin palveluja pitää tarjota ja huolehtia kokonaisvaltaisesti siitä, että ei ole heitteillejättö.
      Lapha on onnistunut huonosti monessa asiassa ja tänään tuli korkealta taholta huomautus vainajien kohtelusta Laphan alueella. Lääkäri ei voi todeta vainajaa kuolleeksi ja ehditään kuljettaa kylmiöön ennen kuin lääkäri käy asian hoitamassa ja se on lakien ja asetusten vastaista.
      Kyllä minua tympii nuo jokapaikan Ojala-Niemelät jotka tukkii aluevaltuustoon kokouspalkkioita keräämään eivätkä tiedä mistään mitään. Narsisteja joille tärkeintä olla esillä ja säheltää monessa paikassa ilman osaamista ja tietämystä. Häpeällistä.

      • Anonyymi

        ☝☝☝


    • Anonyymi

      Näissä pitää olla omaisten tarkkana, jos sellaisia on. Vanhukset saattaa virua päiväkausia märissä vaipoissa, ruokaa ei saa ja koko "hoito" on vain sitä että makuutetaan vanhusta vuoteessa.

      Vaipoissa esim hoitaja saattaa todeta, että ei tämä vielä AIVAN TÄYNNÄ ole, kyllä tänne vielä mahtuu... huh huh

      • Anonyymi

        JÖSSES


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2655
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2312
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      862
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      73
      833
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      793
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      93
      772
    Aihe