Mikä säveltämisessä on kaikkein problemaattisinta?

Anonyymi-ap

Runsaat 40 v. taidemusiikkia kuunnelleena ja suurten säveltäjänerojen tuotantoon perehtyneenä olen pannut merkille, että monien nerojen yhteisenä piirteenä on paitsi oman persoonallisen sävelkielen muotoutuminen ja ns. oman äänen löytyminen, johon liittyy ilmaisukielen kypsyminen ja syventyminen ja teknisten keinovarojen ja sävellystaidon suveereni hallinta ja osaamisen luontevuus, sekä näkemyksellisyys, ts. visionäärisyys, jota ilman säveltäminen on rutiininomaista toimintaa.

Mutta usein todellinen nero saattaa olla myös jonkin täysin uuden musiikillisen tyylikauden airut ja tiennäyttäjä, josta tulee suuri esikuva muille suurille säveltäjille, jotka ammentavat innoitusta tämän jättämästä perinnöstä.

Hankalinta säveltämisessä lienee säveltäjän mielessään kuuleman soivan äänikuvan siirtäminen staattiseksi elementiksi nuoteiksi nuottipaperille vaivattomasti luettavaan muotoon niin, että se vastaa myös sitä sointivaikutelmaa joka säveltäjällä siitä itsellään on.

On kuitenkin tavallaan paradoksaalista, että W A Mozart, musiikinhistorian suurin säveltäjänero, joka ei varsinaisesti uudistanut aikansa musiikillista sanastoa tai kielioppia, tai luonut varsinaisesti joistakin jo romantiikkaa enteilevistä molli-sävyistä huolimatta täysin uutta musiikillista tyyliä, hylkäsi nuoruudentuotannossaan viljelemät barokkihyveet, rekisterisääntelyn ja kvartetin omaisen puhtaan äänenkuljetuksen toteuttaessaan ja luodessaan efektejä, visioita ja ideoita, oli kuitenkin Haydnin ohella, paitsi uuden sinfonisen yhtenäisyyden ja kiinteyden, sekä arkkitehtonisen muotosuunnittelun edelläkävijä, mm. luomalla omintakeisia muotorakenteita ja moduloimalla runsaasti pianokonsertoissaan kaukaisiinkin sävellajeihin ja tuomalla entistä enemmän esiin uutta temaattista ainesta, mutta ennen kaikkea toi uuden emotionaalisen ulottuvuuden musiikkiin, jota kukaan muu ei ennen häntä ollut milloinkaan ennen saavuttanut.

8

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hyvä pointti että mozart loi tunnetta musaan muiden hyvyidensä lisänä.


      juha

      • Anonyymi

        Se onkin suuri mysteeri minulle miten Mozartinkin musiikki, joka on valettu niin lujaan klassiseen muotorakenteeseen, kuin esim. sonaattimuotoon tai rondomuotoon tai johonkin muuhun tutkijoiden keskuudessa erilaisia tulkintoja aiheuttaviin omintakeisia muotoiluperiaatteita seuraaviin muotorakenteisiin, voikaan kyetä ilmaisemaan ja ylimalkaan musiikin fysikaalista ilmiötä ajatellen ääniaaltojen kuuloelimessä aiheuttaman värähtelyn transformoitumisena niin kokonaisvaltaisiksi ja täysin olemuksen valtoihinsa ottaviksi tunnetiloiksi, jos siihen kuuntelija kykenee, että jopa musiikki soivana materiana katoaa täysin kuuluvista kuulohavainnosta, ja siihen valettu objektivoitu tunne heijastuu tajunnassa puhtaan mielteen alueelle ja täyttää sen emotionaalisella voimalla ja hehkulla, ja "tiedoitsevasta tulee tiedoitsemisen puhdas subjekti".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se onkin suuri mysteeri minulle miten Mozartinkin musiikki, joka on valettu niin lujaan klassiseen muotorakenteeseen, kuin esim. sonaattimuotoon tai rondomuotoon tai johonkin muuhun tutkijoiden keskuudessa erilaisia tulkintoja aiheuttaviin omintakeisia muotoiluperiaatteita seuraaviin muotorakenteisiin, voikaan kyetä ilmaisemaan ja ylimalkaan musiikin fysikaalista ilmiötä ajatellen ääniaaltojen kuuloelimessä aiheuttaman värähtelyn transformoitumisena niin kokonaisvaltaisiksi ja täysin olemuksen valtoihinsa ottaviksi tunnetiloiksi, jos siihen kuuntelija kykenee, että jopa musiikki soivana materiana katoaa täysin kuuluvista kuulohavainnosta, ja siihen valettu objektivoitu tunne heijastuu tajunnassa puhtaan mielteen alueelle ja täyttää sen emotionaalisella voimalla ja hehkulla, ja "tiedoitsevasta tulee tiedoitsemisen puhdas subjekti".

        Sonaatti muoto kehittyi ja sai nimensä siitä kun Mozart ja kumppanit konsertti illan lopuksi kapakkaan mennessä toisilleen totesivat että olen ihan naatti, eli englanniksi i'm so naatti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sonaatti muoto kehittyi ja sai nimensä siitä kun Mozart ja kumppanit konsertti illan lopuksi kapakkaan mennessä toisilleen totesivat että olen ihan naatti, eli englanniksi i'm so naatti.

        Sävellykseen sopivan sävellystekniikan ja sävellystyylin valinta voisi olla myös aika problemaattista sävellystyötä tehdessä varsinkin nykyaikana, kun miltei jokainen säveltäjä suosii erilaista sävellystyyliä, eikä tyylillinen spectrum ole niin suppea, kuin menneinä vuosisatoina, jolloin vallalla oli jonkinlainen romanttinen yleistyyli, linqua franca, jota kaikki säveltäjät noudattivat sävellystyössään ilman siihen liittyvää pohdintaa ja vallinnan vaikeutta ajallemme ominaisessa tyylien sulatusuunissa, ja joka voi myös lyödä polystylistisen leiman otsaan säveltäjälle, mikäli hän ei johdonmukaisesti seuraa tuotannossaan jotain vakiintunutta tyylisuuntaa, vaan poukkoilee useiden erilaisten suuntien välillä säveltäjäidentiteettiään löytämättä.


    • Anonyymi

      Nuotteja voi kirjoittaa peräkkäin samalla tavalla kuin kirjaimia. Joku käsittää jonkun litanian taiteeksi, joku toinen hölynpölyksi. Ei tuohon silmiä ja korvia kummempaa tarvita. Kieliäkin on pilvin pimein ja murteita vielä enemmän. Pääasia, että kauppa käy.

      • Anonyymi

        On käsittämätöntä, että monien merkittävimpien, aikanaan runsaasti esitettyjen ja vaikka suppeammassakin musiikkitietosanakirjassa hakusana-artikkelein esiteltyjen säveltäjiemme keskeisiä suurteoksiakaan ei juuri taltioida sen enempää kantanauhalle, jota esim. professori-säveltäjä Salmenhaara kummasteli Finlandia palkitussa musiikkikirjassaan, kuin kaupallisille äänitteillekään. Ei suomessa, eikä myöskään suurimpien ylikansallisten levy-yhtiöiden tuottamilla äänitteilläkään. Näin on asia, vaikka kaikkien muiden maailman maiden, paitsi suomen musiikkikulttuuria edustavat harvinaisemmatkin säveltäjänimet niille kyllä jostain syystä kelpaavat, kuten vaikka Naxoksen valtaisan mittavaa katalogia silmäilemällä huomaa. Ja vain musiikkikirjoista, vanhojen sanomalehtien kritiikeistä ja jostain internetistä voi lukea suomalaisten vähemmän tunnettujen säveltäjien teoksista, joihin ei kuitenkaan voi äänitteillä tutustua. Miksi niiden esittely on niin tärkeää, jos niitä ei pääse milloinkaan kuuntelemaan?


    • Anonyymi

      Yhtäältä yliylevöitynyt haihattelu, toisaalta banaali kooma, ollaan pihalla kuin lintulaudat.

    • Anonyymi00008

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8364
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      479
      7612
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      221
      5692
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      96
      4752
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4644
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      109
      4486
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      156
      4447
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4365
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      13
      4202
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe