Olen jo iäkäs mies ja uskon omaavani melkoisesti kokemusta. Olen opiskeluitteni jälkeen ollut yrittäjä ja aikaa myöten myös menestynyt. Silti olen aina ollut "ystävilleni" perheineen ystävällinen ja tarvittaessa kykyjeni mukaan auttanut.
Ovat kyllä mielellään ottaneet avun vastaan , mutta tilanne on vain lisännyt heidän kateuttaan minua kohtaan? luullulle ystävälle kerrotut salaisuudet eivät ole pysyneet salaisuutena vaan viimeistään vaimilleen kertoneet, että älä kerro kellekkään. Heidän minulle kertomansa jutut taas ovat mieleni kassakaapissa. Tämä on johtanut siihen, että ystäviä ei ole. Muutaman olemassaolevan ns. kaverin kanssa olen varovainen. Elämäni ystävää en koskaan löytänyt.
Miksihän suomalaiset eivät osaa olla oikeita luotettavia ystäviä?
4
71
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Olen kokenut aivan samaa!
Siitä opin jo kauan sitten etten koskaan kerro kellekään mitään sellaista mikä ei saisi tulla kaikkien tietoon.
Pulinaa voi ihmisten kanssa keksiä vaikka tikusta, usein se onkin luotettavaa "small talk.ia.
Tietenkin kiinnostavimpien ihmisten kanssa voi jutella eri asioista laajalti, heidän tietopankkiaan on aina mukava raottaa. Ja osaavat olla kiinnostuneita minunkin osallistumisesta tarinointiin.
Mutta syvällisimmät asiat ovat just niitä; syvällisiä jotka säästän vain itselleni. - AnonyymiUUSI
Tämä kuuluu mielestäsi ikävä-palstalle?
- AnonyymiUUSI
Se johtuu pitkälti siitä, että ihminen joutuu usein pitkälle elämässään stressaamaan jo toimeentulonsa vuoksi, siksipä energia menee ihan perusselviytymiseen. Vanhemmat naiset voivat olla irti taloushuolistaan, mutta voivat olla pettyneitä miehiin elämässään ja ovat mielummin yksin.
- AnonyymiUUSI
Harmillista, että sinulle on käynyt näin.
Korviini karskahti kuitenkin muutamat kohdat.
Otsikossa yleistät. Itse olen tavannut valtavasti luotettavia suomalaisia.
Kertomuksesta iskee heti alkuunsa korvaan ylimielisyys. Se ominaisuus varmasti karsii potentiaalisia ystäviä.
Seuraavaksi olen kuulevinani, että mahdollisesti "väkisin" autat muita. Ja kuinka he ovat kateellisia sinulle? Narsistin tiedän tekevän tälläistä. Ja se on valtava punainen lippu.
On ihan normaalia, että elämän partnerille kerrotaan asioita. Itse en moista ainakaan ottaisi henkilökohtaisesti.
En tosiaan tunne sinua, mutta tälläisen arvion saan tekstistäsi. Toivottavasti kuitenkin vielä löydät kaverin. Meitä on joka lähtöön ja koskaan ei tiedä mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205313- 501371
- 11807
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 46752
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52747- 46744
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49736Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132725Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8724