Kiinnyn liian herkästi ihmisiin

Anonyymi-ap

Olen hyväntahtoinen ja rakastan ihmisiä lähtökohtaisesti. Mutta kun olen narsistien kanssa elänyt lapsuudessa, niin siinä on oma probleemansa. Minut painettiin siellä kotona jo todella alas.

Kaikki psykot ja narsistisia piirteitä omaavat näkee minussa sopivan hyväksikäytön kohteen. He tunnistavat minun heikkouteni ja oikein etsiytyvät kaltaiseni seuraan.

En ole tyhmä, mutten osaa tunnistaa ajoissa näitä erilaisia narsisteja. Niitä on ollut duunikavereissa, "ystävissä" ja pitemmissä parisuhteissa.

Nykyään lähinnä kaverisuhteissa kohdannut ja ovat olleet naisia, kuten itsekin olen. Yhteistä näille on ollut se, että ovat saaneet alkuun minut tuntemaan itseni tärkeäksi ja rakastetuksi. Ja juuri he ovat niitä oikeita ystäviä minulle.

Jossain vaiheessa olen sitten saanut karun herätyksen, kun huomaan "ystävän" kylmyyden ja että rajojani on pahasti ylitetty. Aina tuntuu yhtä pahalta pettyä ihmisiin.

Olen myös huomannut sen itsestäni, että olen kaivannut sellaista seuraa, joka ei ole liian kiinnostunut minun elämästäni, koska olen niin hukassa ollut itseltäni. Mielummin olen kääntänyt huomioni toisten ongelmiin, sivuuttaen itseni.

Nyt sitten olen alkanut välittämään itsestäni enemmän ja alkanut vetämään rajoja. Ja yrittänyt keskittyä omaan hyvinvointiini. Viimeinen narsistinen "ystävyyssuhde" päättyi juuri, minun toimestani.

Kaveri ylitti rajani oikein pahasti ja kusetti minua. Ei ollut mistään isosta rahasta kyse, mutta kuitenkin näin väärää toimintaa. Sillä tavoin, että tajusin ettei ystävä noin toimi. Ja se sattuu kun itse on tehnyt parhaansa, ollakseen hyvä ystävä ja toinen katsoo vain, mitä saa minusta irti. Säälillä vetosi minun vääristyneisiin empatian tunteisiini.

Yritin myös keskustella tämän viimeisen kohdalla, mutta siirsi kaiken vastuun asioiden kulusta minulle itselleni. Hän ei ollut toiminut "tarkoituksellisen väärin minua kohtaan", kuten sen itse ilmaisi. Ja "en jatka keskustelua, kun sinä loukkaannut nyt kaikesta".

Ja se menee aina saman kaavan mukaan. Vain minussa on vikaa, kun nostan kissan pöydälle. Keskustelu on aivan turhaa, koska keskustelukumppanista puuttuu jotain olennaista.

Näissä tilanteissa muistuu mieleen lapsuusmuistot, aina minussa oli vikaa, ei koskaan äidissä tai sisaressani. Olen joutunut lapsesta asti selviytymään lähes omillani.

6

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ala tutustumaan omaan itseesi. Mistä se johtuu, että kiinnyt liikaa muihin ?
      Sekin on jonkinlaista riippuvuutta, jonka taustalta voi löytyä erilaisia syitä.
      Miten on itsetuntosi laita ? Haluatko kovasti kelvata muille, tulla hyväksytyksi, miellyttää muita, jotta tuntisit olevasi tykätty, jne. ?
      Vaikka olisi vaikeaa muiden ihmisten kanssa, ja luulisi, että se johtuu heistä, on aina hyvä alkaa tarkastelemaan myös itseään.
      Toisia ihmisiä ei voi muuttaa, mutta itseään voi.

      Olen myös huomannut sen, että narsisteilla on joku outo " tutka ", tunnistavat herkemmän ja heikomman ihmisen, ja alkavat lähestyä. Esim. parisuhdetta ajatellen tämä pitää paikkansa, narsisti näkee toisesta ihmisestä sen herkkyyden, ja käyttää tietenkin tilaisuuden hyväkseen.
      Toki on paljon itsestäkin kiinni, jääkö sellaiseen ihmissuhteeseen, vai ei. Aina voi lähteä pois ihmissuhteesta, jos itsellä ei ole hyvä olla. Koskee siis kaikkia ihmissuhteita, ei ainoastaan parisuhteita.

    • Anonyymi

      Tuosta itsetunnosta kun sanoit. Todellakin olen kokenut rajua fyysistä ja henkistä väkivaltaa lapsuudessani ja nuoruudessani. Niin en voi oikeastaan edes puhua mistään itsetunnosta. Liisa Keltikangas-Järvisen on sanonut :"Huono itsetunto ei muutu hyväksi, mutta huononkin itsetunnon kanssa voi oppia elämään."

      Itse taas uskon siihen, että tiettyjen harjoitteiden avulla voi hieman kohottaa omaa itsetuntoaan. Esimerkiksi alkuun olemalla tarkka omista rajoistaan, eikä päästää enää ketään niitä rikkomaan. Ja juuri tuolla tavoin kuten sanoitkin, että lähtee tutustumaan siihen omaan itseensä ja ymmärtää olevansa kaiken rakkauden arvoinen. Kyllä minä olen jo sillä tiellä, en roiku kenessäkään, puhun suoraan ja kestän siitä koituvan mahdollisen hylkäämisen. Miellyttämisen tai myötäilyn tielle en enää lähde. Minua on jotkut kuvanneet myös rohkeaksi, mutta siihen en kyllä täysin yhdy. Kilpailen asioista vain itseni kanssa, eikä kukaan toinen näe minun sisäisen maailmani kokemukseen.

      Mutta siis tuossa kertomassani tapauksessa kaverin kanssa, koin tämän hänen hyväksikäytön näin räikeästi ensimmäistä kertaa. Ollaan sentään jo jonkun vuoden tunnettu. Olen minä kyllä aiemmin huomannut hänen puoleltaan sellaista kunnioituksen puutetta. Mutta tämänkertainen oli se päätepiste. Siitä ei ole enää paluuta.

      Lähinnä mietin, miten ihmisestä voi edes tietää kun tutustuu, millainen hän perimmältään on? Ja kuinka turvallista on uusissa ihmissuhteissa avautua asioistaan, ettei niitä käytetä missään tilanteessa itseäni vastaan?

      Sellaisen päätöksen tein, että en etsi uusia ihmisiä elämääni, vaan lähden syventämään niitä jo olemassa olevia ihmissuhteita. Ihmisiin, joiden tiedän olevan hyväntahtoisia. Enkä päästä liian äkkiä toisia lähelle. Eikä aikuiseen ihmissuhteeseen kuulu edes sellainen riippuvainen hengailu, jossa toinen ottaa valtaa toisesta. ap

      • Anonyymi

        Siis vastaus oli sinulle 19:34:36. Ja kiitos vastauksestasi!


    • Anonyymi

      Narsistilla on - ehkä häneltä itseltäänkin piilossa - vielä huonompi itsetunto. Tutkailee sitten ympäristöään löytääkseen merkkejä siitä, mikä itseä alitajuisesti vaivaa. Jos ei löydä toista nassea, niin kyseessä on erehdys.

    • Anonyymi

      Sananlaskut 18:24:
      "Häviökseen mies on monien ystävä, mutta on myös ystäviä, veljiäkin uskollisempia."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe