...mä vai mun kaikki kaverit! Meillä on siis erimiellisyyksiä PESIS- SÄÄNNÖISTÄ. Tai säännöstä.
Mun mielestä KUNNARI ON = jos pääsee omalla lyönnillä kolmoselle voi vaikka kontata kotio.
Muitten mielestä kunnari on vasta JOS on päässyt omalla lyönnillä kolmoselle viellä kotio!
Kuka on väärässä? Mielestäni olen oikeassa...olenko?
Kuka on väärässä?????????????
4
7011
Vastaukset 4
- Sam
Ohessa suora lainaus osoitteesta pesisnetti.pesis.fi (linkki 'säännöt'):
"Jos lyöjä omalla osutulla lyönnillään saapuu säännönmukaisesti 3-pesälle, eikä häntä ole yritetty polttaa välipesille, hän tekee kunniajuoksun. Kunniajuoksun tehnyt pelaaja jää 3-pesälle yrittämään tuplajuoksua. Tuplajuoksua hän voi yrittää välittömästi, kun pallo on käynyt kotipesässä olevan ulkopelaajan hallussa. Jos kunniajuoksun tekijä ohittaa edellään etenevän, joka saapuu hänen jälkeensä säännönmukaisesti 3-pesään, kunniajuoksun tehnyt pelaaja ei saa yrittää tuplajuoksua, mutta ei myöskään pala, vaan hän siirtyy kotipuolelle, ohitetun pelaajan jäädessä 3-pesälle"
Toivottavasti selvensi. Ensi kerralla kannattaa myös etsiä ihan evrekasta, googlesta tai jostain muusta hakukoneesta ihan hakusanalla (tässä tapauksessa esim. pesäpallo)...
S- tekstiä
43 § Jos lyöjä omalla osutulla lyönnillään saapuu säännönmukaisesti 3-pesälle, eikä häntä ole yritetty polttaa välipesille, hän tekee kunniajuoksun.
Kunniajuoksun tehnyt pelaaja jää 3-pesälle yrittämään tuplajuoksua. Tuplajuoksua hän voi yrittää välittömästi, kun pallo on käynyt kotipesässä olevan ulkopelaajan hallussa.
Yleensä vain 3-taipaleelle omalla lyönnillään ehtinyt juoksija voi tehdä kunniajuoksun, vaikka hän etenisikin osittain heiton aikana.
Jos kotipesässä syötetään seuraavalle lyöjälle ennenkuin juoksija on 3-pesällä, kunniajuoksua ei synny.
Jos kunniajuoksun tekijä ohittaa edellään etenevän, joka saapuu hänen jälkeensä säännönmukaisesti 3-pesään, kunniajuoksun tehnyt pelaaja ei saa yrittää tuplajuoksua, mutta ei myöskään pala, vaan hän siirtyy kotipuolelle, ohitetun pelaajan jäädessä 3-pesälle.
Samoin jos kunniajuoksun tehnyt pelaaja loukkaantuu saapuessaan 3-pesälle, hänet poistetaan pesältä, eikä paloa synny. Jos loukkaantumisen on aiheuttanut ulkopelaaja, voidaan vaihtopelaaja sijoittaa suoraan 3-pesälle.
- Piitu
jos /kun omalla lyönnillä pääsee kolmospesälle. Ja jos kolmospesältä pääsee vielä juoksun arvoisesti kotipesään niin saa tuplajuoksun.
- Harrastajapesis
Oot oikeassa👍👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551075- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 41578
- 48571
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19461kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459