Kvantti on hiukkasteorian yleistämistä mikromaailmaan. Oikeasti asiat siellä eivät ole hiukkasia, dikotomisia, vaan voimia, liikettä ja aaltoliikettä, energiaa, säteilyä, kenttiä. Ja aika ja paikka ovat erilaisia kuin normaalissa, suurempien asioiden fysiikassa. Kvantti ei siis ole hiukkanen vaan energiakimppu ym. vain mikromaailmalle ominainen asia.
Tämä kaikki selittää kvanttiteoriaan kummallisuudet. Mikromaailman todellisuus on erilainen kuin luulemme. Teoriamme siitä ovat vasta alustavia.
Sama pätee kosmologian tason ilmiöihin mutta toisella tavalla. Pitäisi mallintaa suunnattoman suuri, kaiken käsittävä, ulkopuoleton, rajaton tila; universumi, kaikkeus, jolla ei ole alkua eikä loppua. Ja siihen galaksit ja niiden sisäiset ja väliset voimat, ja ne liikkumaan ja kehittymään tällaisessa tilassa ja ajassa.
Kvanttiteoria
3
<50
Vastaukset
Äärettömien asioiden sijasta pitäisi operoida pienimmän mahdollisen etäisyyden ja suurimman mahdollisen etäisyyden käsitteillä ja todellisuus kuvalla.
Kerrankin Ollilla jotain järkeä, kun hän toistaa ilmeisesti säieteorioista tai vastaavista oppimiaan asioita.
Mutta loppu on taas täyttä hölmöilyä "suunnattoman suurineen"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643225Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa992180- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132