Donald Trumpilla on jonkinlainen alkeellinen usko Jumalan olemassaoloon, ja hän kuuluu presbyteeriseen seurakuntaan, mutta kristinuskosta hän ei tiedä mitään. Eräässä haastattelussa häneltä kysyttiin, onko hän pyytänyt Jumalalta syntejään anteeksi. Trump vastasi, ettei ole, koska hän uskoo että voi korjata tekemänsä virheet suorittamalla seuraavalla kerralla asiat paremmin.
Hän myös kutsui ehtoollisleipää "crackeriksi", siis eräänlaiseksi välipalaksi, ja kerran kirkkovierailullaan asetti ehtoollisleipälautaselle nipun seteleitä kun luuli sitä kolehdiksi.
Lisäksi hän on antanut teettää oman "Trumpin Raamattunsa", jossa on kuningas Jaakon käännökseen liitetty tekstejä USA:n poliittisesta historiasta kuten itsenäisyysjulistus ja osa perustuslaista, isänmaallisia laulujen sanoituksia ym. Kirja on koristettu Yhdysvaltain kansallisilla symboleilla. Hän ei myöskään tunne yhtäkään Raamatun jaetta.
https://www.theguardian.com/us-news/article/2024/may/06/trump-bible-review
Trumpilla ei ole käsitystä kristinuskosta
13
109
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Mieki oon rikollinen pukki ja olen lestadiolainen ja syvästi uskova .
- AnonyymiUUSI
Ei kait Trumpilla ole oikein syvällistä käsitystä mistään muustakaan.
- AnonyymiUUSI
Se on kyllä totta.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Se on kyllä totta.
Sanovat ne, joilla ei itsellään ole minkäänlaista käsitystä mistään.
- AnonyymiUUSI
Ei tunne Raamattua?! Trumpin raamattuhan on syntynyt samanlaisena virkamiestyönä, kuin teologit kertovat syntyneen kristinuskon jumalankin, muutama vuosisata ennen ajanlaskun alkua.
Kaikki Trump teothan osoittavat mitä parhainta kristinuskon tuntemista!
Etenkin setelit ehtoollisleipälautasella - ehtoollisleipähän Jeesuksen syöntiriitistä on lasten uhriaterialta, ellei oltu lapsen hengen säästämisestä maksettu papeille, ja syntiopista hän vastaa Jeesuksen opetuksen sanoin - käytöstä korjataa.
Siinä tulee juuri kolme kaikista tärkeintä kohtaa esille.- AnonyymiUUSI
Ja syntikiristykset uhrauksena ja rahakorvauksin papeille on juutalaisessa uhrikultissa edelleenkin Saatanan tontilla, koska se omistaa helvetin.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ja syntikiristykset uhrauksena ja rahakorvauksin papeille on juutalaisessa uhrikultissa edelleenkin Saatanan tontilla, koska se omistaa helvetin.
Syntejä ei siis pyydetä Jumalalta anteeksi, vaan Jumala nimiseltä Saatanalta.
- AnonyymiUUSI
Järkyttävän saatanallista jumalanpilkkaa!
- AnonyymiUUSI
Luterilaisuus ei ole myöskään kristinuskoa, koska se on hylännyt Jumalan käskyt.
- AnonyymiUUSI
Ja sitten se jumalakin oli todellisuudessa Saatana. Voi, voi.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ja sitten se jumalakin oli todellisuudessa Saatana. Voi, voi.
Kävikö tässä nyt kuitenkin niin, että tuli rakennettua se talo hiekalle?!
- AnonyymiUUSI
Mutta Trump tukee suvaitsmattomuutta ja muuta konservatiivikristittyjen politiikkaa, mikä nosti hänet toiselle kaudelle.
Kenelle tuo oli uutinen? :D
Todellakaan Trump ei ymmärrä mitään sen enempää kristinuskosta kuin Raamatustakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle441721Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2831709- 231578
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71238Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101077Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii66986Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66935Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko13921