Schubertin oktetto on lajityyppinsä suurimpia saavutuksia

Anonyymi-ap

Kreivi Ferdinand Troyer, arkkiherttua Rudolfin hovissa toiminut taitava amatööriklarinetisti , joka tilasi ystävältään Schubertilta kyseisen teoksen edellytti, että sen tuli olla Beethovenin septeton kaltainen sävellys, sekä kevyt että viihdyttävä luonteeltaan, mutta Schubert, nero kun oli, saattoi unohtaa teoksen funktioltaan viihdyttävän divertimento luonteisen käyttötarkoituksen tai luomisprosessissa tarkoituksista suhteineen puhdas musiikillinen äly alkoi toimia intuitiivisesti oman joustavuutensa varassa älyn omia päämääriä seuraten, Schubertin oltua siten vaistomaisen välttämättömyyden johtama, eikä säveltäjänero teostaan luotuaan kyennyt kätkemään sisimpiä tuntojaan teoksen ihmisolennon sielunmaisemia luotaavasta romanttisesta sävelkielestä, vaan valoi siihen siinä määrin objektivoitua tunnetta, kuin älyn puhtaus maailman kirkkaana kuvastimena edellytti, ja siksi sille on ominaista tunneilmaisun rikas kirjo, joka liikkuu affektien laajalla asteikolla, toisin kuin monet muodoltaan sen kaltaiset klassismin aikakauden pöytämusiikiksi sävelletyt serenadi-ja divertimentotyyppiset sävellykset, jotka olivat muotonsa ja rakenteensa puolesta sen edelläkävijöitä, aivan kuten Mozartin suuri Es-duuri jousitrio divertimento muodoltaan Beethovenin septeton esikuvana, sillä poikkeuksella ja erotuksella, että siinä missä Beethovenin nuoruudenteoksessa henkinen kapasiteetti on suuresti kutistunut häntä vanhemman mestarin Mozartin kamarimusiikillisesti huipputasoiseen kypsään mestariteokseen verrattuna, on Schubertin teoksessa sisäinen panos päinvastoin kasvanut ihailemansa vanhemman säveltäjän divertimentotyyliseen septettoon verrattuna eksponentiaalisesti ja saavuttanut sellaisia sielullisia alueita, jotka divertimentomusiikille ovat yleensä tuntemattomia, hurmioituneessa ja lähes ilmestyksenomaisessa sävelkielessään. Beethoven oli itsekin harmissaan septeton saavuttamasta suuresta suosiosta, siksi että hänen tyylinsä suuresti kehittyi ja kypsyi ajan myötä, kun wieniläisten maku taas pysyi muuttumattomana.

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      moi kunnioitan sun tapaa analysoida musaa mut itte en lähde tohon linjalle että tunnetasoltaan syvempi musa olisi automaattisesti parempaa.

      terveisin juha

      • Anonyymi

        Musiikkikirjailijat ja musiikkitieteilijät usein viittaavat esim. Mozartissa, Beethovenissa tai Schubertissa kypsissä teoksissa ilmenevään syvyysperspektiiviin, jota varhaisissa teoksissa ei vielä ole. Paremmuutta voidaan arvioida muillakin kriteereillä, mutta eräs Mozart kirjan kirjoittaja kysyy retorisesti, että mihin sitten ylisummaan tarvitsisimme musiikkia, ellei se tyydyttäisi emotionaalisten kokemusten tarvetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Musiikkikirjailijat ja musiikkitieteilijät usein viittaavat esim. Mozartissa, Beethovenissa tai Schubertissa kypsissä teoksissa ilmenevään syvyysperspektiiviin, jota varhaisissa teoksissa ei vielä ole. Paremmuutta voidaan arvioida muillakin kriteereillä, mutta eräs Mozart kirjan kirjoittaja kysyy retorisesti, että mihin sitten ylisummaan tarvitsisimme musiikkia, ellei se tyydyttäisi emotionaalisten kokemusten tarvetta.

        Rekisterisääntely, äänenkuljetuksen puhtaus ym. sellaiset hyveet, joita barokin musiikissa on, miellyttivät Glenn Gouldia, ja siksi hän piti lapsi Mozartin musiikkista enemmän kuin tämän neron suurista mestariteoksista.


      • Anonyymi

        Se riippuu ihan siitä mitä musiikilta tai sen potentiaalisesti tunnetasolla tekemältä vaikutukselta odotat. jos viihdyttämisfunktio on se juttu, jonka takia minäkin naperona iskelmää kuuntelin, niin sitten, mutta "nautimme Mozartin aivan Beethovenin kohdalla erään ihmisen katastrofin sublimoinnista ja koemme katharsiksen".


    • Anonyymi00005

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8406
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      503
      7676
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      223
      5724
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      99
      4805
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4674
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      171
      4526
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4236
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe