Kuka on väärässä?????????????

...mä vai mun kaikki kaverit! Meillä on siis erimiellisyyksiä PESIS- SÄÄNNÖISTÄ. Tai säännöstä.
Mun mielestä KUNNARI ON = jos pääsee omalla lyönnillä kolmoselle voi vaikka kontata kotio.
Muitten mielestä kunnari on vasta JOS on päässyt omalla lyönnillä kolmoselle viellä kotio!
Kuka on väärässä? Mielestäni olen oikeassa...olenko?
47030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ohessa suora lainaus osoitteesta pesisnetti.pesis.fi (linkki 'säännöt'):

"Jos lyöjä omalla osutulla lyönnillään saapuu säännönmukaisesti 3-pesälle, eikä häntä ole yritetty polttaa välipesille, hän tekee kunniajuoksun. Kunniajuoksun tehnyt pelaaja jää 3-pesälle yrittämään tuplajuoksua. Tuplajuoksua hän voi yrittää välittömästi, kun pallo on käynyt kotipesässä olevan ulkopelaajan hallussa. Jos kunniajuoksun tekijä ohittaa edellään etenevän, joka saapuu hänen jälkeensä säännönmukaisesti 3-pesään, kunniajuoksun tehnyt pelaaja ei saa yrittää tuplajuoksua, mutta ei myöskään pala, vaan hän siirtyy kotipuolelle, ohitetun pelaajan jäädessä 3-pesälle"

Toivottavasti selvensi. Ensi kerralla kannattaa myös etsiä ihan evrekasta, googlesta tai jostain muusta hakukoneesta ihan hakusanalla (tässä tapauksessa esim. pesäpallo)...

S

Äänestä
  • 43 §   Jos lyöjä omalla osutulla lyönnillään saapuu säännönmukaisesti 3-pesälle, eikä häntä ole yritetty polttaa välipesille, hän tekee kunniajuoksun.

    Kunniajuoksun tehnyt pelaaja jää 3-pesälle yrittämään tuplajuoksua. Tuplajuoksua hän voi yrittää välittömästi, kun pallo on käynyt kotipesässä olevan ulkopelaajan hallussa.
    Yleensä vain 3-taipaleelle omalla lyönnillään ehtinyt juoksija voi tehdä kunniajuoksun, vaikka hän etenisikin osittain heiton aikana.

    Jos kotipesässä syötetään seuraavalle lyöjälle ennenkuin juoksija on 3-pesällä, kunniajuoksua ei synny.

    Jos kunniajuoksun tekijä ohittaa edellään etenevän, joka saapuu hänen jälkeensä säännönmukaisesti 3-pesään, kunniajuoksun tehnyt pelaaja ei saa yrittää tuplajuoksua, mutta ei myöskään pala, vaan hän siirtyy kotipuolelle, ohitetun pelaajan jäädessä 3-pesälle.
    Samoin jos kunniajuoksun tehnyt pelaaja loukkaantuu saapuessaan 3-pesälle, hänet poistetaan pesältä, eikä paloa synny. Jos loukkaantumisen on aiheuttanut ulkopelaaja, voidaan vaihtopelaaja sijoittaa suoraan 3-pesälle.

    Äänestä

jos /kun omalla lyönnillä pääsee kolmospesälle. Ja jos kolmospesältä pääsee vielä juoksun arvoisesti kotipesään niin saa tuplajuoksun.

Äänestä

Oot oikeassa👍👍

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jepa kirjoitti:

...mä vai mun kaikki kaverit! Meillä on siis erimiellisyyksiä PESIS- SÄÄNNÖISTÄ. Tai säännöstä.
Mun mielestä KUNNARI ON = jos pääsee omalla lyönnillä kolmoselle voi vaikka kontata kotio.
Muitten mielestä kunnari on vasta JOS on päässyt omalla lyönnillä kolmoselle viellä kotio!
Kuka on väärässä? Mielestäni olen oikeassa...olenko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu