Pablo Durmaz, 39, sanoo suorat sanat villeistä takseista.
Anonyymi-ap
2025-08-10 15:57:38
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/8752551
Taksi Helsingin kuljettaja Pablo Durmaz, 39, sanoo suorat sanat villeistä takseista.
– Kuljettajat höpöttävät jostain rasismista, mutta minäkin olen ulkomaalaistaustainen. Nykyinen tilanne on täysin itseaiheutettua.
Hän viittaa ns. villien taksien kuljettajiin, joista jotkut ovat pitäneet Asema-aukiolta häätämistään rasisitisena tekona.
Durmaz uskoo ennakkoluulojen taustalla olevan villien taksien kohtuuttomat hinnat ja yhteisten sääntöjen rikkomisen, jotka luovat epäluottamusta.
– Nykyään on niin, että kun yksi mokaa, kaikki leimataan. Edustan kuitenkin tiettyä etnistä ryhmää, ja yritän edustaa sitä parhaalla mahdollisella tavalla.
Durmaz on syntynyt Suomessa. Hänen vanhempansa ovat Turkista.
Durmaz aloitti taksin ajamisen koronan jälkeen.
Hän on myös kohdannut ennakkoluuloja alalla ja kertoo tilanteen pahentuneen taksilainsäädännön vapauttamisen jälkeen.
– Kun tolpalle tulee kantasuomalainen kuljettaja, niin on pomminvarmaa, että hän lähtee siitä ensimmäisenä.
Taksi Helsingin kuljettaja Pablo Durmaz, 39, sanoo suorat sanat villeistä takseista
12
187
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi teit tämän aloituksen?
Luuletko, että kukaan muu ei osaa lukea lehtiä netissä kuin sinä?- Anonyymi
Yhteiskunta
Maahanmuutto
Kovaa peliä etninen värinä espoossa
Anonyymi-ap
2025-08-10 15:54:02
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/bussikuskin-ja-nuoren-asiakkaan-potkunyrkkeilytappelu-tallentui-videolle-keskella-espoota/9202096
Bussikuskin ja nuoren asiakkaan potkunyrkkeilytappelu tallentui videolle keskellä Espoota
PS. ei ne bussihommatkaan ole niin mustavalkoisia asioita? - Anonyymi
oletko vihervassari kun kiehahti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oletko vihervassari kun kiehahti?
Kenellä kiehahti? Sinulla siis?
Lause alkaa isolla kirjaimella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenellä kiehahti? Sinulla siis?
Lause alkaa isolla kirjaimella.https://keskustelu.suomi24.fi/t/19046643/perussuomalaiset-sulkivat-miilukorven-vastaanottokeskuksen#comment-137006935
hyviä asioita tapahtuu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenellä kiehahti? Sinulla siis?
Lause alkaa isolla kirjaimella.sulla elämässä vain älliä ja veetä? oletko se moktar gubta suomi24?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sulla elämässä vain älliä ja veetä? oletko se moktar gubta suomi24?
Sinun korvien välissä on moktar gubta. Milloin opit nuo kaksi sanaa? Mahdat olla ylpeä siitä, että osaat kirjoittaa moktar gubta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun korvien välissä on moktar gubta. Milloin opit nuo kaksi sanaa? Mahdat olla ylpeä siitä, että osaat kirjoittaa moktar gubta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18515791/maahanmuuttokriittisyys-johtaa-vihaan
googlaa= moktar gubta suomi24
eikö ole vihannostatusta? SDP se kehuu-hih - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun korvien välissä on moktar gubta. Milloin opit nuo kaksi sanaa? Mahdat olla ylpeä siitä, että osaat kirjoittaa moktar gubta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18545064/mika-on-moktar-gubda
hih
- Anonyymi
Niin mikä näiden ÄO on taksinkuljettajilla? Voisitko aloittaja ottaa siitä selvää.
- Anonyymi
Kun aloittaa nuorena miehenä taksinkuljettajaksi, ja se jatkuu vielä keski-ikäisenäkin, niin sanoisin, että siinä ei ole kovinkaan kehityskelpoinen yksilö.
Mites nää Rovaniemen taksinkuljettajat, ovatko kouluttautuneet mihinkään muuhun. Jokainenhan osaa ajaa autoa.
Vai pyöriikö se elämä siellä alapäässä ja yläpäässä ei ole toimintaa? - Anonyymi
Rovaniemen taksisuharit ne vasta pöljää porukkaa ovatkin. Istuvat päiväkaudet juna asemalla keräämässä kymppejä velkasissa autoissaan ja taloustiedot näyttää miinusta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä
Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod3311966Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty
niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul361815Voi minkä rikoksen teki
Kunnosti ihan pa..akuntoon päässeen tien ilman ELYn lupaa. Kyllähän se nyt viranhaltijaa kirpasee. Sellainen yritteliäis581291Torniolainen Tiiliä lukemaan
Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.21126- 761103
Mitä olen tehnyt
Mitä pahaa olen sinulle tehnyt? Rakastuin ja en pysty unohtamaan Miksi teet tämän minulle? Yritä ymmärtää, vaikka olet731017Tuon sinulle jännitystä
Siksi pidät minusta. Tiedämme molemmat, että meistä ei voi tulla mitään todellista.107971Pitkään kestänyt ihastuminen
Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen90928Kumpa kaikkeen vois palata
Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin7869Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.
Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain157823