Olen hyväntahtoinen ja rakastan ihmisiä lähtökohtaisesti. Mutta kun olen narsistien kanssa elänyt lapsuudessa, niin siinä on oma probleemansa. Minut painettiin siellä kotona jo todella alas.
Kaikki psykot ja narsistisia piirteitä omaavat näkee minussa sopivan hyväksikäytön kohteen. He tunnistavat minun heikkouteni ja oikein etsiytyvät kaltaiseni seuraan.
En ole tyhmä, mutten osaa tunnistaa ajoissa näitä erilaisia narsisteja. Niitä on ollut duunikavereissa, "ystävissä" ja pitemmissä parisuhteissa.
Nykyään lähinnä kaverisuhteissa kohdannut ja ovat olleet naisia, kuten itsekin olen. Yhteistä näille on ollut se, että ovat saaneet alkuun minut tuntemaan itseni tärkeäksi ja rakastetuksi. Ja juuri he ovat niitä oikeita ystäviä minulle.
Jossain vaiheessa olen sitten saanut karun herätyksen, kun huomaan "ystävän" kylmyyden ja että rajojani on pahasti ylitetty. Aina tuntuu yhtä pahalta pettyä ihmisiin.
Olen myös huomannut sen itsestäni, että olen kaivannut sellaista seuraa, joka ei ole liian kiinnostunut minun elämästäni, koska olen niin hukassa ollut itseltäni. Mielummin olen kääntänyt huomioni toisten ongelmiin, sivuuttaen itseni.
Nyt sitten olen alkanut välittämään itsestäni enemmän ja alkanut vetämään rajoja. Ja yrittänyt keskittyä omaan hyvinvointiini. Viimeinen narsistinen "ystävyyssuhde" päättyi juuri, minun toimestani.
Kaveri ylitti rajani oikein pahasti ja kusetti minua. Ei ollut mistään isosta rahasta kyse, mutta kuitenkin näin väärää toimintaa. Sillä tavoin, että tajusin ettei ystävä noin toimi. Ja se sattuu kun itse on tehnyt parhaansa, ollakseen hyvä ystävä ja toinen katsoo vain, mitä saa minusta irti. Säälillä vetosi minun vääristyneisiin empatian tunteisiini.
Yritin myös keskustella tämän viimeisen kohdalla, mutta siirsi kaiken vastuun asioiden kulusta minulle itselleni. Hän ei ollut toiminut "tarkoituksellisen väärin minua kohtaan", kuten sen itse ilmaisi. Ja "en jatka keskustelua, kun sinä loukkaannut nyt kaikesta".
Ja se menee aina saman kaavan mukaan. Vain minussa on vikaa, kun nostan kissan pöydälle. Keskustelu on aivan turhaa, koska keskustelukumppanista puuttuu jotain olennaista.
Näissä tilanteissa muistuu mieleen lapsuusmuistot, aina minussa oli vikaa, ei koskaan äidissä tai sisaressani. Olen joutunut lapsesta asti selviytymään lähes omillani.
Kiinnyn liian herkästi ihmisiin
5
306
Vastaukset
- Anonyymi
Ala tutustumaan omaan itseesi. Mistä se johtuu, että kiinnyt liikaa muihin ?
Sekin on jonkinlaista riippuvuutta, jonka taustalta voi löytyä erilaisia syitä.
Miten on itsetuntosi laita ? Haluatko kovasti kelvata muille, tulla hyväksytyksi, miellyttää muita, jotta tuntisit olevasi tykätty, jne. ?
Vaikka olisi vaikeaa muiden ihmisten kanssa, ja luulisi, että se johtuu heistä, on aina hyvä alkaa tarkastelemaan myös itseään.
Toisia ihmisiä ei voi muuttaa, mutta itseään voi.
Olen myös huomannut sen, että narsisteilla on joku outo " tutka ", tunnistavat herkemmän ja heikomman ihmisen, ja alkavat lähestyä. Esim. parisuhdetta ajatellen tämä pitää paikkansa, narsisti näkee toisesta ihmisestä sen herkkyyden, ja käyttää tietenkin tilaisuuden hyväkseen.
Toki on paljon itsestäkin kiinni, jääkö sellaiseen ihmissuhteeseen, vai ei. Aina voi lähteä pois ihmissuhteesta, jos itsellä ei ole hyvä olla. Koskee siis kaikkia ihmissuhteita, ei ainoastaan parisuhteita. - Anonyymi
Tuosta itsetunnosta kun sanoit. Todellakin olen kokenut rajua fyysistä ja henkistä väkivaltaa lapsuudessani ja nuoruudessani. Niin en voi oikeastaan edes puhua mistään itsetunnosta. Liisa Keltikangas-Järvisen on sanonut :"Huono itsetunto ei muutu hyväksi, mutta huononkin itsetunnon kanssa voi oppia elämään."
Itse taas uskon siihen, että tiettyjen harjoitteiden avulla voi hieman kohottaa omaa itsetuntoaan. Esimerkiksi alkuun olemalla tarkka omista rajoistaan, eikä päästää enää ketään niitä rikkomaan. Ja juuri tuolla tavoin kuten sanoitkin, että lähtee tutustumaan siihen omaan itseensä ja ymmärtää olevansa kaiken rakkauden arvoinen. Kyllä minä olen jo sillä tiellä, en roiku kenessäkään, puhun suoraan ja kestän siitä koituvan mahdollisen hylkäämisen. Miellyttämisen tai myötäilyn tielle en enää lähde. Minua on jotkut kuvanneet myös rohkeaksi, mutta siihen en kyllä täysin yhdy. Kilpailen asioista vain itseni kanssa, eikä kukaan toinen näe minun sisäisen maailmani kokemukseen.
Mutta siis tuossa kertomassani tapauksessa kaverin kanssa, koin tämän hänen hyväksikäytön näin räikeästi ensimmäistä kertaa. Ollaan sentään jo jonkun vuoden tunnettu. Olen minä kyllä aiemmin huomannut hänen puoleltaan sellaista kunnioituksen puutetta. Mutta tämänkertainen oli se päätepiste. Siitä ei ole enää paluuta.
Lähinnä mietin, miten ihmisestä voi edes tietää kun tutustuu, millainen hän perimmältään on? Ja kuinka turvallista on uusissa ihmissuhteissa avautua asioistaan, ettei niitä käytetä missään tilanteessa itseäni vastaan?
Sellaisen päätöksen tein, että en etsi uusia ihmisiä elämääni, vaan lähden syventämään niitä jo olemassa olevia ihmissuhteita. Ihmisiin, joiden tiedän olevan hyväntahtoisia. Enkä päästä liian äkkiä toisia lähelle. Eikä aikuiseen ihmissuhteeseen kuulu edes sellainen riippuvainen hengailu, jossa toinen ottaa valtaa toisesta. ap- Anonyymi
Siis vastaus oli sinulle 19:34:36. Ja kiitos vastauksestasi!
- Anonyymi
Narsistilla on - ehkä häneltä itseltäänkin piilossa - vielä huonompi itsetunto. Tutkailee sitten ympäristöään löytääkseen merkkejä siitä, mikä itseä alitajuisesti vaivaa. Jos ei löydä toista nassea, niin kyseessä on erehdys.
- Anonyymi
Sananlaskut 18:24:
"Häviökseen mies on monien ystävä, mutta on myös ystäviä, veljiäkin uskollisempia."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu937450Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2247321K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1375068Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1294731PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *414548Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko864251Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1154060- 1621731
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91499Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2401367