Miksihän suomalaiset eivät osaa olla oikeita luotettavia ystäviä?

Anonyymi-ap

Olen jo iäkäs mies ja uskon omaavani melkoisesti kokemusta. Olen opiskeluitteni jälkeen ollut yrittäjä ja aikaa myöten myös menestynyt. Silti olen aina ollut "ystävilleni" perheineen ystävällinen ja tarvittaessa kykyjeni mukaan auttanut.
Ovat kyllä mielellään ottaneet avun vastaan , mutta tilanne on vain lisännyt heidän kateuttaan minua kohtaan? luullulle ystävälle kerrotut salaisuudet eivät ole pysyneet salaisuutena vaan viimeistään vaimilleen kertoneet, että älä kerro kellekkään. Heidän minulle kertomansa jutut taas ovat mieleni kassakaapissa. Tämä on johtanut siihen, että ystäviä ei ole. Muutaman olemassaolevan ns. kaverin kanssa olen varovainen. Elämäni ystävää en koskaan löytänyt.

15

589

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kokenut aivan samaa!
      Siitä opin jo kauan sitten etten koskaan kerro kellekään mitään sellaista mikä ei saisi tulla kaikkien tietoon.
      Pulinaa voi ihmisten kanssa keksiä vaikka tikusta, usein se onkin luotettavaa "small talk.ia.
      Tietenkin kiinnostavimpien ihmisten kanssa voi jutella eri asioista laajalti, heidän tietopankkiaan on aina mukava raottaa. Ja osaavat olla kiinnostuneita minunkin osallistumisesta tarinointiin.

      Mutta syvällisimmät asiat ovat just niitä; syvällisiä jotka säästän vain itselleni.

    • Anonyymi

      Tämä kuuluu mielestäsi ikävä-palstalle?

      • Anonyymi

        Tämähän ei ole ikävä- palsta......tuossa suora kopsaus ja sinäkin sen näet kun katsot tuosta tämän palstan yläreunasta.

        "Suhteet / Ystävyys
        Miksihän suomalaiset eivät osaa olla oikeita luotettavia ystäviä?"


    • Anonyymi

      Se johtuu pitkälti siitä, että ihminen joutuu usein pitkälle elämässään stressaamaan jo toimeentulonsa vuoksi, siksipä energia menee ihan perusselviytymiseen. Vanhemmat naiset voivat olla irti taloushuolistaan, mutta voivat olla pettyneitä miehiin elämässään ja ovat mielummin yksin.

      • Anonyymi

        Näin se menee, kun riittävästi saa pask*** niskaan ja huonoa kohtelua, niin aina vaikeampi on uuteen suhteeseen alkaa. Erosta jo yli 30 vuotta, eikä vastaan tullut sellaista jonka kanssa olisin samaan huusholliin muuttanut. Miehillä niin ihme vaatimuksia että ei pitkälle kantanut.


    • Anonyymi

      Harmillista, että sinulle on käynyt näin.

      Korviini karskahti kuitenkin muutamat kohdat.

      Otsikossa yleistät. Itse olen tavannut valtavasti luotettavia suomalaisia.

      Kertomuksesta iskee heti alkuunsa korvaan ylimielisyys. Se ominaisuus varmasti karsii potentiaalisia ystäviä.

      Seuraavaksi olen kuulevinani, että mahdollisesti "väkisin" autat muita. Ja kuinka he ovat kateellisia sinulle? Narsistin tiedän tekevän tälläistä. Ja se on valtava punainen lippu.

      On ihan normaalia, että elämän partnerille kerrotaan asioita. Itse en moista ainakaan ottaisi henkilökohtaisesti.

      En tosiaan tunne sinua, mutta tälläisen arvion saan tekstistäsi. Toivottavasti kuitenkin vielä löydät kaverin. Meitä on joka lähtöön ja koskaan ei tiedä mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

      • Anonyymi

        Olen harkinnut vastaisinko sinulle, koska uskon että taas tulee jotain henkilön, joka luulee olevansa älykäs kommentteja. En ole koskaan tyrkyttänyt kenellekkään apuani. Olisi ollut helpompaa pysyä erossa. Silloin minulla oli vain paljon suhteita, joiden kautta sain asiat hoidettua. Toriparlamentit jäsenet ihmettelivät, että miten minä olen paljon mukavampi ja vaatimatttomampi, kuin he olivat olettaneet. Vaimoille tai naisystäville ei voi kertoa salaisuuksia. se on varma. Uskon että saat taas tästä kehitettyä jotain ikävää. Siksi en ole kommentoinut tällä palstalla kuin pari kertaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen harkinnut vastaisinko sinulle, koska uskon että taas tulee jotain henkilön, joka luulee olevansa älykäs kommentteja. En ole koskaan tyrkyttänyt kenellekkään apuani. Olisi ollut helpompaa pysyä erossa. Silloin minulla oli vain paljon suhteita, joiden kautta sain asiat hoidettua. Toriparlamentit jäsenet ihmettelivät, että miten minä olen paljon mukavampi ja vaatimatttomampi, kuin he olivat olettaneet. Vaimoille tai naisystäville ei voi kertoa salaisuuksia. se on varma. Uskon että saat taas tästä kehitettyä jotain ikävää. Siksi en ole kommentoinut tällä palstalla kuin pari kertaa.

        Kaikki kukkaset ovat narsisteja, anteeksi narsisseja, tämän kommentoijan mielestä


      • Anonyymi00014

        M ä n t t i ja lisäksi pirun huono psykologi


    • Anonyymi

      En ole yrittjäjä, mutta samaa olen kokenut ns. ystävien taholta että asioita joita olen kertonut heille on levitelty eteenpäin jopa minulle tuntemattomille ihmisille. Olenkin sittemmin tehnyt selvän pesäeron näihin enkä enää puhu heidän kanssaan kun yleisluontoista asiaa enkä mitään henkilökohtaista.

      • Anonyymi

        Totta, itsellä vähän sama kokema. Lojaaliutta ei tunnu olevan minua kohtaan yhtä lailla, vaimot ja vaimojen tutut on monesti reitti, jolle tietoa jaetaan. Välillä myös muut ystävät, jotka vähemmän tuttuja minulle, hölmöt fiilikset siitä jää, kun luotti liikaa toiseen.

        Sinkkuna sitä tuntee ja kokee eri tavalla asioita, samalla tuntee enemmän eriarvoisuutta kuin suhteessa oleva? Paljastanut itsestä liikaa asioita, joita ei olisi kannattanut paljastaa "jälkiviisautta", ovat tietoisia minun olemassa olosta.

        Ja minä vähemmän heistä. Tyhmien tuntemusten jälkeen, joutunut ottamaan etäisyyttä muihin. Oma spontaanisuus on näissä tilanteissa kiusallista. Samalla kadottaa sen tärkeimmän eli luottamuksen muihin, jota on vaikea korjata kaiken kokeman jälkeen paremmaksi.


    • Anonyymi

      Kaksi, kolme ja viisnaamasia riittää.. Olen huomannut.
      T. Nainen

    • Anonyymi

      Suomalaiset ovat itsekkäitä, kaikesta kateellisia olevia ja vittumaisia ihmisiä. Enimmäkseen.

    • Anonyymi00013

      Suurimmalla osalla niskassa velat, epävarmuus työstä ja perheestä.
      Energia ei riitä kuin kulissien ylläpitoon.

      Esim. naapurissani asuu yhden lapsen perhe.
      Harvoin käy vieraita. Murrosikäinen lapsi pyörii mopolla ympyrää.
      Vähän kavereita hänelläkään ilmeisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe